Inteligencja szynszyli - szynszyle - chillbill

Inteligencja szynszyli

| 4 komentarze

Nie potrafią pisać ani czytać. Liczenie też nie wychodzi im najlepiej. W dodatku nie znają żadnego języka obcego. Czy szynszyle można więc nazwać mądrymi gryzoniami?

Inteligencja szynszyli

Szynszyle, podobnie jak inne gryzonie, posiadają zaawansowane zdolności poznawcze. Dzięki pamięci przestrzennej potrafią z łatwością odnaleźć pokarm. Świetnie zapamiętują ścieżki prowadzące do jedzenia i bardzo szybko się uczą. Szynszyle mają zdolność podejmowania decyzji na podstawie swojej dotychczasowej wiedzy i doświadczeń.

inteligencja u szynszyli

Inteligencja i instynkt szynszyli

Pamięć

Szynszyle posiadają bardzo dobrą pamięć i na długo zapamiętują zarówno złe jak i dobre doświadczenia. Podobnie jak inne zwierzęta, szynszyle mogą mieć uraz, który na długo pozostaje w ich pamięci. Mafia, moja 14 – letnia samiczka, dopiero od niedawna zaczęła ufać dużym, męskim dłoniom. Może to wynikać z tego, że na fermie szynszyli pracowali mężczyźni, którzy byli odpowiedzialni za opiekę nad szynszylami. Zapewne nie byli oni zbyt delikatni i mili, dlatego też Mafia mogła kojarzyć duże ręce z czymś złym. Dodatkowo, szynszyle zapamiętują miejsce przedmiotów znajdujących się w pokoju. Do tego stopnia ufają swojej pamięci, że na oślep biegną wytyczonymi szlakami, nie zważając na przemieszczenie mebli.

Nauka

Szynszyle to gryzonie, które szybko się uczą, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi smakołyk. Potrafią wykonywać polecenia w celu ich zdobycia. Sztuczki wykonywane przez szynszylę nie świadczą jednak o jej inteligencji, lecz silnym instynkcie. Zwierzę instynktownie sięga po smakołyk i zrobi wszystko co w jego mocy, aby go zdobyć. Szynszyle posiadają też zdolność uczenia się od siebie nawzajem, przekazując sobie informację na dany temat. Zapamiętują również poszczególne tony, dzięki czemu reagują na brzmienie i nazwę swojego imienia.

Świadomość

Podobnie jak inne zwierzęta, szynszyle mają świadomość gdzie się znajdują oceniając to miejsce pod względem bezpieczeństwa i wygody. Mają świadomość płci domowników i wyczuwają ich emocje. Szynszyle rozumieją pojęcie zabawa a oswojone często zachęcają swoich właścicieli do zabawy zaczepiając ich lub wskakując na kolana.

Osobowość

Każda szynszyla ma swój indywidualny charakter i upodobania. Tak jak ludzie potrafią być miłe i uprzejme, mieć gorszy dzień i zrobić to czego nie powinny, z całkowitą premedytacją. Jednak w odróżnieniu od istot posiadających większą inteligencję, szynszyle nie są podstępne. Nie potrafią obmyślać planu zemsty. Mogą odczuwać za to lęk. Zwierze może bać się np. ciemności lub przedmiotu na końcu ciemnego pokoju.

Decyzje

Szynszyle potrafią podejmować własne, przemyślane decyzje i planować rozwiązanie problemu, często działając zespołowo. Naradzają się między sobą, planują lub ostrzegają przed zagrożeniem.

inteligencja u szynszyla

Czy można poprawić inteligencję szynszyli?

Aby poprawić inteligencję naszego pupila, należy z nim rozmawiać i dostarczać mu jak najwięcej pozytywnych bodźców. Inteligencji wrodzonej nie można poprawić, jednak dzięki częstej pracy ze zwierzęciem i odpowiednim zabawom, możemy sprawić, że nasz pupil stanie się bystrzejszy. Pamiętajmy, że to od nas zależy jakość relacji ze zwierzęciem.

Podsumowanie

Szynszyla, która wydaje nam się niemądra, pośród swoich futrzastych kolegów może okazać się bardzo ważnym członkiem stada. Dlatego też przy ocenie inteligencji zwierzęcia, nie kierujmy się kryteriami odpowiednimi dla ludzi. Takie oceny będą zawsze subiektywne i nie oddadzą prawdziwego pojęcia inteligencji szynszyli.

Poniżej przedstawiam film, w którym szynszyle zapoznają się z zabawką na inteligencję.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.Pl pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Danny Kim).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nitka
Gość
nitka

zastanawiam się nad kupieniem tego krążka z filmiku…wydaje mi się, że to mogłaby być dobra zabawa :) hmm :)

bozka
Gość
bozka

Tak kazda jest inna. Sa inteligentne i bardzo madre. Im wiecej im poswiecam czasu tym wiecej sie ucza i przywiazuja. Moje chyba nauczyly sie tez troszke mna manipulowac aby móc robic to na co maja ochote ;) Czasami zachowuja sie jak male dziecko, wtulaja sie i przymilaja. Miewaja chumory…ale nie da sie ich nie kochac. Po 15 latach wiem, ze zawsze beda ze mna szynszyle ;)

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)