Szynszyl czy szynszyla czyli jak prawidłowo mówić o szynszyli - szynszyle - chillbill

Szynszyl czy szynszyla czyli jak prawidłowo mówić o szynszyli?

| 7 komentarzy

Niby banał, a jednak wiele osób (nawet z pośród miłośników szynszyli) ma z tym słowem niemały kłopot. Szynszyl czy szynszyla? Jak prawidłowo powinniśmy mówić o szynszyli i jak to słowo należy odmieniać?

Szynszyl, szybszyl czy szynszyla?

Polska nazwa szynszyla mała pochodzi od łacińskiego słowa Chinchilla Lanigera, sama zaś nazwa Chinchilla prawdopodobnie wywodzi się z plemienia chilijskich Indian Chincha, którzy posługiwali się językiem keczua. Z powodu żeńskiej formy łacińskiego słowa, polska nazwa również jest w formie żeńskiej. Oznacza to, że jedyną poprawną formą tego słowa jest SZYNSZYLA i tak należy jej używać. Nazwa szynszyl jest całkowicie błędna.

Więcej informacji o pochodzeniu nazwy Chinchilla możecie przeczytać w temacie SKĄD POCHODZI NAZWA CHINCHILLA?

Prawidłowa odmiana słowa szynszyla

W języku polskim rzeczowniki występują w siedmiu przypadkach. Słowo szynszyla jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, który odmienia się w ten sposób:

 • Mianownik (kto? co?) szynszyla, szynszyle;
 • Dopełniacz (kogo? czego?) szynszyli, szynszyli;
 • Celownik (komu? czemu?) szynszyli, szynszylom;
 • Biernik (kogo? co?) szynszylę, szynszyle;
 • Narzędnik (kim? czym?) szynszylą, szynszylami;
 • Miejscownik (o kim? o czym?) szynszyli, szynszylach;
 • Wołacz (o!), służy jako forma bezpośredniego zwracania się do kogoś lub czegoś, np. szynszylo! szynszyle!

Skąd popularność błędnego słowa SZYNSZYL?

Jeśli spojrzymy w wyniki wyszukiwarki Google, okaże się, że o wiele więcej zapytań pojawia się z użyciem słowa szynszyl, a nie szynszyla. Skąd wzięło się przekonanie o poprawności właśnie takiej formy tego słowa? Prawdopodobnie wynika to z przyzwyczajenia ludzi do nazywania samców męską formą danego słowa, a samice żeńską (np. kot i kotka). Jest to jednak o tyle dziwne, ponieważ większość popularnych zwierząt nie posiada odmiany swojej nazwy na żeńską i męską. Nie odmieniamy np.:

 • świnka morska i świnek morski
 • lama i lam
 • papuga i papug
 • pies i pieska
 • krowa i krów
 • rekin i rekinka
 • szczur i szczurka
 • orzeł i orzeła

Przecież popularne strony o szynszylach używają nazwy SZYNSZYL!

Racja, ale nie wynika to z faktu, że autorzy tych stron nie znają poprawnej formy słowa szynszyla, tylko zdają sobie sprawę z przyzwyczajeń ludzi do formy szynszyl. Dzięki pozycjonowaniu strony na częściej wyszukiwane słowo szynszyl, są oni w stanie dotrzeć do większej liczby czytelników, którzy szukają informacji o szynszylach.

A może szenszela?

Oprócz słowa szynszyl można się natknąć na inne odmiany tego słowa takie jak: szeszel, szenszel, szyszyl, szenszela, szemszel, szymszel, szenszyl, szybszyl, szybszyla, szymszyl, szynszul, szymszyla, synszyl, szynszyn, szynsyla, synszyla, szynszula, szyrszyl, szylszyl, szynszya, szyndzyl, szyn szyl, które oczywiście są niepoprawne. Prawidłowo w języku polskim na szynszylę (niezależnie od jej płci) mówimy po prostu szynszyla.

Czy spotkaliście się z innymi błędnymi odmianami wyrazu szynszyla, a może sami do niedawna tak mówiliście o szynszyli?

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
misiapysia
Gość
misiapysia

Ja czasami mówiłam szynszyl ale wiem że prawidłowo mówi się szynszyla.

Korneliusz
Gość
Korneliusz

Ja zawsze mówię SZYNSZYL, moi rodzice też, a czasami seszel. Nie uważam, że to jest źle.

Tosia
Gość
Tosia

Ale to nie o to chodzi że „źle” tylko niepoprawnie gramatycznie

Tosia
Gość
Tosia

Osobiście czasem używam „szyla” ale to tak bardziej pieszczotliwie. W ogóle to fajny artykuł ;) bardzo pomocny

Pompon
Gość
Pompon

W końcu ktoś o tym powiedział głośno. Chociaż wszędzie piszą SZYNSZYL, szyszynyl, szeneszyl, szeszenyl czy szenszyl. Nawet na poważnych zdawałoby się stronach i nawet w sklepach, w kategoriach akcesoriów dla szynszyli. No kurde, szynszyl??? Ktoś kto zaczyna interesować się szynszylami powinien najpierw zainteresować się słownikiem poprawnej polszczyzny! Potem chodzą tacy po fejsbukach i instagramach i piszą w komentarzach: ale ładny SZYNSZYL, jaki słodki sznycyl.

Mariola
Gość
Mariola

Ja zawsze mówię szynszyl i nie widzę w tym problemu! Czemu cię to denerwuje??

Pompon
Gość
Pompon

I Właśnie dlatego Mariola nie powinnaś mieć SZYNSZYLA tylko świnka morskiego!

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)