Czy szynszyle odczuwają strach - szynszyle - chillbill

Czy szynszyle odczuwają strach?

| 4 komentarze

Przerażający potwór w szafie, a może czający się pod łóżkiem goblin? Czarna zjawa stojąca za oknem, czy głośny chichot czarownicy? Czego tak naprawdę boją się szynszyle? A może zwierzęta te niczego się nie boją, ponieważ nie potrafią odczuwać strachu?

Szynszyle podobnie jak inne zwierzęta potrafią wyrażać i wyczuwać emocje, w tym również i strach. Mimo swojego niezwykłego sprytu, szybkiego biegu czy groźnych, mocnych zębów, szynszyle należą do tych bardziej tchórzliwych zwierząt. Dopiero w ostateczności potrafią się bronić, gryząc przy tym bardzo boleśnie swojego przeciwnika.

Szynszyle hodowane w warunkach domowych są mniej strachliwe niż te, urodzone w swoim naturalnym środowisku. To zrozumiałe, bo tam skąd pochodzą, czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Dlatego już od małego muszą zachować niezwykłą czujność i zawsze być gotowe do ucieczki.

Czego boją się szynszyle?

Wbrew pozorom przeciętna szynszyla nie boi się grzmotu piorunów, głośnych fajerwerków, brzdęku kluczyków, czy donośnej muzyki. Niestraszne jej są też odgłosy sztućców, trzaskania drzwiami czy dźwięk odbijanej piłki. Jednak to co szynszylę na wybiegu przeraża najbardziej, to grobowa cisza, przerwana nagłym poruszeniem się któregoś z domowników.

Czy szynszyle widzą duchy?

Podobno zwierzęta potrafią wyczuwać obecność duchów. Widząc zjawę zwierzę staje się agresywne lub przerażone ze strachu, ale czy szynszyle również potrafią wyczuwać obecność zmarłych? Tego nie wiadomo, ale czasami można zaobserwować, że szynszyla bez wyraźnego powodu staje na łapkach i wydaje głośne, długotrwałe dźwięki. Widok zdaje się tym bardziej przerażający, z tego względu, że zwierzak kieruje wzrok w konkretnym kierunku, w którym nikt aktualnie nie przebywa. Czy w ten sposób szynszyla rozmawia z duchem?

Takie zachowanie szynszyli zazwyczaj tłumaczy się tym, że zwierzę nawołuje innego osobnika swojego gatunku. Czasami też szynszyle w ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie, często w stosunku do opiekuna.

Podsumowanie

Strach naturalnie wywołuje stres u zwierzęcia. Długotrwały stres natomiast może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Psychika szynszyli pod wpływem długotrwałego stresu lub urazów psychicznych, zaczyna się zmieniać. I podobnie jak ludzie mogą mieć problemy psychiczne jak i fizyczne.

Szynszyle to bardzo delikatne i dość strachliwe gryzonie, których sytuacje stresowe powinniśmy ograniczać do minimum. Wszelki stres bowiem, odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a konsekwencje tego bywają bardzo przykre.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4 odpowiedzi na “Czy szynszyle odczuwają strach?”

 1. SzynszylaStella pisze:

  Moja szynszyla zaczęła od niedawna piszczeć.Nie jest to „mruczenie” tylko takie jakby piszczenie.Nie Wiem o co jej chodzi.Zwykle ją głaszcze i biorę na ręce ,ale potem znowu „piszczy”.Boi się czegoś ,albo Nie Wiem co…nigdy takich dźwięków nie wydawała.Wiesz może o co jej chodzi?

  • SzynszylaStella pisze:

   Nie należy to do dźwięków wydawanych przez szynszyle

   • Asia pisze:

    Szynszyle mają bardzo bogaty zasób dźwięków, za pomocą których się ze sobą porozumiewają. Niektóre dźwięki wydawane przez szynszylę możemy usłyszeć tylko w pewnych sytuacjach.

    Dźwięki szynszyli dzielą się na te wyraźnie przez nas słyszalne oraz takie, które ludzkie ucho nie jest wstanie wychwycić. Niestety nie wiem co dla Ciebie oznacza piszczenie, więc nie jestem wstanie odpowiedzieć na to pytanie.

 2. Angela pisze:

  Hej Asiu. To dla mnie bardzo ważne. Bardzo dbam o moją małą szynszyle i bardzo ją kocham. Głaszcze ją, biorę na ręce i mówię do niej. To przykuło uwagę mojej młodszej siostry. Gdy nie było mnie w domu wypuscila ją z klatki i jakoś przytargała do pokoju aby pochwalić się mamie że ją trzyma. Ale zaraz została odstawiona do klatki a siostra okrzyczana. Jakoś od tamtej pory Dizzy gdy ją trzymam chce uciec z rąk lekko podgryza moją skórę (lekko) czy nic jej nie będzie… Czy jak będzie pod stałą uwagą i tylko moją opieką będzie ok? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)