Szynszyle - najważniejsze informacje

Szynszyle – Najważniejsze informacje

| 0 Komentarzy

Szynszyle to bardzo sympatyczne gryzonie o charakterystycznym kulistym kształcie i przyjaznym usposobieniu. Stają się coraz bardziej popularne jako domowy pupil i zwierzęcy członek rodziny. Co to jest szynszyla? Jakie wymagania żywieniowe posiada szynszyla? Jak w prawidłowy sposób opiekować się szynszylą? Oto najważniejsze informacje o szynszylach.

Czy wiesz, że..?

Szynszyle małe zostały udomowione przez tubylców z indiańskiego plemienia Quechua. To oni, jako pierwsi nadali szynszyli nazwę „Chincha”, która oznacza mały, cichy, silny. Natomiast pierwsze wzmianki w literaturze na temat szynszyli, pojawiły się w 1599 roku za sprawą Ojca Jose de Acosta, w książce pod tytułem „Historia Natura y Moral de las Indias”. Szynszyle słyną z pięknego, aksamitnego futra, dlatego też już w XVI wieku rozpoczął się międzynarodowy handel futrami szynszyli. Agresywna gospodarka łowiecka doprowadziła do niemalże wybicia całej populacji szynszyli na wolności, dlatego też szynszyla mała aktualnie jest zaliczana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do gatunków krytycznie zagrożonych na wolności. Obecnie szynszyle żyją wyłącznie na terenie Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas ((hiszpańska nazwa Reserva Nacional Las Chinchillas), powstałego w 1983 roku. Położony jest w okolicy miasta Illapel w chilijskiej prowincji Choapa oraz w 42 innych koloniach położonych jego okolicy.

Wszystko o szynszylach

Poniżej przedstawiam wszystkie najpotrzebniejsze informacje w pigułce na temat szynszyli. Do zgłębiania dalszej wiedzy na temat tych wspaniałych zwierząt futerkowych odsyłam do poszczególnych wpisów lub zachęcam do zapoznania się z blogiem. A dla spragnionych większej dawki wiedzy o szynszylach szczególnie polecam: 28 mniej znanych faktów o szynszylach oraz 20 mitów dotyczących szynszyli.




Szynszyla mała – charakterystyka

Co to jest szynszyla?

Szynszyla mała (łacińska nazwa Chinchilla lanigera) to endemiczny gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych. Jest wielkości niedużego królika lub przekarmionej wiewiórki, aczkolwiek szynszyla żyjąca w domowych warunkach jest nieco większa i posiada więcej umaszczeń niż te żyjące w swoim środowisku naturalnym. U szynszyli małej występuje dymorfizm płciowy w rozmiarach ciała co oznacza, że samice są nieco większe od samców. Samce i samice szynszyli różnią się temperamentem. Każdy z nich ma też swój indywidualny charakter.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Szynszyla mała na wolności

Aktualnie szynszyla mała podobnie jak szynszyla duża, koszatniczka i wiele innych gryzoni (oraz ich naturalnych wrogów), żyje na terenie Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas w Chile. W swoim środowisku naturalnym szynszyla żyje w koloniach zwanych stadami nawet po kilkaset osobników. Aktywne są dopiero w porach wieczornych (preferują bezksiężycowe noce) wtedy to wychodzą ze swych nor wykopanych pod ziemią, w szczelinach skalnych.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Futro szynszyli małej

Futro szynszyli jest niebywale gęste, a ich długość na grzbiecie wynosi 21 – 28 mm. Rośnie w pęczkach po 50 do 90 włosów z jednego mieszka włosowego. Tak gęste i delikatne futro chroni szynszylę przed zagnieżdżeniem się pasożytów, zimnem jak i nadmiernym przegrzaniem. Futro szynszyli pozbawione jest wszystkich szkodliwych alergenów.

