Biegunka u szynszyli

Biegunka u szynszyli

| 2 komentarze

Oblepione od wodnistego kału półki, zafajdane hamaki i domki. W trakcie trwania choroby, w klatce zwierzęcia nic nie jest czyste. Tak pokrótce można zobrazować przebieg choroby u szynszyli. Biegunka, bo o niej mowa, jest jedną z chorób układu pokarmowego. Co jest przyczyną biegunki u szynszyli, jakie są objawy choroby oraz przede wszystkim, jak możemy pomóc naszemu pupilowi?

Czy wiesz, że..?

Niezjedzone przez szynszylę cekotrofy bardzo często są mylone z biegunką u szynszyli, ponieważ konsystencja i zapach kału są bardzo podobne.

Biegunka u szynszyli

Biegunka u szynszyli charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością wypróżnień, a kał bardzo często przybiera postać wodnistą. W trakcie choroby, zwierzęciu mogą towarzyszyć silne skurcze w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia, osłabienie, brak apetytu i pragnienia, gorączka oraz ogólna apatia.

Jakie są przyczyny biegunki u szynszyli?

Powodów występowania biegunki u szynszyli może być wiele (zatrucie pokarmowe, bakterie, rozchwianie flory jelitowej czy pasożyty wewnętrzne). Jednak najczęściej spotykaną przyczyną występowania biegunki u szynszyli jest gwałtowna zmiana karmy lub stosowanie nieodpowiedniej diety.

  • kiepskiej jakości pokarm lub woda – spleśniałe, zawilgocone jedzenie lub karma zawierająca jaja i odchody moli, czy pajęczaki, może być przyczyną biegunki u szynszyli. Podobnie jak brudna woda lub glony w niedoczyszczonych poidłach.
  • alergie pokarmowe – biegunka u szynszyli może być również oznaką alergii na dany pokarm.
  • silny stres – szynszyla podczas wielu stresowych sytuacji może dostać biegunki.
  • gwałtowna zmiana karmy – szybka zamiana karmy, jakiej zwierzę wcześniej nie próbowało, jest jednym z powodów biegunki i częstym błędem, głównie niedoświadczonych hodowców.
  • antybiotyki – zwłaszcza leki stosowane bezpośrednio na skórę lub futro zwierzęcia, mogą przyczynić się do biegunki u szynszyli. Dzieje się tak, ponieważ gryzoń może zlizywać lek ze swojego ciała.
  • zła dieta – dieta szynszyli uboga we włókno pokarmowe, może być przyczyną występowania biegunki. Co więcej, podawanie szynszyli dużej ilości soczystych owoców, warzyw i zielonki, a także smakołyków bogatych w cukier i tłuszcze, powodują nie tylko ostrą biegunkę, ale również nierzadko prowadzą do jego śmierci.
  • pasożyty – biegunka u szynszyli może być spowodowana także przez tasiemce, nicienie, lamblie czy wywołana m.in. salmonellozą, kolibakteriozą lub kokcydiozą. W przypadku szynszyli jest to dość rzadkie zjawisko, jednak jeśli zwierzę dostaje pokarm z dworu, (a przy tym ma dodatkowo obniżoną odporność), ryzyko zachorowania mocno wzrasta.



  • Jak leczyć biegunkę u szynszyli?

    Likwidacja przyczyny

    W trakcie trwania choroby, musimy zastanowić się, co mogło spowodować biegunkę u naszego pupila i szybko wyeliminować wszystkie czynniki chorobotwórcze.

    Dieta na czas leczenia

    Warto na czas biegunki ograniczyć zwierzęciu ilość pokarmu na tyle, aby jego jelita mogły się zregenerować i zagoić podrażnioną od resztek niestrawionego pokarmu śluzówkę jelit. W trakcie trwania choroby podajmy dobrej jakości siano i czystą wodę. Podczas biegunki zwierzę może się odwodnić, dlatego w trakcie trwania choroby zaleca się podawanie płynów wieloelektrolitowych.

    Jakie są domowe sposoby na biegunkę u szynszyli?

    Jest wiele sposobów na radzenie sobie z biegunką naszych pupili. W walce z chorobą pomogą nam gotowe, popularne leki łagodzące objawy biegunki, głównie wywołanej zaburzeniem flory jelitowej, dostępne w każdej dobrej aptece czy w lecznicy weterynaryjnej. Są to np. Smecta, Gastrolit, Trilac czy Lakcid. W sklepach zoologicznych natomiast możemy dostać np. Bio – Lapis (świetnie się sprawdza, zwłaszcza w przypadku ostrych biegunek), czy Versele Laga – Pro Digest – probiotyk przywracający równowagę pracy jelit i pobudzający wzrost dobroczynnych bakterii.

    Naturalną pomocą w walce z biegunką u szynszyli, może okazać się rumianek (w formie naparu bądź suszonych kwiatów), węgiel leczniczy (dostępny w aptekach w postaci tabletek lub płynu dla dzieci), suszone liście poziomki, suszone liście babki szerokolistnej, jagody i borówki suszone oraz suszone rośliny zawierające dużą ilość garbników.

    Podsumowanie

    Nieleczona, długotrwała biegunka u szynszyli może grozić wynicowaniem odbytu i niedrożnością jelit. Bagatelizowanie objawów biegunki, może prowadzić do jego bolesnej śmierci, dlatego bardzo ważny jest stały kontakt, obserwacja pupila i troska. Dzięki temu w szybki i sprawny sposób możemy pomóc naszej szynszyli. Bardzo często bakterie wywołujące biegunki tworzą ogromną ilość toksyn, które wchłaniają się do przewodu pokarmowego i mogą uszkadzać narządy wewnętrzne takie jak wątroba czy nerki, dlatego jeśli zaobserwujemy u naszej szynszyli objawy biegunki, powinniśmy bez wahania udać się z pupilem do odpowiedniego lekarza weterynarii – specjalisty od małych zwierząt egzotycznych, który podejmie właściwą decyzję o odpowiednim doborze leczenia.

    Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr. com (fot. Elisabeth Bertaglia).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2 odpowiedzi na “Biegunka u szynszyli”

  1. Gabi pisze:

    Mój szynszyl zjadł papier.
    I niewiem co zrobić.Gabrjela

  2. Kacper Goszcz pisze:

    Uważajcie na to jeżeli wasz szynszyl ma gorączkę rozwolnienie i jest bez apetytu. Nie chodzi cały czas leży i szybko oddycha najlepiej zgłosić to do weterynarza, ja próbowałem ją uleczyć domowymi sposobami ale niestety nie udało się i zdechła. 😖

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)