Hipertermia i udar cieplny u szynszyli - szynszyle - chillbill

Hipertermia i udar cieplny u szynszyli

| 1 Komentarz

Czerwone uszka, wilgotne futerko. Do tego szybki i płytki oddech przez otwarty pyszczek. Jak rozpoznać pierwsze objawy przegrzania organizmu u szynszyli? I co robić w przypadku udaru cieplnego naszego pupila?

Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała, spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu. Często jest mylona z udarem cieplnym, który z kolei jest śmiertelnym następstwem przegrzania. W porę nie leczony jest zagrożeniem życia nie tylko zwierząt, ale i ludzi.

Przyczyny hipertermii i udaru cieplnego

Przyczyną hipertermii i udaru cieplnego u szynszyli jest przede wszystkim utrzymująca się wysoka temperatura (powyżej 25 stopni Celsjusza) i zbyt duża wilgotność powietrza. Do udaru cieplnego dochodzi w momencie, kiedy to organizm szynszyli nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła w ciele. Proces regulacji temperatury ciała u szynszyli nie przebiega tak sprawnie jak u ludzi, ponieważ szynszyla nie poci się tak jak człowiek. Dlatego też nie są one w stanie oddawać ciepła do otoczenia w celu ochłodzenia organizmu.

udar cieplny u szynszyla

Szynszyle to piękne zwierzątka, które wyglądają wprost przesłodko leżąc na boku. Ale czasami taka pozycja może być sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego.

Niepokojące objawy u szynszyli

  • gorące uszy oraz łapki – to jeden z głównych objawów gorączki u szynszyli.
  • płytki i szybki oddech – szynszyla zaczyna oddychać przez pyszczek, a z każdą minutą oddychanie sprawia jej coraz większe trudności.
  • utrata przytomności – w tej sytuacji musimy bezzwłocznie podjąć próbę reanimacji zwierzęcia i natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • osowiałość i brak aktywności – szynszyla jest wyczerpana wysoką temperaturą, więc leży w bezruchu na boku. Prawdopodobnie zwierzę może mieć również zawroty głowy.
  • niepokój – wysokie temperatury są dużym obciążeniem dla organizmu szynszyli. Dla małego zwierzęcia to duży stres, dlatego też nasz pupil może stać się nerwowy i drażliwy.
  • wzmożone pragnienie – podczas upałów szynszyla wypija znacznie więcej wody niż zwykle. Dlatego nie ograniczajmy jej ilości i dbajmy, aby czysta woda stale była w poidle.
  • krwawa wydzielina – płuca szynszyli ulegają przekrwieniu, dlatego też z jamy ustnej i nosa może wypłynąć pienista wydzielina z krwią.

Co robić w przypadku udaru cieplnego?

Ocucenie szynszyli za pomocą wody

Jeśli zauważyliśmy niepokojące zachowanie szynszyli, zwłaszcza w upalne dni, to nie zwlekajmy i natychmiast udzielmy zwierzęciu pomocy. Przede wszystkim sprawdźmy czy nasz pupil oddycha i czy bije mu serce. Jeśli występują oznaki życia musimy przenieść szynszylę w chłodne miejsce. Aby ocucić naszego pupila powinniśmy łapki i uszy lekko przemyć w zimnej wodzie lub bezpośrednio dmuchnąć szynszyli w nozdrza. Jednocześnie masujemy ciało w celu pobudzenia naszego zwierzaka do życia. Jeśli szynszyla się ocknie, należy ją stopniowo zamoczyć w letniej wodzie. Musimy wiedzieć, że wkładając szynszylę bezpośrednio do lodowatej wody narażamy ją na wstrząs. Dlatego tak ważna jest odpowiednia temperatura wody. Zamiast moczenia szynszyli w wodzie możemy owinąć ją mokrym, zimnym ręcznikiem.

Reanimacja szynszyli

Jeśli szynszyla pomimo naszych interwencji nie budzi się, musimy wykonać jej masaż serca. W tym celu kładziemy szynszylę w pozycji bocznej i uciskamy klatkę piersiową po lewej stronie. Masaż serca wykonujemy w następujący sposób: 1 ucisk na 1 sekundę. Starajmy się to robić stanowczo (ugniatając klatkę piersiową do połowy jej głębokości), ale jednocześnie delikatnie. Szynszyle mają małe i kruche ciałka, dlatego musimy zwrócić uwagę, aby nie zrobić im krzywdy. Jeśli mimo naszych starań zwierzę nadal jest nieprzytomne, musimy natychmiast udać się z nim do lekarza weterynarii.

udar cieplny u szynszyli

Wilgotny, schłodzony zimną wodą ręcznik powinien przynieść ulgę naszej szynszyli.

Podsumowanie

Odwodnienie czy przegrzanie organizmu w przypadku szynszyli jest bardzo poważną sprawą. Nie lekceważmy pierwszych objawów udaru cieplnego, który może mieć dla naszego pupila tragiczne skutki.

Bądźmy odpowiedzialni

W czasie gorących dni nie miejmy głupich pomysłów i nie narażajmy zwierzęcia na długie przebywanie w gorącym pomieszczeniu. Nie wystawiajmy zatem szynszyli na słoneczny balkon czy w inne, narażone na długą eksploatację słońca miejsca.

W żadnym wypadku nie wychodźmy z szynszylą na dwór i nie podróżujmy z nią w nieklimatyzowanych środkach transportu. I podobnie jak w przypadku innych zwierząt i ludzi, nie pozostawiajmy szynszyli samej w zamkniętym aucie. Pamiętajmy, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale także ogromna troska i odpowiedzialność – nie zapominajmy o tym.

Zdjęcia nieoznaczone logiem ChILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Danny Kim, Maciej Kasprzyk).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek
Gość
Maciek

Jak mi padła klima w aucie i jak miałem jechac razem z Leonem,(tak sie bawi moj szynszylek) to do transporterki włozyłem mu butelke z zimną wodą( z lodówki). Oczywiscie okna otworzone tak aby nie było za duzego przeciągu. Mozna było zauwazyc jak on kladzie łapki na tej butelce , jest blisko jej chłodził sie.Na szczescie po podróży nie był wyczerpany….po prostu chycał:)

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)