Po dziś dzień futro szynszyli uznawane jest za wyjątkowe, najlepsze i jedno z najdroższych futer na świecie, co niestety przyciąga wielu pazernych, niemających pomysłu na życie ludzi, którzy łatwym sposobem chcą zarabiać na krzywdzie zwierząt. Po dziś dzień szynszyle trzymane są na fermach futrzarskich, nierzadko w drastycznych warunkach, a ich futro pozyskuje się poprzez uśmiercenie ich rażeniem prądem.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle należą do jednych z najbardziej długowiecznych gryzoni, bowiem istnieją przypadki, gdzie w doskonałych warunkach domowych i ze szczęśliwymi uwarunkowaniami genetycznymi, szynszyla może dożyć ponad 20 lat. Rekordzista z Wielkiej Brytanii dożył aż 27 lat. Standardowo jednak szynszyla żyje od 15 do 20 lat.

Długość życia szynszyli w dużej mierze zależy od czynników genetycznych, ale także od dobrej opieki zdrowotnej i prawidłowej diety. Nierozważne kojarzenie dwóch spokrewnionych ze sobą osobników lub łączenie ze zwierzęciem już posiadającym wady genetyczne, jedynie pogłębia problem i na świecie rodzi się coraz więcej szynszyli z wadami genetycznymi. Do tego dochodzi brak wiedzy w zakresie zdrowia i prawidłowego żywienia szynszyli oraz nieodpowiednie warunki mieszkalne, które również przyczyniają się do skrócenia życia tych gryzoni. Dlatego szynszyla żyjąca w niesprzyjających jej warunkach w hodowli domowej może dożyć jedynie 5 – 7 lat.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.




Ile kosztuje szynszyla?

W internecie można znaleźć ogłoszenia, w których szynszylę można już kupić za jedyne 50 zł, a nawet za darmo. Standardowo jednak cena za szynszylę waha się od 100 zł do nawet kilkuset złotych. Cena zależna jest od wieku, umaszczenia i rodzaju futra gryzonia. Odmiany długowłose lub z włosem kręconym, do tego w rzadkich wersjach kolorystycznych są droższe od popularnych szynszyli odmiany standard.

Jeśli chcielibyśmy mieć szynszylę w domu i jednocześnie pragniemy uratować jedno lub kilka istnień (pamiętajmy, że szynszyla powinna żyć razem z drugim osobnikiem najlepiej tej samej płci i zawsze tego samego gatunku) to jest możliwość adopcji szynszyli. Ogłoszenia poszukujących domu gryzoni można znaleźć na popularnych serwisach ogłoszeniowych oraz na .

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Czy szynszyle uczulają?

Sama szynszyla mała jako zwierzę nie uczula, bowiem futro szynszyli pozbawione jest jakichkolwiek alergenów. Natomiast potrzebne do życia produkty dla szynszyli m.in. takie jak: piasek lub pył do kąpieli, siano czy zioła mogą powodować alergie.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Co jedzą szynszyle?

Szynszyla w warunkach domowych jest wyłącznie roślinożernym gryzoniem, który żywi się głównie suszonym sianem i wysuszonymi ziołami, które powinny stanowić ponad 95% podstawy ich diety. Nie wolno podawać szynszyli mięsa, świeżych i soczystych owoców i warzyw oraz produktów przeznaczonych do spożywania dla ludzi.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak dbać o zęby szynszyli?

Zęby szynszyli stale rosną, dlatego bardzo ważne jest, aby pomóc jej w codziennym, prawidłowym ich ścieraniu. Najważniejszym elementem w dbałości o zęby szynszyli jest prawidłowa dieta. Powinna być więc bogata w suche, dobrej jakości siano i dobrze wysuszone zioła. Doskonałą pomocą w walce ze stale rosnącymi zębami są naturalne gałęzie bezpiecznych dla szynszyli drzew oraz krzewów. Wszelkiego rodzaju patyki, drewniane zabawki, pumeks, kostka czy specjalne kamienne dyski również są obowiązkowym elementem w życiu szynszyli.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Karma dla szynszyli

