Akcesoria dla szynszyli potrzebne rzeczy dla pupila

Akcesoria dla szynszyli – potrzebne rzeczy dla pupila

| 24 komentarze

Pluszowe domki i kolorowe hamaki, ekologiczne zabawki i drewniany stojak do wspinaczki. Ciężka, duża miska, poidło, bezpieczny paśnik i duża kąpielówka. Jakie są obowiązkowe akcesoria dla szynszyli? Jakich rzeczy potrzebujemy jeszcze zanim szynszyla pojawi się w naszym domu?

Czy wiesz, że..?

Wbrew obiegowej opinii szynszyle to jedne z najbardziej wymagających i trudnych w opiece gryzoni. Ze względu na swój specyficzny tryb życia, charakterystyczny dla tego gatunku oraz ścisłe wymagania żywieniowe, a także trudność w budowaniu z szynszylami głębokich relacji (szczególnie w fazie początkowej), gryzonie te nie są polecane dla osób niedoświadczonych. Ponadto wydatki związane z jedzeniem oraz z wszelkimi niezbędnymi akcesoriami dla szynszyli bywają bardzo wysokie. Równie duże są też koszty obowiązkowych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii (specjalisty od małych zwierząt egzotycznych), a także ewentualnego (nierzadko skomplikowanego) leczenia zwierzęcia.

Akcesoria dla szynszyli – potrzebne rzeczy dla pupila

Transporter

Z racji tego, że z szynszylami nie ma potrzeby wychodzenia na regularne spacery poza domem, transporter dla szynszyli służy tylko i wyłącznie do bezpiecznego transportu w docelowe miejsce naszego pupila np. przeprowadzka czy wizyta szynszyli u lekarza weterynarii.

Wybierając transporter musimy najpierw określić ile szynszyli będziemy transportować w jednym czasie oraz do jakiego rodzaju transportu będzie wykorzystywany. Bowiem wybór odpowiedniej wielkości, kształtu i rodzaju materiałów z jakich wykonany jest transporter, jest zależny od rodzaju podróży. Inny transporter sprawdzi się do podróży z szynszylą samochodem czy popularnym środkiem komunikacji (pociąg, tramwaj, autobus, bus), inny pieszo, a jeszcze inny podczas podróży samolotem.

Wybierając odpowiedni transporter dla szynszyli warto kierować się przede wszystkim wysoką jakością materiałów i precyzyjnym wykonaniem, co w dużej mierze przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo produktu podczas użytkowania, na którym nam przecież zależy.

Więcej na temat podróżowania i transportera dla szynszyli można przeczytać w temacie: Jak podróżować z szynszylą?

Klatka lub woliera

Szynszyle są gryzoniami, które wymagają bardzo dużej ilości przestrzeni zarówno tej, w której stale przebywają jak i tej wykorzystywanej podczas wybiegu. Oznacza to, że decydując się na posiadanie szynszyli nie tylko musimy zapewnić jej jak największą z możliwych klatek/wolier, ale też bezpieczne, dość duże pomieszczenie, w którym szynszyla będzie mogła swobodnie biegać podczas wybiegu.

Wybierając odpowiednią klatkę lub wolierę dla szynszyli nie zapominajmy, aby wyposażyć ją w obowiązkowe, wykonane z bezpiecznego dla szynszyli materiału półki, rozmieszczone w przemyślany sposób na różnych poziomach konstrukcji.

Więcej na temat wyboru odpowiedniej klatki lub woliery dla szynszyli można przeczytać w temacie: Woliera dla szynszyli – a może klatka?

Klatki/woliery zagrażające zdrowiu szynszyli

Nie wszystkie klatki czy woliery nadają się do zamieszkania przez szynszylę. Unikajmy klatek/wolier za małych i tych, wykonanych z wątpliwej jakości materiałów oraz takich o niestabilnej konstrukcji. Bardzo ważne jest też, aby nie kupować klatek/wolier dla szynszyli, których półki lub dno wykonane mają z metalowych krat. Takie rozwiązanie nie tylko jest niepraktyczne i nieprzyjemne dla samej szynszyli, ale przede wszystkim stwarza realne zagrożenie dla zdrowia pupila w postaci zaklinowania, zwichnięcia czy złamania kończyny.

