Pomysły na zabawy z szynszylami - szynszyle - chillbill

Pomysły na zabawy z szynszylami

| 7 komentarzy

Powywracane pudełka, przewrócone miseczki. Puszczanie szynszyli wcale nie musi być nudne! Oto kilka pomysłów na urozmaicenie czasu spędzonego na wybiegu.

Pomysły na zabawy z szynszylami

Chyba każdy lubi się bawić, prawda? Turlanie się w piasku, do tego liczne tunele i zakamarki. Tu kawałek ściany, tam troszkę książki, a tu jeszcze nasikam na kocyk. I jeszcze szybki, mały gryz mebli. Mógłbym tak się bawić bez końca! Dla tych, którzy nie mają pomysłu na urozmaicenie czasu szynszylom zrobiłem listę zabaw. Gdy przygotujecie taką niespodziankę swoim pupilom zapewne oszaleją one z radości.

King Kong

To chyba jedna z najpopularniejszych zabaw, bardzo często stosowana, gdy domownik każe nam wracać do klatki. Łapie nas wtedy swoimi dużymi rękami i mówi: „maaam cię cwaniaku”. Zabawa polega na tym, że my uciekamy, Wy nas łapiecie. Pamiętajcie, że tak naprawdę macie nas nie złapać, bo to my mamy wygrać.

Potrzebujesz

 • dużo miejsca do zabawy,
 • kryjówki dla szynszyli na odpoczynek.

Piaski czasu

Zabawa świetnie się sprawdza, gdy jest więcej szynszyli, bo wtedy każda natychmiast chce się wyturlać w piasku lub pyle. Do bardzo dużego plastikowego pojemnika sypiecie ogromnej ilości pył wulkaniczny lub piasek do kąpieli dla szynszyli. Podnosicie jedną z nas i kładziecie do plastikowej wanny napełnionej po brzegi pyłem lub piachem. Na umycie się każda z nas ma kilka sekund.

Potrzebujesz

 • dużą miskę z piaskiem lub pyłem,
 • sporą ilość piasku lub pyłu do kąpieli dla szynszyli.

Sherlock Holmes

To wspaniała zabawa, która rozwija nasz instynkt poszukiwacza. Polega na tym, że zwiedzamy wydzielony nam teren, poszukując smakołyków. W trudniejszej wersji tej zabawy smakołyki ukryte są w specjalnych, zaszyfrowanych przedmiotach.

Potrzebujesz

 • pyszne, ulubione smakołyki,
 • kilka zabawek na inteligencję dla gryzoni lub własne, bezpieczne wynalazki.Escape room

Z natury jesteśmy ciekawskimi osobnikami, którym nie wystarczy nawet cały pokój. Dlatego też zawsze, gdy tylko nadarzy się okazja, będziemy chcieli z niego wyjść. Zabawa Escape room to świetny pomysł dla szynszyli, które szukają przygód. W pomieszczeniu rozstawiacie kartony, papierowe pudełka i pojemniki. Drewniane zabawki dla gryzoni i jadalne kule porozrzucajcie po pokoju. Wszystkie te przedmioty rozstawicie w przemyślany sposób, tak aby posłużyły za przeszkodę. Szynszylę zapraszacie do pomieszczenia, wyznaczając jej miejsce startu na końcu pokoju. W pomieszczeniu zostaje sama, a drzwi do pokoju uchylone i zabezpieczone są na ponad 10 cm. Szynszyla musi się wydostać z pokoju przed upływem kilku minut.

Potrzebujesz

 • piłeczki ping pongowe, tenisowe lub inne przeszkody,
 • maskotki różnej wielkości,
 • jadalne kule i drewniane zabawki dla gryzoni,
 • duże kartony i pudełka.

Chichén Itzá

To fajna zabawa dla wojowniczych, rządnych wrażeń osobników, którym nie straszny jest lęk wysokości. Z kartonów i różnej wielkości pudełek układacie jak najwyższą, stabilną piramidę (150 cm w zupełności wystarczy). Na samym jej szczycie kładziecie ulubiony smakołyk. Szynszyla, aby go zdobyć będzie musiała wejść na sam szczyt.

Potrzebujesz

 • duże kartony i pudełka,
 • ulubiony smakołyk szynszyli.

Podsumowanie

Zabaw dla szynszyli jest mnóstwo i tylko od Twojej wyobraźni zależy w co będziecie się bawić. Ciekawie i miło spędzony czas z szynszylą to nie tylko urozmaicenie dnia, ale też ogromna pomoc w budowaniu relacji ze zwierzęciem. Nie zapominaj, aby podczas zabaw dbać o bezpieczeństwo pupila zabezpieczając pomieszczenie i asekurując szynszylę.
Miłej zabawy!

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Beth L. Alexander).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7 odpowiedzi na “Pomysły na zabawy z szynszylami”

 1. Lucy pisze:

  Mój najbardziej lubi zabawę w King Konga i wspinanie się na piramidy. Czasem też „zmuszam” go do chodzenia na dwóch łapkach żeby sięgnąć jedzenie, a w chowaniu przysmaków to raczej on jest mistrzem… zawsze jak sobie biega to nagle wychodzi z jakiegoś zakamarka z wcześniej „zachomikowanym” przysmakiem :P

  • Asia pisze:

   Ja zauważyłam, że Mafia złości się przy zabawkach na inteligencję. (pewnie dlatego, że nie zawsze udaje jej się znaleźć smakołyk) ;P Z kolei Egon i Bandziorek uwielbiają Escape room z pluszowymi przeszkodami. :)

   Super, że jest więcej takich szynszylomaniaków! :)

 2. Lilu pisze:

  To sie uśmiałam! :) Pomysły genialne! Ten blog jest świetny! :) :*

 3. anita pisze:

  Ja tez lubię tego bloga jest naprawdę super i wreszcie jest więcej takich ludzi którzy
  Kochaja
  szynszyle.

 4. Dela pisze:

  Super zabawy, tylko niezbyt 'zaczaiłam’ escape room, wyproboje holmesa… Tylko czy one znajdą swoje pycha-pycha? Poza tym -super Blog 😊

 5. Amelia pisze:

  Mój Gucio najbardzej lubi zabawę escape room i chichen itza .
  Tak w ogóle super blog naprawdę się przydaje . :)

 6. szynszylmaniak pisze:

  szynszyle są takie słodkie jak wata cukrowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)