Szynszyla powinna spożywać komercyjną karmę tylko i wyłącznie w wyniku zaleceń lekarza. Wybierając karmę dla szynszyli unikajmy tych, które w swoim składzie mają dużą ilość zbóż i ich pochodnych oraz sztuczne barwniki. Prawidłowo zbilansowana karma powinna mieć od 16 – 35 % zawartości włókna surowego, 16 – 20 % białka i 2 – 5 % tłuszczu. Warto podkreślić, że w warunkach hodowlanych tylko i wyłącznie dobrej jakości siano i suszone zioła stanowią podstawę w diecie zdrowej szynszyli i są jej najważniejszą częścią.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Woliera dla szynszyli / Klatka dla szynszyli

W internecie można znaleźć informacje, że klatka lub woliera dla szynszyli powinna mieć wymiary mniej więcej 80x50x70cm, mówi się też, że 1 półka w klatce/ wolierze powinna przypadać na 1 szynszylę. Prawda jest jednak taka, że im większa klatka lub woliera tym lepiej. Kupując lub projektując klatkę czy wolierę dla szynszyli pamiętajmy, że są to gryzonie niezwykle skoczne, które uwielbiają wysoko dostępne miejsca. Oznacza to, że klatka czy woliera powinna być bardzo wysoka, szeroka i głęboka oraz zawierać mnóstwo różnych rozmiarów półek rozmieszczonych na różnych kondygnacjach. Dodatkowo ich przestrzeń powinna być zagospodarowana tak, aby zwierzę miało wydzielone miejsca do jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, zabaw i wypoczynku.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Piasek dla szynszyli

Szynszyla mała zarówno w środowisku naturalnym jak i w warunkach domowych codziennie myje się w naturalnie występującym tam pyle wulkanicznym. Nieograniczone, codzienne mycie w pyle jest dla nich tak samo ważne jak dla nas codzienna kąpiel. Szynszyla w ten sposób nie tylko czyści swoje futro, ale też relaksuje się i uspokaja. Dlatego pył lub piasek jest nierzadko nieodłącznym elementem w skutecznym w łączeniu szynszyli. Ze względu na to, że szynszyla posiada niezwykle miękkie i bardzo delikatne futro, ważne jest, aby zawsze wybierać pył/ piasek bardzo drobnoziarnisty.

Więcej informacji o kąpielach w pyle/piasku szynszyli znajdziesz tutaj.

Akcesoria dla szynszyli

Do podstawowych i obowiązkowych akcesoriów dla szynszyli zaliczamy: bezpieczny transporter, przystosowaną dla szynszyli klatkę lub wolierę (minimum 80x50x70cm), poidło na wodę, miskę na zioła, paśnik na siano, kołowrotek (minimum 40 cm), myjkę/kąpielówkę na codzienne kąpiele w specjalnym pyle lub piasku. Obowiązkowym elementem jest również drewniany domek zapewniający komfort psychiczny zwierzęcia oraz waga kuchenna, służąca do regularnej kontroli wagi szynszyli. Jeśli nasze mieszkanie w okresach letnich bywa ciepłe, bądź nie mamy klimatyzacji, to warto zaopatrzyć się również w specjalny wkład chłodzący, który pomoże zwierzęciu przetrwać upalne dni. Wbrew pozorom równie ważnym elementem w klatce lub wolierze szynszyli są wykonane z miękkiego materiału dodatkowe domki, hamaki, tunele i rondle.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.




Kołowrotek dla szynszyli

Kołowrotek to obowiązkowy element wyposażenia w każdej klatce lub wolierze dla szynszyli. W kołowrotku dla szynszyli powinny być użyte jedynie dobrej jakości i bezpieczne dla zwierzęcia materiały. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na tworzywo z jakiego jest zrobiony, ale też na to, aby nie miał wystających ostrych elementów. Kołowrotek musi mieć jednolitą powierzchnię do biegania, ponieważ siatka lub szczeble niezależnie od tego czy są wykonane z metalu lub drewna mogą, wykręcić lub złamać kończynę zwierzęcia). Niezależnie od tego czy jest to kołowrotek wolnostojący czy montowany do płyty ważne, aby zawsze wybierać ten o średnicy minimum 40 cm.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Zabawki dla szynszyli