Więcej na temat nieodpowiednich klatek i wolier można przeczytać w temacie: Nieodpowiednie klatki dla szynszyli




Poidło/Miska na wodę

Prawda jest taka, że szynszyle chętniej i częściej piją wodę ze zwykłej miski, niż popularnego poidła, co przekłada się (w teorii) na ich lepsze trawienie i zdrowie. Niestety takie rozwiązanie (w praktyce) ma więcej wad niż zalet i niesie ze sobą duże ryzyko problemów zdrowotnych zwierzęcia w przyszłości (zanieczyszczona woda jest źródłem wielu szkodliwych dla szynszyli bakterii). Bardzo ważna jest więc, przede wszystkim higiena pokarmu i wody, a także wszystkich innych przedmiotów które są użytkowane przez szynszylę. Złe warunki sanitarne bardzo często są przyczyną, wielu poważnych chorób (zaraźliwych, wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych czy grzybiczych) szynszyli m.in. takich jak: Biegunka, Kolibakterioza, Pseudomonoza, Salmoneloza lub Giardioza czy Kokcydioza.

Zanim zakupimy poidło (o pojemności minimum 250 ml) zwróćmy uwagę na materiał z jakiego jest wykonane, rodzaj mocowania i ogólną jakość wykonania. Dobre poidło to takie, które wykonane jest z mocnego szkła lub twardego i nietoksycznego plastiku oraz posiada bezpieczne dla nas i wygodne w użytkowaniu mocowanie.

Miska na zioła

Z doświadczenia wiem, że dobrą miskę na zioła dla szynszyli najczęściej można znaleźć w dziale akcesoriów dla kotów i psów, bo tam mamy większe szanse znalezienia odpowiednio dużej i ciężkiej miski, której szynszyle nie przewrócą niż w typowym dziale „akcesoria dla szynszyli”. Szynszyle to bardzo ruchliwe zwierzęta, przy których zwykłe, lekkie miski dedykowane gryzoniom po prostu latają po klatce/wolierze. Na nic zwykle sprawdzają się też plastikowe lub metalowe miski mocowane do krat, bowiem szynszyla jest w stanie taką lekką miskę podbić od dołu i zrzucić, albo na niej siedzieć (i zanieczyszczać kałem i moczem) traktując jako dodatkową półkę. Oczywiście na nic nie ma reguły i może być tak, że lekka czy zawieszana miska będzie się świetnie sprawdzać. Wszystko zależy od charakteru i temperamentu naszych szynszyli.

Odpowiednia miska dla szynszyli to przede wszystkim taka, która jest dość duża i ciężka na tyle, aby zwierzę nie było w stanie jej swobodnie przesunąć lub podnieść. Taka miska najlepiej, aby była wykonana z naturalnych i nietoksycznych materiałów np. beton, twarda porcelana czy glina. Zwróćmy uwagę również na głębokość miski dla szynszyli. Lepiej, aby miska była nawet zbyt płytka, niż zbyt głęboka.

Paśnik na siano

Oprócz ziół siano jest podstawowym elementem diety każdej szynszyli. Z racji codziennej, stałej i nieograniczonej obecności siana w diecie szynszyli musimy zaopatrzyć się w odpowiedni paśnik. Nie powinniśmy podawać szynszyli siana, rzucając je w klatce/wolierze luzem. Kał i mocz szynszyli może zanieczyścić siano i szynszyla nie będzie chciała go jeść, albo odwrotnie, zje tak zanieczyszczone siano, a to z kolei grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla zwierzęcia.

Najbezpieczniejsze paśniki dla szynszyli to przede wszystkim te, które wykonane są ze stosunkowo miękkich dla szynszyli materiałów (delikatna tkanina, naturalne drewno, wiklina) tak, aby w razie zaklinowania się przez niezwykle pomysłową szynszylę, zwierzę mogło przegryźć materiał by się wydostać.

