Szynszyle na ekranie - szynszyle - chillbill

Szynszyle na ekranie

| 7 komentarzy

Szynszyle nie są zwykłymi, małymi gryzoniami. Jak się okazuje ich wygląd i charakter doceniło wiele firm, które wykorzystują wizerunek szynszyli w licznych kampaniach reklamowych, grach komputerowych czy bajkach dla dzieci.

Big Buck Bunny

To krótkometrażowy film animowany, który został stworzony w programie Blender przez Blender Institute. Premiera bajki animowanej odbyła się 10 kwietnia 2008 roku.

szynszyle w bajkach

Big Buck Bunny, bajka o walecznym króliku

Animowana bajka nie tylko dla dzieci

Akcja bajki rozgrywa się się gdzieś pośrodku zielonego, pięknego lasu. Z nory nieopodal drzewa wychodzi biały, sporych rozmiarów, puchowy króliczek. To on w animowanej bajce odgrywa główną rolę.

Bohater podziwia piękno otaczającej go przyrody, rozpływa się nad urokami natury, jednak najbardziej fascynują go motyle. Te kruche i delikatne istoty pochłaniają cały jego czas.

I tu kończą się radosne sceny ze słodkim króliczkiem, bowiem jego spokój postanowiła zakłócić wyjątkowo złośliwa wiewiórka, która za kompana ma między innymi właśnie szynszylę.

Zaskoczony, włochaty bohater układa więc perfekcyjny plan zemsty na wrednych gryzoniach.

Poniżej znajduje się link do krótkometrażowej bajki „Big Buck Bunny”.

Las Aventuras Los Chinchillas

To niezwykle popularna, hiszpańska bajka telewizyjna dla dzieci w wersji kukiełkowej. Akcja rozgrywa się w szkole podstawowej, do której uczęszczają m.in. szynszyle. Głównym bohaterem jednak jest ten pomarańczowy, imieniem Ivo i jego szary przyjaciel Chanchullo.

Szynszylę Ivo możemy spotkać również w Las Vacaciones de Tulio, Patana y el pequeño Tim („Wakacje Tulio i trochę niezdarnego Tim’a” tłum. własne). Bajka Las Aventuras Los Chinchillas ( „Przygody szynszyli” tłum. własne) nie tylko bawi, ale też w ciekawy sposób uczy najmłodszych.

What’s Your Excuse?

Jaka jest Twoja wymówka? – hasło to występuje w każdej kampanii reklamowej promującej miasto Las Vegas. Reklama namawia nas do wymyślenia dobrej wymówki, aby szef pozwolił nam w dniu pracy pojechać bawić się w Las Vegas.

Pierwszy spot reklamowy opowiada o 3 dniowej walce między okrutnymi szynszylami, a mieszkańcami małego miasteczka. Dzień, w którym udało się odeprzeć atak wrogich gryzoni, jest obowiązkowym, wolnym dniem, który należy obchodzić wyłącznie w Las Vegas. Natomiast drugi spot reklamowy opowiada o trzech niezwykle walecznych, szynszylowych muszkieterach, którzy pragną oswobodzić francuskie miasto przed wstrętnymi, natrętnymi opryszkami.

Soft Scrub i szynszyla

Soft Scrub to marka specjalizująca się w środkach do czyszczenia powierzchni. W reklamie zachęcającej do zakupu jednego z płynów czyszczących, możemy zobaczyć prawdziwą szynszylę odmiany beż Towera (homozygotyczny) w swojej codziennej roli, czyli słodkiej, niezwykle delikatnej i puchowej kulki.

Gdzie jeszcze możemy zobaczyć szynszyle?

To tylko kilka z wielu przykładów inspiracji szynszylami, wykorzystywanych przez studia filmowe i agencje reklamowe. Motyw pluszowej, nieco grubawej szynszylowej kulki, wykorzystywany jest również w grach komputerowych, takich jak np. The Sims Średniowiecze czy Little Alchemist – Chinchilla Combos, w których te małe gryzonie odgrywają naprawdę ważną rolę.

Sporo szynszyli znajdziemy również w reklamach jednej z amerykańskich firm – H&R Block, która specjalizuje się w doradztwie podatkowym. Szynszyle wykorzystywane są także w wielu kampaniach na rzecz zwierząt, m.in. w kampanii społecznej Accao Animal, która walczy o prawa zwierząt za pomocą licznych reklam i plakatów, często bardzo kontrowersyjnych.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr. com (fot. Ryan Dickey, Michael Robinson).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7 odpowiedzi na “Szynszyle na ekranie”

 1. SzynszylaStella pisze:

  Wow…… Naprawdę niewiedziałam ,że aż w tylu filmach występują szynszyle! Bardzo ciekawy temat! A występują te filmy w wersji polskiej???

 2. Mycha pisze:

  Ciekawy wpis :) Nie wiedziałam że szynszyle są takie popularne :)

 3. Ania pisze:

  padłam ze śmiechu :D Zwłaszcza z reklam :D

  PS. Genialny blog, który przypadkiem odkryłam. Świetne artykuły i wiele przydatnych porad – dziękuję !

 4. Ta z szynszylowego nieba pisze:

  A ja widziałam szynszylę w wodogrzmotach małych w któreś tam części dziwno gedonu tyle że ta szynszyla była… Fioletowa xDD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)