Czy szynszyle gryzą - szynszyle -chillbill

Czy szynszyle gryzą?

| 7 komentarzy

Żółte, mocne i stale rosnące zęby, które potrafią przegryźć prawie wszystko. Do tego niepohamowana żądza gryzienia i niebywały spryt, pozwalają nam rozgryźć niemal każdy problem. Obalamy (przegryzamy) mity i odpowiadamy na pytanie czy szynszyle rzeczywiście gryzą.

Duże, okrągłe uszy i puszysta budowa ciała w kształcie pączka – wiem… to nie wygląda groźnie. Ludzie zawsze uważali nas za słodkie kulki, które potrafią tylko odbijać się od ścian i bezmyślnie turlać w piasku. Łatwo więc sobie wyobrazić zdziwienie człowieka, który chcąc sprawdzić czy zostanie ugryziony, momentalnie traci palec. Ha, ha! To oczywiście mój nieśmieszny żart. Niczego takiego nam nie udowodniono.

Czy szynszyle gryzą?

Ogromną wadą bycia gryzoniem jest niepohamowana żądza gryzienia, podgryzania i nadgryzania wszystkiego. Możesz mi wierzyć, to uciążliwe zwłaszcza, gdy musisz ugryźć starego kapcia czy śmierdzący kocyk.

Głównym powodem naszego gryzienia są stale rosnące zęby. Powinieneś to zrozumieć. Musimy coś przegryźć, aby uniknąć przerostu naszych siekaczy. Jeśli do tego dojdzie, marny nasz los. Twoim obowiązkiem jest do tego nie dopuścić, zapewniając nam odpowiednią ilość gryzaczków.

Dlaczego szynszyle gryzą ludzi?

Każda szynszyla posiada swój własny, unikalny charakter i styl bycia. Niektóre z nas są potulnymi barankami, inne wojowniczymi zdobywcami. Nasze upodobania i zachowanie kształtują się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Zależą także od tego, co w przeszłości przeżyliśmy. Jeśli szynszyla notorycznie gryzie domowników bez wyraźnego powodu, musisz ją obserwować i znaleźć przyczynę.

czy szynszyle gryzą

Szynszyle z natury to przesympatyczne i łagodne gryzonie. Tylko w skrajnych przypadkach wykazują agresję. Zawsze jednak takie zachowanie ma swoją przyczynę

Przyczyny gryzienia

  • Ból – często źle łapana w ręce szynszyla może zasygnalizować to mocnym ugryzieniem.
  • Problem zdrowotny – gryzienie, zwłaszcza przy dotyku może oznaczać, że szynszyla źle się czuje.
  • Stres – jeśli szynszyla jest w nowym otoczeniu to może reagować gryzieniem. Należy dać jej czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, a nie wtykać palucha pod pyszczek.
  • Humor – to chyba jedna z najczęstszych przyczyn. W tym wypadku szynszyla może lekko przytrzymać zębami lub ugryźć nieco mocniej. Siła ugryzienia zależna jest od stopnia niezadowolenia.
  • Ciekawość – równie częsta przyczyna gryzienia. Jesteśmy wprost przekonane, że podajesz nam smaczny kąsek. Dlatego też gryziemy delikatnie i sympatycznie. No chyba, że się okaże, że to nie jest kawałek smakołyku, wtedy sympatycznie już nie jest.

Ugryzienie przez szynszylę

Gryzienie to nasz naturalny odruch i jeden z systemów obronnych szynszyli – w końcu jesteśmy gryzoniami, a to do czegoś zobowiązuje. Zanim więc krzykniesz i zaczniesz się odgrażać, pomyśl czy świadomie lub nieumyślnie nie spowodowałeś takiej reakcji. Jeśli nie, być może szynszyla tak odreagowuje swoje problemy zdrowotne. Przemyśl to i skonsultuj się z lekarzem zamiast wyciągać pochopne wnioski. Ugryzienie przez szynszylę nie zagraża zdrowiu ani życiu człowieka.

czy szynszyla gryzie

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr. com (fot. Enokson).

Autor artykułu

Bandzior Szary to znany i lubiany bloger, myśliciel i artysta. Niebywale sceptyczny i wiecznie niezadowolony. Maruda, zrzęda i leń jakich mało. Całkowicie aspołeczny, ale bardzo inteligentny samotnik. Pomysłodawca i patron tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)