13 zagrożeń w klatce szynszyli - szynszyle - chillbill

13 zagrożeń w klatce szynszyli

| 0 Komentarzy

Za mały, skrzypiący kołowrotek, zepsuty, stojący paśnik. Do tego poniszczone domki i zerwane hamaki. A na samym dnie klatki metalowa kratka oddzielająca kuwetę. To tylko niektóre, z potencjalnych zagrożeń w klatce szynszyli.

Kupując lub projektując wolierę chcemy, aby była ona przede wszystkim jak największa. Zakładamy, że im większa, tym zwierzę szczęśliwsze, zwłaszcza tak skoczny gryzoń, jakim jest szynszyla. Owszem, wielkość klatki jest bardzo ważna, ale równie ważne są umieszczone w niej akcesoria, których rozmieszczenie powinno być starannie przemyślane. W przeciwnym wypadku mogą one stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia naszego pupila.

najczestsze zagrożenia w klatce szynszyli

Taki kołowrotek nie nadaje się dla żadnego gryzonia. Co więcej, ustawiony w złym miejscu klatki, może być bardzo dużym zagrożeniem dla skocznej i ciekawskiej z natury szynszyli

13 zagrożeń w klatce szynszyli.

Klatka posiadająca wewnątrz metalowe pręty czy kraty, w żadnym wypadku nie jest odpowiednia dla szynszyli. Taka klatka przypomina raczej więzienie, aniżeli przytulny dom zwierzęcia

Najczęstsze zagrożenia w klatce szynszyli

 • 1. Krata lub pręty na dnie klatki – oddzielająca kuwetę metalowa krata to jedno z największych zagrożeń w klatce naszego pupila. Niefortunny skok szynszyli na kratownicę może skończyć się złamaniem kończyny zwierzęcia.
 • 2. Siatka – metalowa siatka z grubymi oczkami, wyścielona zamiast półek czy drabinek, również jest potencjalnym zagrożeniem dla zwierzęcia. Podobnie jak w przypadku kraty na dnie klatki, siatka (jeśli nie jest bardzo drobna) także może przyczynić się do kontuzji i złamań kończyn szynszyli.
 • 3. Klatka – jeśli wejście nie jest zabezpieczone kładką, to możliwe, że zwierzę zahaczy łapką o któryś z prętów klatki.
 • 4. Kołowrotek – niedostosowany do rozmiarów pupila, w dodatku z metalowymi szczebelkami kołowrotek jest zagrożeniem nie tylko dla szynszyli, ale także dla wszystkich gryzoni. Nieodpowiedni rozmiar kołowrotka sprawia, że podczas biegania kręgosłup zwierzęcia staje się nienaturalnie wygięty, co powoduje ból i problemy zdrowotne w przyszłości. Natomiast metalowe szczebelki nie tylko utrudniają bieganie, ale bardzo często są przyczyną wszelkich kontuzji zwierzęcia.
 • 5. Dysk – lekko pochyły dysk do biegania (plastikowy lub metalowy) również nie jest odpowiedni dla dość ciężkiej szynszyli. Taki przyrząd jest zbyt lekki i niezwykle niestabilny, przez co może stanowić zagrożenie dla rozpędzonego zwierzęcia.
 • 6. Miska – miska, w której codziennie podajemy zwierzęciu posiłek powinna być dość ciężka i umiejscowiona w bezpiecznym miejscu klatki. Natomiast miski z haczykami do zawieszenia nie są odpowiednie dla szynszyli, ponieważ zwierzę bardzo często zrzuca taką lekką miskę na sam dół klatki. A taka miska, która nie jest przytwierdzona do prętów klatki, może już być zagrożeniem dla naszego pupila, dzięki metalowym, wystającym haczykom.
niebezpieczeństwo w klatce szynszyli

Wszelkie elementy wyposażenia znajdujące się w klatce muszą być przez nas starannie przemyślane.

 • 7. Poidło – niewyczyszczone poidło, w którym rozwijają się glony, może być przyczyną biegunki u szynszyli.
 • 8. Podwieszane akcesoria – mocowania do podwieszanych akcesoriów takich jak: hamaki, rondelki, tunele czy domki powinny mieć mocne, wykonane z grubego materiału mocowania zakończone najlepiej karabińczykami. Tylko wtedy mamy pewność, że podwieszany mebel jest stabilny i w pełni bezpieczny dla naszego pupila.
 • 9. Paśnik – paśnik w kształcie kuli, o szerokim rozstawieniu prętów nie nadaje się dla szynszyli, ponieważ istnieje możliwość, że szynszyla może włożyć głowę między pręty i zwyczajnie się zaklinować. Co więcej, paśniki zawierające dodatkowy wystający pręt do zawieszenia mokrego pokarmu, również nie są odpowiednie dla skocznej szynszyli. Starajmy się wybierać kule z prętami osadzonymi blisko siebie.
 • 10. Rolki po papierze – zwierzę instynktownie próbuje sprawdzić, czy może zmieścić się w danym otworze, niezależnie od jego rozmiaru. Dlatego nienadcięte po obu stronach papierowe rolki, bardzo często są przyczyną zaklinowania się ciekawskiej z natury szynszyli.
 • 11. Zabawki nie dla gryzoni – nie kupujmy naszej szynszyli zabawek przeznaczonych dla psów czy kotów, ponieważ zazwyczaj takie produkty są stworzone z niebezpiecznych dla naszego pupila materiałów.
 • 12. Plastikowe i szklane elementy – wszelkie plastikowe lub z cienkiego szkła elementy w klatce, mogą być zagrożeniem dla naszej szynszyli. Plastikowe części szynszyla może zwyczajnie obgryźć, a wszelkie elementy wykonane z cienkiego szkła mogą się po prostu zbić i zranić zwierzaka.
 • 13. Niebezpieczne zabawki – zabawki dla gryzoni lub ptaków łączone wystającym drutem, także mogą być zagrożeniem dla naszego pupila. Szukajmy więc tych, w pełni bezpiecznych, wykonanych z naturalnych materiałów.

Podsumowanie

Źle dobrane lub rozmieszczone w klatce akcesoria, to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych szynszyli. Przed podjęciem decyzji o adopcji lub kupnie szynszyli, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na poszerzenie swojej wiedzy w tym temacie, starannie dobrać klatkę lub wolierę i szczegółowo zaplanować jej wyposażenie. Szczególnie polecam takie artykuły jak: co jedzą szynszyle – dieta szynszyli, wyprawka dla szynszyli oraz wybór klatki lub woliery dla szynszyli, które pomogą nam przygotować się na przybycie szynszyli do naszego domu.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Terri Oda, Maciej Kasprzyk, Courtney Bennett).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)