Więcej na temat odpowiedniego wyboru paśnika na siano dla szynszyli można przeczytać w temacie: Siano dla szynszyli

Paśniki zagrażające życiu szynszyli

Nie wszystkie produkty oznaczone jako akcesoria dla szynszyli są bezpieczne. Unikajmy paśników metalowych zarówno tych (wolnostojących jak i mocowanych) w dowolnym kształcie, które bywają zagrożeniem szczególnie dla małych i dorastających szynszyli, które w przypływie kreatywności mogą zwyczajnie zaklinować głowę lub całe wejść do metalowego paśnika, z którego nie jest już tak łatwo się wydostać. Nie kupujmy szczególnie tych paśników dla szynszyli, które mają wystające elementy służące do nabijania świeżych owoców i warzyw. Dieta szynszyli głównie opiera się na suchych i wysuszonych produktach, więc taki dodatkowy element nie jest w ogóle potrzebny. Ponadto ze względu na wystające elementy, taki typ paśnika jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia naszej szynszyli.

Kąpielówka do kąpieli pyłowej

Z racji wymagań dostosowanych do specyfiki swojego gatunku, szynszyle oddają się codziennym kąpielom w specjalnym piasku lub pyle wulkanicznym, który z łatwością zakupimy w każdym dobrym stacjonarnym lub internetowym sklepie zoologicznym. Aby umożliwić szynszyli codzienne, bezpieczne i higieniczne mycie się w piasku/pyle wulkanicznym, zarówno w klatce/wolierze jak i na wybiegu, potrzebujemy do tego celu odpowiedniego naczynia. Z pomocą przychodzą nam gotowe myjki dostępne w sklepach, które kuszą nas ciekawym kształtem i praktycznym rozwiązaniem (kąpielówki otwarte i zamknięte). Niemniej jednak, równie dobrze w roli kąpielówki dla szynszyli sprawdzą się także te naczynia, które nie były do tego celu pierwotnie stworzone. I tak, za myjkę dla szynszyli może posłużyć nam miska, słoik z dużym otworem, brytfanna, garnek czy leżący dzban.

Ważne jest, aby myjka dla szynszyli była solidna i ciężka oraz wykonana z bezpiecznego dla zwierzęcia materiału (np. drewno, blacha, odlew żeliwa lub glina), a także na tyle duża, aby nie ograniczała ruchów zwierzęcia, przez co umożliwiła mu łatwe użytkowanie.

Więcej na temat kąpieli szynszyli można przeczytać w temacie: Jak wygląda kąpiel szynszyli?

Więcej na temat wyboru odpowiedniego piasku lub pyłu wulkanicznego można przeczytać w temacie: Piasek dla szynszyli do kąpieli




Domek/Norka

Obowiązkowy element wyposażenia każdej klatki/woliery dla szynszyli, w który powinniśmy zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem nowej szynszyli do domu. Nie ma znaczenia czy kupimy piękny, materiałowy domek, drewniany czy wykonany z utwardzonego siana, albo sami stworzymy norkę przy pomocy własnej kreatywności. Dla szynszyli najważniejsze jest, aby miała ona jedno, bezpieczne, tylko dla siebie miejsce, do którego w każdym momencie może się udać. Domki dla szynszyli to najważniejsze akcesoria dla szynszyli i nie wolno o tym zapominać.

Więcej na temat domku/nory dla szynszyli można przeczytać w temacie: Domki dla szynszyli – Dlaczego każda szynszyla ich potrzebuje?

Zestawy chłodzące na upalne dni

Szynszyle bardzo źle znoszą wysokie temperatury, dlatego też odpowiednia temperatura pomieszczenia oraz prawidłowe metody chłodzenia są bardzo ważne. Niemniej jednak, specjalny wkład chłodzący, płytka, butelka z mrożoną wodą, a nawet specjalny wbudowany do klatki/woliery moduł chłodzący (bardzo popularny w rejonach Azji) tak naprawdę nie są obowiązkowymi elementami wyposażenia dla szynszyli. Wszystko zależy od warunków środowiskowych w jakich będzie przebywała nasza szynszyla. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio zacienione i nie osiąga wysokich temperatur (szczególnie latem), to nie ma potrzeby kupowania czy tworzenia takich akcesoriów dla szynszyli.

