17 powodów, dla których warto mieć szynszyle - szynszyle - chillbill

17 powodów, dla których warto mieć szynszyle

| 5 komentarzy

Puszyste i miękkie futro, niebywała inteligencja i humor, a także nietuzinkowy charakter, to tylko niektóre z zalet tych szlachetnych gryzoni. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem opieki nad szynszylą, ale nie jesteś jeszcze do końca przekonany – poznaj 17 powodów, dla których warto mieć szynszyle.

1. Szynszyle są unikalne

Prawdopodobnie niewielu (lub nikt) spośród Twoich znajomych posiada szynszyle. To zwierzęta nadal dosyć rzadko spotykane w Polsce, choć zyskują coraz większą popularność. Niemal każdy, kto po raz pierwszy zetknie się z szynszylą, jest pod wrażeniem jej wyglądu, miękkiego futerka i ciekawego charakteru.

2. Są szare…

To niewątpliwy plus posiadania szynszyli. Charakteryzują się one nietypowym, szarym futerkiem, które odróżnia je od innych, popularnych domowych zwierzaków. Oczywiście jeśli patrzysz na nie od 15 lat, każdy Twój dzień także będzie szary…

3. Są słodkie i urocze

Szynszyle wyglądają jak małe, puchate kulki o śmiesznych mordkach, przerośniętych uszach, długich stopach i małych, krótkich nibyrączkach (jak u tyranozaura). To wszystko sprawia, że ciężko jest wskazać bardziej słodkiego, małego futrzaka.

4. Wydają śmieszne dźwięki

Szynszyle, tak jak większość innych zwierzaków, wydają charakterystyczne dla siebie dźwięki. Jest ich bardzo wiele, a doświadczony opiekun będzie w stanie przypisać je do konkretnego zachowania i potrzeby. Ich odgłosy są równie słodkie, co one same. Bywają również takie szynszyle, które przysłuchując się uważnie rozmowie dwóch osób, potrafią się wtrącić i wyrazić swoje zdanie.

5. Mają delikatne i bardzo szlachetne futro

Szynszyle szczycą się swoim niezwykle miękkim i delikatnym futerkiem, które wyróżnia je spośród innych, domowych pupili. Są bardzo miłe w dotyku i aż chce się je głaskać! Niestety same szynszyle nie podzielają naszego entuzjazmu. Nie ma co liczyć na głaskanie i tulenie bez ograniczeń (ja Bandzior osobiście zezwalam na maksymalnie 4 głasknięcia jednorazowo).

6. Futro szynszyli nie uczula

Szynszyla jest doskonałym towarzyszem dla osób uczulonych na inne zwierzęta. Futro szynszyli bowiem nie uczula.

7. Są wspaniałymi towarzyszami

To prawda, że szynszyle nie są wielkimi fanami przytulania i noszenia na rękach. To fakt, że przez większość dnia po porostu śpią i nie przychodzą na zawołanie. Nie oznacza to jednak, że nie są interesującymi zwierzakami. Wręcz przeciwnie! Jeśli Twoja szynszyla obdarzy Cię już zaufaniem, masz szansę zyskać wspaniałego przyjaciela i towarzysza na długie lata.

8. Obserwowanie ich to prawdziwa przyjemność

Szczęśliwy posiadacz szynszyli nawet nie zauważa, jak wiele czasu w ciągu dnia, zajmuje mu gapienie się na swoje zwierzaki. Szynszyle skaczą, tarzają się w pyłku, wylegują na hamakach, popisują się, lub spadają przez sen z szerokiej półki. Jeśli chcesz odprężyć się po ciężkim dniu, po prostu usiądź i obserwuj te wesołe zwierzaki. Co ciekawe, poziom radości wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości posiadanych szynszyli. Im więcej zwierzaków, tym więcej ciekawych i śmiesznych scenek, a co najważniejsze, szczęśliwsze szynszyle.

9. Możesz uczyć je sztuczek…

… a przynajmniej możesz spróbować. Szynszyle są bardzo bystre, ale też bardzo charakterne i niezależne. Niektóre osobniki mają wyjątkowo silny charakter i zdecydowanie odmawiają współpracy. Oczywiście są pewne sposoby, aby je do tego przekonać, np. migdały. Tak czy inaczej, nauka i zabawa doskonale wpływają na rozwój szynszyli, jak również sprzyjają zacieśnianiu więzi pupila z jego opiekunem.

