Zabawki dla szynszyli - czy szynszyla naprawdę ich potrzebuje

Zabawki dla szynszyli – Czy szynszyla naprawdę ich potrzebuje?

| 8 komentarzy

Sizalowe, wiklinowe lub drewniane piłeczki, a w nich metalowe dzwoneczki, kolorowe drewniane kostki na bawełnianych sznurkach lub metalowych łańcuchach. Wiklinowe lub z siana tunele, drapaki wspinaczkowe, hantle i rolki, drewniane zawieszki, traktory, czołgi i pociągi. Czy rzeczywiście te wszystkie zabawki dla szynszyli są im potrzebne?

Czy wiesz, że..?

Oswojone szynszyle są bardzo żywiołowymi gryzoniami (podczas szczytu swojej aktywności, czyli w okresie od zmierzchu do świtu), chętnymi do kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami. Niezależnie od charakteru, płci czy nawet wieku, wszystkie szynszyle są skore do codziennych zabaw i psot.

Zabawki dla szynszyli – Czy szynszyla naprawdę ich potrzebuje?

W środowisku naturalnym nie ma zabawek dla szynszyli

Faktem jest, że w środowisku naturalnym dziko żyjące szynszyle nie mają dostępu do pięknych i kolorowych zabawek. Nie gryzą sizalowej piłeczki i nie obgryzają drewnianej zawieszki. Na skałach nie leżą też miękkie domki, a między kaktusami nie wiszą pluszowe hamaki. Nie oznacza to jednak, że nawet dziko żyjąca szynszyla nie chciałaby z takich przedmiotów i wygód skorzystać.
Co więcej, bardzo chętnie oddają się wszelkim zabawom i udogodnieniom te zwierzęta, których byśmy o takie zachowania nie podejrzewali. I tak, w Internecie możemy zobaczyć m.in. lwa ochoczo buszującego w kartonach, krowę leżącą na miękkiej kanapie, czy bawiącego się dużą piłką konia. Takie zjawiska wśród zwierząt występują i zarówno domowe, jak i te dziko żyjące, bardzo chętnie spędzają wolny czas na zabawie (niezależnie od tego czy otrzymali gotowe zabawki od ludzi czy nie). Po dziś dzień wiele zachowań zwierząt jest dla nas niezrozumiałych, próbujemy je badać i obserwować, coraz bardziej dopuszczając myśl, że zwierzęta mogą kierować się nie tylko instynktem.

Odwzorowanie warunków naturalnych szynszyli w domu

Bardzo fajna jest idea projektowania sfery życiowej szynszyli tak, aby jak najlepiej odwzorować warunki z jej środowiska naturalnego w naszych czterech kątach (taki styl jest szczególnie popularny na zachodzie). Niemniej jednak uważam, że należy (jak i we wszystkim) zachować umiar. Nie ma bowiem zwierzęcia na świecie (ani ludzi), który nie dążyłby instynktownie do polepszenia swoich warunków życiowych. Oznacza to, że szynszyla mając do wyboru spanie na twardym kamieniu w norze, czy materiałowym domku, raczej wybierze pluszowe i miękkie posłanie.

Dlaczego zabawki dla szynszyli są takie ważne?

zabawki dla szynszyli

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie należałoby najpierw dogłębnie poznać naturę wszystkich zwierząt i wyjaśnić dlaczego istnieje w ogóle wśród nich potrzeba zabawy. Idąc szablonowym tokiem myślenia, powinniśmy twierdzić, że zwierzęta działają tylko i wyłącznie instynktownie, a chęć bezproduktywnej zabawy u nich nie występuje. Niemniej jednak lata obserwacji i badań zwierząt przez specjalistów i miłośników wykazały, że jest zupełnie inaczej. To zagadnienie nadal jednak pozostaje do końca niewyjaśnione.

Zalety stosowania zabawek dla szynszyli

Z obserwacji szynszyli w domowych warunkach wynika, że zabawki odgrywają niezwykle ważną rolę w ich życiu:

  • Redukują stres i napięcie.
  • Poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie zwierzęcia.
  • Urozmaicają czas wolny w klatce/wolierze i na wybiegu.
  • Poprawiają kondycję fizyczną i umysłową (kołowrotki, interaktywne zabawki na inteligencję dla gryzoni).
  • Wzmacniają więź ze zwierzęcym towarzyszem i opiekunem (podczas zabawy obustronnej na wybiegu).