Więcej na temat metod ochładzania szynszyli w upalne dni można przeczytać w temacie: Hipertermia i udar cieplny u szynszyli

Waga kuchenna

Jednym z obowiązków opiekuna szynszyli jest regularne ważenie i pilnowanie wagi pupila. To bardzo ważne, bowiem ważenie jest jednym ze sposobów kontroli zdrowia naszego zwierzęcia, szczególnie podczas leczenia.

Hamak, tunel, rondel i poduszka

Wszelkie miękkie hamaki, tunele czy poduszki to dodatkowe akcesoria dla szynszyli, które nie są obowiązkowym elementem wyposażenia klatki/woliery dla szynszyli. Takie gadżety jednak przyczyniają się do poprawy warunków życiowych i komfortu naszego pupila. Ponadto, szynszyle zwykle bardzo chętnie testują i korzystają ze wszelkich miękkich i przyjemnych w dotyku akcesoriów.

Więcej na temat hamaków dla szynszyli można przeczytać w temacie: Hamak dla szynszyli – konieczność czy fanaberia?

Kuweta/Podkład

Szynszyle z reguły (choć nie zawsze) swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu. Warto więc, zaopatrzyć się w średniej wielkości kuwetę dla gryzoni, do której sypiemy ekologiczną i bezpieczną dla gryzonia ściółkę. Można też zamiast kuwety na dno klatki/woliery wyłożyć specjalny gotowy dry bed, albo miękki pluszowy koc czy ręcznik, który należy wymieniać codziennie na czysty i prać w pralce tylko delikatnym i ekologicznym płynem (dedykowanym do prania ubrań niemowląt i dzieci).

Więcej w temacie ściółek, kuwet i podkładów dla szynszyli można przeczytać w temacie: Podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli

Gałęzie i gryzaki

To kolejne ważne i niezbędne akcesoria dla szynszyli, bowiem zęby szynszyli rosną w przez całe ich życie. Gryzonie radzą sobie z tą normalną dla ich gatunku cechą, ścierając zęby w naturalny sposób np. jedząc twarde i ostre pokarmy jak siano czy zioła oraz podgryzając gałęzie i korzenie krzewów i drzew. Aby nasz pupil cieszył się zdrowiem na długie lata, bardzo ważne jest nie tylko zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych czy prawidłową dietę. Niezwykle ważne jest też, aby dostarczyć szynszyli nieograniczoną ilość stale dostępnych w klatce/wolierze suchych i bezpiecznych dla zdrowia pupila gałęzi i gryzaków (m.in. specjalny kamień z Andów, drewniane zabawki czy drewniane patyki).

Więcej na temat bezpiecznych gałęzi dla szynszyli można przeczytać w temacie: Gałęzie drzew dla szynszyli




Akcesoria do zabawy dla szynszyli

Prawdą jest, że zabawki dla szynszyli w środowisku naturalnym nie występują, przez co nie są im niezbędne do życia. Jednak ze względu na liczne zalety i pozytywną rolę jaką odgrywają zabawki w życiu niemalże każdego zwierzęcia, warto zakupić kilka zabawek dostosowanych do potrzeb gatunkowych pupila.

Więcej na temat zabawek dla szynszyli można przeczytać w temacie: Zabawki dla szynszyli – Czy szynszyla naprawdę ich potrzebuje?

Kołowrotek/Karuzela

Niezależnie od tego czy szynszyla ma zapewnione regularne wybiegi czy nie, kołowrotek lub karuzela (o wymiarach minimum 40 cm średnicy) to obowiązkowy element wyposażenia klatki/woliery dla szynszyli.

Więcej na temat wyboru odpowiedniego kołowrotka lub karuzeli dla szynszyli w temacie: Kołowrotek dla szynszyli

Akcesoria do wspinaczki – drewniany stojak

Bardzo fajny, bezpieczny element, który może urozmaicić czas naszej szynszyli na wybiegu. Pamiętajmy, że samo wypuszczanie szynszyli z klatki/woliery nie wystarczy. Zwierzę na czas wybiegu powinno mieć kontakt z opiekunem i zapewnione urozmaicenia w postaci bezpiecznych zabawek, takich jak np.: duże tunele wiklinowe, ekologiczne kartony czy stabilny stojak do wspinaczki właśnie.