Na rynku dostępnych jest coraz więcej propozycji zabawek dla szynszyli. Ważne jest, abyśmy zawsze wybierali te bezpieczne, wykonane tylko i wyłącznie z naturalnych lub zjadliwych materiałów, ewentualnie barwione tylko naturalnymi barwnikami. Starajmy się unikać takich zabawek, które zawierają niebezpieczne lub szkodliwe dla szynszyli materiały, a także nieumiejętnie zainstalowane elementy (m.in. wystające kawałki plastiku, metalu lub szkła). Bardzo fajnym pomysłem jest zrobienie samemu bezpiecznej zabawki dla szynszyli m.in. z takich materiałów jak: nieimpregnowane wysuszone drewno, kawałki ekologicznego papieru lub kartonu, sznurek jutowy lub bawełniany czy kamienie mineralne.

Imiona dla szynszyli

Szynszyle to bardzo inteligentne gryzonie, które podobnie jak psy czy koty z czasem potrafią reagować na swoje imię. Przykładowe imiona dla szynszyli znajdziesz tutaj.

Łączenie szynszyli

Łączenie szynszyli bywa często dość żmudnym i skomplikowanym procesem. Choć istnieje wiele sposobów łącznia szynszyli, to nie ma jednej idealnej recepty i gwarancji na pozytywne połączenie. Każdy przypadek jest inny i należy rozpatrywać go całkowicie indywidualnie, bo to co sprawdzi się u innych nie oznacza, że zadziała również i u nas.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Szynszyla charakter

Zazwyczaj mówi się, że szynszyla żyjąca w warunkach domowych jest przyjazna, ciekawska i sympatyczna. Prawda jest taka, że nie ma na świecie dwóch takich samych charakterów szynszyli. Każda szynszyla jest inna, ma swój wyjątkowy charakter i upodobania. Gdyby wszystkie szynszyle miały ten sam charakter to nie byłoby problemów z łączeniem tych gryzoni.

Ogólnie zdrowa, która ma zapewnione doskonałe warunki bytowe szynszyla jest zwierzęciem przyjaznym, kontaktowym i niezwykle ciekawskim, ale zawsze będzie mniej lub bardziej płochliwa. W dodatku nie znosi być trzymana na rękach, ponieważ w ten sposób czuje się zagrożona. Głaskania też nie lubi (chyba że w wybranych miejscach np. przy policzkach, pod brodą lub za i między uszami), ale tylko przez krótki czas i nie całą ręką.
Szynszyla (podobnie jak m.in. koń) w środowisku naturalnym jest ofiarą i myśli jak ofiara, na którą polują większe drapieżniki. Z tego względu zawsze będzie płochliwym zwierzęciem, które w pierwszym odruchu instynktownie ratuje się ucieczką. Jeśli chcemy mieć zwierzę do częstego głaskania, przytulania, ściskania i trzymania na rękach proponuję zakup odpowiedniej rasy psa lub kota. Wybór odpowiedniej rasy zwierzęcia też jest ważny, bo nie każdy kot czy pies lubi być głaskany lub często brany na ręce.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak szynszyle okazują radość?

Szynszyle to bardzo ciekawskie i żywiołowe gryzonie, szczególnie w porze wczesno-porannej, wieczorowej i nocnej. Podobnie też jak inne zwierzęta mają uczucia i potrafią okazywać emocje, począwszy od smutku, złości do zażenowania, rozczarowania, miłości i radości. Najczęściej szynszyla okazuje radość, pobudzenie lub ogólne zadowolenie poprzez radosne podskakiwanie, bądź przez odbijanie się od ścian i innych przedmiotów (tzw. popcorning), które to zjawisko można zaobserwować m.in. również u świnek morskich. Żywiołowa mowa ciała (ruszanie uszami, stanie na łapkach, intensywne ruszanie wibrysami), wspinanie się na właściciela i innych domowników oraz niektóre krótkie dźwięki i charakterystyczne pokwikiwania u szynszyli również są oznaką radości i ogólnego dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bądź adopcją szynszyli szczególnie polecam wpis 15 pytań do przyszłych posiadaczy szynszyli. Odpowiadając przed sobą na te pytania możesz ocenić czy jesteś gotowy być posiadaczem tak wymagającego gryzonia jakim jest szynszyla.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)