10. Szynszyle są zabawne i dowcipne

Chyba każdy właściciel szynszyli spotkał się żarcikami swojego pupila. Szynszyle bardzo lubią psocić i dokuczać, zarówno swoim opiekunom, jak i sobie nawzajem. Rozrzucanie siana po całej klatce, wyrzucanie bobków i jedzenia poza wolierę, lub nawet w twarz sprzątającego człowieka, to norma. Niektóre, dowcipne osobniki potrafią wtargać na najwyższą półkę zabawkę lub przysmak, by po chwili zrzucić je na sam dół, np. na głowę swojego kolegi, siedzącego poniżej.

11. Możesz pochwalić się nimi na Facebooku

Szynszyle są na tyle słodkie, że niemal każde zdjęcie z ich udziałem będzie hitem. Śmieszne miny i fantastyczne pozy to u szynszyli norma. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się dobry aparat.

12. Wieczorami nie będziesz się nudzić

Szynszyle to nocne zwierzaki, które przez większą cześć dnia śpią , a nocami szaleją. Jeśli wieczory spędzałeś przed telewizorem, oglądając nudne programy, teraz Twój szary dzień całkowicie się odmieni (a właściwie, to będzie jeszcze bardziej szary…). Szynszyle bowiem wymagają codziennych, wieczornych zabaw i harców poza klatką czy wolierą. To bardzo skoczne zwierzaki, które potrzebują ruchu i kontaktu z opiekunem. Warto poświęcić im choćby godzinę dziennie, aby ich i nasze życie stało się piękniejsze.

13. Zyskasz okazję do zakupu nowych urządzeń

Jeśli od dłuższego czasu planujesz zakup nowej myszki, klawiatury, czy ładowarki, taka okazja może pojawić się wkrótce, po przyniesieniu do domu szynszyli. Szynszyle bowiem, podobnie jak inne gryzonie, mają słabość do wszelkiego rodzaju, niezabezpieczonych kabli. Dotyczy to głównie młodych osobników, które testują swoje zęby na różnego rodzaju powierzchniach. Jeśli więc nie planujesz wymiany swoich kabli – schowaj je lub zabezpiecz.

14. Możesz kupować im akcesoria i zabawki

Rosnąca popularność szynszyli w naszym kraju sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów, dedykowanych właśnie szynszylom. Jeśli chcesz, aby Twoja szynszyla czuła się doceniona i kochana – kup!

15. Szynszyle nie śmierdzą!

W przeciwieństwie do innych domowych zwierząt futerkowych, szynszyle w ogóle nie śmierdzą. Nie oddają moczu tak często jak np. świnki morskie, a dzięki diecie całkowicie roślinnej, ich bobki są małe i bezwonne. Nie oznacza to jednak, że szynszylom nie trzeba sprzątać. Aby zwierzęta miały komfortowe warunki do życia, zawsze powinny mieć czystą klatkę czy wolierę.

16. I nie wymagają wiele uwagi

Jeśli przez cały dzień pracujesz, a pragniesz mieć w domu jakiegoś zwierzaka – szynszyla to wybór dla Ciebie. Przez większą część dnia szynszyle bowiem i tak będą spały. Wystarczy, że rano im posprzątasz i nakarmisz, a po pracy poświęcisz im godzinę lub dwie. Szynszyle będą Ci wdzięczne, Ty zaś na pewno się odprężysz i zapomnisz o problemach w pracy.

17. Żyją bardzo długo

Przynosząc młodą szynszylę do domu, możesz liczyć się z tym, że będzie Ci towarzyszyć przez znaczną część Twojego życia. Jeśli zaczniesz swoją przygodę z szynszylami np. w gimnazjum, prawdopodobnie będą je karmić również Twoje dzieci. Tylko pomyśl! Kolejne 10-20 lat codziennego sprzątania klatki, miesiące wpatrywania się szare ryjki, wieczory zajęte zabawą z nimi na wybiegu i oczywiście tysiące złotych wydane na ich utrzymanie. Czy to nie piękne?

Podsumowanie

Czy zatem warto mieć szynszyle? Na pewno tak! Szynszyle to zwierzęta niewymagające wiele pracy, a do tego przystosowane do trybu życia osób pracujących w ciągu dnia. Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, decyzja o podjęciu opieki nad szynszylą, musi być bardzo dobrze przemyślana. Tylko odpowiedzialny opiekun, który będzie w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do szczęśliwego życia i trochę swojego czasu, powinien zdecydować się na te szlachetne gryzonie.

Autor artykułu

Bandzior Szary to znany i lubiany bloger, myśliciel i artysta. Niebywale sceptyczny i wiecznie niezadowolony. Maruda, zrzęda i leń jakich mało. Całkowicie aspołeczny, ale bardzo inteligentny samotnik. Pomysłodawca i patron tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

5 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)