Więcej na temat zabaw na wybiegu można przeczytać w temacie: Pomysły na zabawy z szynszylami

Podsumowanie

Informacje o tym jakie akcesoria dla szynszyli są dla nich niezbędne to jedne z pierwszych informacji, które mogą powiedzieć nam coś więcej o tych niezwykle uroczych, małych zwierzątkach futerkowych. Znając już dość długą listę koniecznych akcesoriów do kupienia dla szynszyli możemy łatwiej podjąć decyzję o adopcji bądź zakupie pupila.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

24 odpowiedzi na “Akcesoria dla szynszyli – potrzebne rzeczy dla pupila”

  1. Szynaszylka pisze:

    Dzień dobry Pani Asiu ! Wpis jest rewelacyjny ! Trudno o taki na innych stronach. Bo inne strony to są nieraz głupie. Ale jednak się dziwię … Pani ma czas by wpis sprawdzić napisać itp. A sprawdzić wpis Billusia Pani nie ma czasu. Dlaczego ?

    • Asia pisze:

      Dziękuję za miłe słowa :) Piszę posty według ustalonego z góry przeze mnie schematu. Wygląda to tak, że jak tylko mam czas, to najpierw staram się napisać te, które są najważniejsze, czyli takie jak np: „Ile kosztuje szynszyla i jej utrzymanie”, „Co jedzą szynszyle”,”Prawidłowa dieta szynszyli” itp. Przede wszystkim chcę, aby blog ChillBill.pl był pomocny szczególnie dla osób początkujących, zaczynających dopiero swoją przygodę z szynszylami.
      Wpisy nieco mniej ważne dla takiego początkującego czytelnika bloga to np: „Szynszyle oraz inne zwierzęta na wyspie Bali”, „Szynszyle w naturalnym środowisku” czy te, opowiadające o moich szynszylach właśnie. Dlatego też znajdują się one na końcu listy postów do napisania.

      Obiecuję, że post o Billym na pewno się pojawi, proszę tylko o cierpliwość.

      • Szynaszylka pisze:

        Dzień dobry Pani Asiu ! Billuś z tego co zauważyłam do exstra dark ebony a Bandziorek jasny standard a Egoś i Mafka to jaki odcień standarda ?

      • Szynaszylka pisze:

        Dzień dobry Pani Asiu ! Pani mówiła , że w poście o Billym wszystko się wyjaśni. Ale ja dalej nie wiem kim jest ten pomocnik Billusia szynszyla ?

        • Asia pisze:

          W opowieści jest wszystko wyjaśnione. Napisane tam jest, że Billy dopiero wysłał zaszyfrowaną wiadomość do centrali z prośbą o przydzielenie mu pomocnika i nadal czeka na odpowiedź. (ostatnie zdanie w opowieści Billy’ego). Zarówno ja jak i Billy, Bandzio i moje 2 koty nie wiemy kto będzie pomocnikiem Billy’ego (jeśli w ogóle taki zostanie przydzielony).

        • Szynaszylka pisze:

          Ok. Ale dalej nie rozumiem. Pani mówiła ,że Billy ma jakiś przyjaciół ? I kim są oni ?

        • Asia pisze:

          Miałam na myśli te dwie postacie (funko pop ) ze zdjęcia głównego, które widnieje w poście „Opowieść Billy’ego”.

  2. Szynaszylka pisze:

    A Billuniek i Bandzo to co ? Nie umieją sprawdzić ? Sam Billuś dał by rade a Bandziorek na dokładkę ? To by już było exstra ! A gdyby jeszcze pomogli Merlinek i Theoś ? To by była cała ekipa sprawdzająca mogła sprawdzać każdy wpis czy wpis Bandziusia czy wpis Pani czy wpis Billego! ( Będę go
    ,, męczyć” by napisał więcej wpisów na jednym myślę , że nie poprzestanie ) Więc nie ma wymówki , że Pani nie ma czasu na sprawdzenie bo Pani ma 4 osobową ekipę.

