Czy szynszyle gryzą - szynszyle -chillbill

Czy szynszyle gryzą?

| 9 komentarzy

Żółte, mocne i stale rosnące zęby, które potrafią przegryźć prawie wszystko. Do tego niepohamowana żądza gryzienia i niebywały spryt, pozwalają nam rozgryźć niemal każdy problem. Obalamy (przegryzamy) mity i odpowiadamy na pytanie czy szynszyle rzeczywiście gryzą.

Duże, okrągłe uszy i puszysta budowa ciała w kształcie pączka – wiem… to nie wygląda groźnie. Ludzie zawsze uważali nas za słodkie kulki, które potrafią tylko odbijać się od ścian i bezmyślnie turlać w piasku. Łatwo więc sobie wyobrazić zdziwienie człowieka, który chcąc sprawdzić czy zostanie ugryziony, momentalnie traci palec. Ha, ha! To oczywiście mój nieśmieszny żart. Niczego takiego nam nie udowodniono.

Czy szynszyle gryzą?

Ogromną wadą bycia gryzoniem jest niepohamowana żądza gryzienia, podgryzania i nadgryzania wszystkiego. Możesz mi wierzyć, to uciążliwe zwłaszcza, gdy musisz ugryźć starego kapcia czy śmierdzący kocyk.

Głównym powodem naszego gryzienia są stale rosnące zęby. Powinieneś to zrozumieć. Musimy coś przegryźć, aby uniknąć przerostu naszych zębów. Jeśli do tego dojdzie, marny nasz los. Dlatego Twoim obowiązkiem jest do tego nie dopuścić. Musisz dbać o nasze zęby dbając o naszą prawidłową dietę i zapewniając odpowiednią ilość gałęzi i gryzaków.




Dlaczego szynszyle gryzą ludzi?

Każda szynszyla posiada swój własny, unikalny charakter i styl bycia. Niektóre z nas są potulnymi barankami, inne wojowniczymi zdobywcami. Nasze upodobania i zachowanie kształtują się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Zależą także od tego, co w przeszłości przeżyliśmy. Jeśli szynszyla notorycznie gryzie domowników bez wyraźnego powodu, musisz ją obserwować i znaleźć przyczynę.

Przyczyny gryzienia szynszyli

  • Ból – często źle łapana w ręce szynszyla może zasygnalizować to mocnym ugryzieniem.
  • Problem zdrowotny – gryzienie, zwłaszcza przy dotyku może oznaczać, że szynszyla źle się czuje.
  • Stres – jeśli szynszyla jest w nowym otoczeniu to może reagować gryzieniem. Należy dać jej czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, a nie wtykać palucha pod pyszczek.
  • Humor – to chyba jedna z najczęstszych przyczyn. W tym wypadku szynszyla może lekko przytrzymać zębami lub ugryźć nieco mocniej. Siła ugryzienia zależna jest od stopnia niezadowolenia.
  • Ciekawość – równie częsta przyczyna gryzienia. Jesteśmy wprost przekonane, że podajesz nam smaczny kąsek. Dlatego też gryziemy delikatnie i sympatycznie. No chyba, że się okaże, że to nie jest kawałek smakołyku, wtedy sympatycznie już nie jest.

Ugryzienie przez szynszylę

Gryzienie to nasz naturalny odruch i jeden z systemów obronnych szynszyli – w końcu jesteśmy gryzoniami, a to do czegoś zobowiązuje. Zanim więc krzykniesz i zaczniesz się odgrażać, pomyśl czy świadomie lub nieumyślnie nie spowodowałeś takiej reakcji. Jeśli nie, być może szynszyla tak odreagowuje swoje problemy zdrowotne. Przemyśl to i skonsultuj się z lekarzem weterynarii zamiast wyciągać pochopne wnioski. Ugryzienie przez szynszylę nie zagraża życiu ani zdrowiu człowieka.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

9 odpowiedzi na “Czy szynszyle gryzą?”

  1. Lucy pisze:

    Heh, z moim Sziszą to jest tak, że gryzienie traktuje chyba jako pielęgnację i wyraz czułości. Kiedy go drapię to co chwilę mi przerywa i najpierw lekko „skubie” palec ząbkami, tak jak to mają w zwyczaju, gdy czyszczą się nawzajem, a potem przytrzymuje go ząbkami coraz mocniej i mocniej. Potem znów ja go drapię i sytuacja się powtarza. To przytrzymywanie troszkę boli, ale nigdy nie zrobił mi krzywdy, widać, że po prostu traktuje to jako coś dobrego :)

    • Asia pisze:

      To jest iskanie ! :) To jeden z największych dowód sympatii. Gdy szynszyla robi tak wobec człowieka oznacza to, że nie tylko czuje się bardzo dobrze, ale też akceptuje i kocha swojego właściciela/niewolnika. :)

  2. nitka pisze:

    Czytałam gdzieś, że jak nasze maluchy włażą na stopy i lekko je podgryzają, to znaczy że przyjęły nas do stada :D to takie ich serdeczne iskanie :)

  3. Kasia pisze:

    Moja Zdrapek (kobieta) bardzo czesto mnie tak leciutko podgryza gdy ja ja drapie lub glaszcze ale gdy jest zdenerwowana to potrafi tez ugryzc mocno i obsikac…Potrafi miec dwa oblicza – jak robie wszystko co ona akceptuje to jest najslodsza szynszyla swiata – uwielbia pieszczoty:D ale jak czegos jej zabronie – np. obgryzac mi kwiatka na parapecie to sie zlosci…nie lubi tez psow ktore sa zbyt ruchliwe (mimo ze pies byl do niej pozytywnie nastawiony ale zbyt energicznie sie ruszal to szylka wielokrotnie go obsikala i pogryzla – podbiegala i wbijala mu zeby w lape…pies potem sie jej bal…

  4. czytelniczka pisze:

    A Ja to juz nie wem , mój szynszyl jest od małego(6 lat )ale ostatnio podgryza mnie choć jestem jedyna bliską mu osobą ,nadal przzychodzzi itd ale co to za pdgryzanie Nadmienie ze jest zdrowy

    • Asia pisze:

      W takim zachowaniu nie ma niczego złego, wręcz przeciwnie. Takie delikatne (czasami nieco mniej) podgryzanie to iskanie. Szynszyle w ten sposób m.in. pokazują, że są przyjaźnie do nas nastawione, akceptują nas i lubią. :)

  5. Kinga pisze:

    Posiadam szynszyla gdy mial 2 miesiace z hodowli byl najspokojniejszy w stadzie a teraz ma 16 miesięcy i od dawna nie bierzemy go bo nas wszystkich gryzie nie da sie wogole zlapac na rece a na wybiegu tylko lekkie musiniecia i ucieka. Co mamy zrobic aby go zacząć brac na ręce i tulic go.

  6. love chinchillas. pisze:

    A to ty Aśka pisalads ten artykuł ? wiem wiem bandziorek też Ci chyba pomugł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)