8 cech idealnej szynszyli

11 cech idealnej szynszyli

| 4 komentarze

Czy szynszyla to zwierzę idealne? Z pewnością tak. A przynajmniej chcielibyśmy, aby tak było. Oto 11 cech idealnej szynszyli, dzięki którym nasze życie byłoby łatwiejsze.

1. Ma doskonałe futro

To podstawowa cecha idealnej szynszyli. Piękne, gęste futro i nienaganna fryzura to cechy wzorowego osobnika. Nie może tu być mowy o wygryzionych czy wyrwanych kępkach futra, ani wyślinionych i potarganych włosach.

2. Ma dużo siana

Bogata szynszyla, której nie braknie siana na swoje zachcianki zawsze budzi podziw i zazdrość innych. Taki osobnik bez wątpienia przeżyje swoje życie w zdrowiu i dostatku. Luksusowa woliera, najmodniejsze zabawki, drogie przysmaki, wygodne domki i hamaki to to, co doceni każda szynszyla.

3. Nie wybrzydza

Gust kulinarny idealnej szynszyli obejmuje wszystkie produkty, które zamierzamy jej podać. Nie ma tu mowy o sytuacji, w której szynszyla przekopuje się przez całą zawartość miseczki, aby dobrać się do smaczniejszych kąsków. Nie rozrzuca też jedzenia po całej wolierze w akcie zemsty. Idealna szynszyla ze smakiem zje każdy podany jej posiłek.

4. Nie bałagani

Siano i suszone zioła, gryzaki i zabawki, które dostarczamy naszej szynszyli często kończą jako rozdrobnione strzępki i drzazgi, rozrzucone po całej wolierze i w jej okolicach. W przypadku idealnej szynszyli taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ dzięki wysokiej kulturze osobistej i filozofii „zero waste”, idealna szynszyla nie generuje odpadów.

5. I zawsze po sobie sprząta

Wyobraźcie sobie, że wasze szynszyle każdego ranka przetrząsają klatkę/wolierę, zbierając resztki ziół, siana czy żwirku i odkładają je do sortowników na odpady. Dodatkowo, w ramach wybiegu mogłyby też sprzątnąć łazienkę i kuchnię. Właściciele większej liczby szynszyli mogliby rozważyć zlecenie im uprzątnięcia piwnicy!
6. Utrzymuje prawidłową wagę ciała

Temat wagi zawsze jest drażliwy dla naszych szynszyli i rzadko chcą go podejmować. Ludzkie oko nie jest doskonałe i nie zawsze potrafi odróżnić epicką puchatość od zwyczajnej tłustej kulki . Przyjmijmy więc, że „ta waga” jest właśnie idealna.

7. Jest łagodny i ugodowy

Idealny „szynszyl” nie wdaje się w awantury z innymi osobnikami swojej rasy, nie atakuje psów, kotów, ani innych zwierząt domowych. Nie krzyczy i nie wyzywa swoich współlokatorów i właściciela. Nie złorzeczy i nie odgraża się, gdy nie dostanie smakołyka. Na wybiegu zachowuje wysoką kulturę osobistą i nie taranuje innych użytkowników ruchu.

8. Słucha poleceń

Polecenia takie jak: posprzątaj w klatce, oddaj migdałka, czy koniec wybiegu, wykonuje niezwłocznie i bez marudzenia. Przychodzi na zawołanie, nie gryzie przedmiotów, które mu odradzaliśmy i
przytakuje naszym pomysłom urządzenia jego woliery.

9. Zachowuje ciszę

Noc to czas, w którym większość ludzi śpi, w nadziei na spokojny i regenerujący sen. Idealna szynszyla również odkłada wszelkie prace z drewnem na rano. Zachowuje idealną ciszę, aby jej właściciel mógł bez przeszkód wyspać się przed kolejnym, ciężkim dniem.

10. Nie wtrąca się do rozmowy

Szynszyle z rodzaju nieidealnych, często dodają swoje trzy grosze, zwłaszcza wtedy gdy prowadzimy ważną rozmowę lub potrzebujemy chwili ciszy, aby coś usłyszeć. Idealna szynszyla zawsze zaczeka ze swoimi pretensjami i potrzebami do odpowiedniej, właściwej chwili. Przecież nie musi mieć wszystkiego od razu.

11. Nie gryzie

Książki, kable, antyki, ściany, kwiaty, notatki i inne ważne przedmioty nie interesują w najmniejszym stopniu szynszyli idealnej. Ignoruje ona nawet te najbardziej kuszące, najdroższe przedmioty, bezcenne dla swojego właściciela. Idealna szynszyla gryzie jedynie dostarczone jej gałęzie.

Czy szynszyla może być jeszcze bardziej idealna?

Oczywiście każdy z Was z pewnością będzie w stanie wymienić dodatkowe cechy, jakie powinna posiadać szynszyla idealna. Jeśli macie własne propozycje, podzielcie się nimi w komentarzach.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4 odpowiedzi na “11 cech idealnej szynszyli”

 1. Wiktoria pisze:

  Cześć czy mogłabyś zrobić recenzje pyłu do kąpieli dla szynszyli?
  Pozdrawiam serdecznie ciebie,Bandziorka, Egusia i Billiego

 2. Wiktoria pisze:

  na Amazonie nie mogę znaleźć mogłabyś dać link

 3. Wiktoria pisze:

  kiedy kolejny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)