    • Asia pisze:

      Dobrze. Widzę, że na nic zdają się moje odpowiedzi. Zdradzę Ci sekret, o którym (sądząc po Twoim komentarzu) rodzice Ci jeszcze nie powiedzieli… A sekret brzmi tak: „Wszystkie zwierzęta na Ziemi, te małe i te duże, domowe i dzikie, nie potrafią pisać ani czytać, a już tym bardziej sprawnie korzystać z komputera i redagować posty na blogu”. Ta dam!

      • Szynaszylka pisze:

        Ale ja jestem dorosła… Mam 26 lat. Jestem posiadaczką 3 szynszyli – samiczek. 😊 Pozdrawiam.

      • Szynaszylka pisze:

        Moje szynszylki a wszególności Klara ,,umie korzystać z komputera ” Ale często wciska co nie trzeba
        ( raz zablokowała komputer )

      • Szynaszylka pisze:

        A mogła by Pani np. Wrzucić wpis informacyjny o szynszylach i jeszcze historię Billusia ? ( najlepiej dzisiaj )

      • Szynaszylka pisze:

        Moje szynszyle to 8 letnia Klara urodzona 5 marca 2012 r. 13 letnią Julkę urodzoną 8 października 2007 r. I 17 letnia Jagudka urodzona 19 grudnia 2003 r. Wcześniej miałam Kamilkę zmarła w wieku 16 lat rok temu. Planuję zakupić z fermy jeszcze 2 samiczki. Pozdrawiam.

      • Szynaszylka pisze:

        Dzień dobry Pani Asiu. Odpowiadam na pytanie zadane na Facebook’u – Ja mieszam sama mieszanki dla szynszyli. Ale przyznam się szczerze , że nie raz kupuję gotową mieszankę dla szynszyli. ( zawsze mieszankę ziołowom kupuję gotową to z firmy herbal pest gryziółka dla szynszyli )
        I jak ktoś kupuje mieszankę gotową to bardzo polecam z tej firmy zaraz napiszę w kolejnym komentarzu dokładne informacje. 😊

      • Szynaszylka pisze:

        Warto przeczytać ten artykuł -Gryziółka dla szynszyli – Herbal Pest – rezenzja. Na stronie
        ChillBill🐀pl. Wpiszcie Herbal Pest gryziółka dla szynszyli i zobaczycie ile kosztuje skład itp. Pozdrawiam. 😀

      • Szynaszylka pisze:

        Dzień dobry Pani Asiu! Proszę o szybką odpowiedź ! Wiem , że Pani nie udziela informacji o dnośnie tego ale weterynarz daleko a jak dźwoniłam to powiedział ,że napewno zdechnie i się rozłonczył Byłam na zakupach i kupiłam truskawki świerze później im strzątałam i co ? Nie zamknełam niechcący woliery i Jagudka i Julka uciekły i zjadły cały pojemnik truskawek , zaczęły się załatwiać płynnym brązowym … Julka ciężko oddycha a Jagudka leży na boku . Niech Pani mi poradzi ci jej podawać ?!

        • Szynaszylka pisze:

          Wow ! Już lepiej Julka już dobrze. ale martwię się o Jugudkę. Trzymajcie za nią kciuki. Jest kiepsko jesteśmy w drodze do weterynarza … 170 kilometrów od miejsca zamieszkania jest weterynarz od zwierząt egzotycznych. Jagudka ciężko oddycha. Martwię się o nią. Więc jeszcze raz proszę trzymajcie kciuki. Pa. Dam znać jak tam u Jagudeńce. Proszę niech Pani pozdrowi Billusia i Bandziusia Theosia i Merlisia. Również pozdrawiam Panią. Ps. Może dlatego ,że Jagudka jest starsza ? Zresztą nie wiem. Trzymajcie proszę kciuki za Jagudkę.

  3. Szynaszylka pisze:

    Kiedy będzie wpis Billusia ? 😆😀😆

  4. Kasia pisze:

    A mogą być ceramiczne miski?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)