Jak zachowuje się szynszyla bez zabawek?

Brak zabawek dla szynszyli prowadzi do wielu chorób zwierzęcia

Trudno jest generalizować, bowiem na zachowanie naszej szynszyli ma wpływ wiele czynników m.in. charakter i temperament zwierzęcia, wiek i stan zdrowia, doświadczenia oraz otoczenie w jakim się aktualnie znajduje, jego potrzeby, a także, tak po prostu – nastrój w danej chwili. W każdym razie brak zabawek dla szynszyli skazuje naszego pupila nie tylko na nudę, ale i obniżenie nastroju mogące prowadzić do ogólnej apatii, smutku, wycofania, a nawet problemów ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym (depresja, zachowanie autodestrukcyjne). Zwierzę, w którym emocje (zarówno te pozytywne jak i negatywne) nie mogą znaleźć ujścia, prowadzą je do frustracji, złości, niezadowolenia i agresji wymierzonej również w opiekuna (szczególnie dzieje się tak w przypadku szynszyli trzymanej w pojedynkę, co nigdy nie powinno mieć miejsca, bowiem szynszyle to zwierzęta stadne). Co więcej, szynszyle pozbawione zabawek lub posiadające zabawki w niedostatecznej ilości, bardziej skłonne są do niszczenia rzeczy zarówno w klatce/wolierze (materiałowe domki, hamaki, podkłady) jak i poza nią. Nadmierne gryzienie przedmiotów do tego nieprzeznaczonych nie jest oznaką poznawania przez gryzonia otoczenia, a wynikiem rozładowania napięcia lub niedoborem niektórych składników w diecie.

Ty też potrzebujesz zabawek dla szynszyli!

Każdy troszczący się opiekun chce dla swojego zwierzęcia jak najlepiej. Pragnie on, aby jego zwierzę nie tylko cieszyło się długim zdrowiem, ale też po prostu było szczęśliwe zarówno z nim i zwierzęcym towarzyszem, jak i pod nieobecność opiekuna. Każdy opiekun pragnie też, aby wszystkie jego przedmioty podczas wybiegu szynszyli były bezpieczne. Zapewnienie zabawek szynszyli działa na naszą korzyść, bo choć nie mamy 100% gwarancji, że zwierzę podczas wybiegu niczego nie ugryzie, to kupując zabawki dla szynszyli (i zapewniając prawidłową dietę) obniżamy ryzyko zniszczenia przedmiotów, szczególnie tych, których nie jesteśmy w stanie na czas wybiegu wynieść (m.in. ściany, listwy przypodłogowe, drzwi, parapet, ramy okienne, obudowy kontaktów, meble na wymiar, czy rolety).




Jakie są rodzaje zabawek dla szynszyli?

zabawki dla szynszyla

Na rynku coraz więcej dostępnych jest ciekawych propozycji zabawek dla szynszyli. Przybierają różne ciekawe i kolorowe formy, które nie tylko są atrakcyjne dla samej szynszyli, ale również cieszą nasze oko, będąc bardzo ładną ozdobną klatki lub woliery. Zabawki dla szynszyli możemy podzielić na 4 rodzaje:

  • Zabawki do zjedzenia – to bezpieczne, jadalne zabawki wykonane z suchego siana, ziół i przysmaków. Do takich produktów zaliczamy m.in. zielony tunel jadalny, konary lub kule wiklinowe z zawartością siana i ziół. Ważne, aby wybierać produkty, które mają naturalny skład i pozbawione są wszelkich sztucznych i chemicznych substancji.
  • Zabawki do gryzienia – produkty te to gryzaki w różnych kształtach i wielkościach, materiałach i wariantach kolorystycznych, które przede wszystkim mają za zadanie dbać o zęby szynszyli. Pod postacią zabawek do gryzienia znajdziemy m.in. takie produkty jak: drewniane patyki, wiszące drewniano – kamienne zawieszki, hantle drewniane, bawełniany sznur z drewnianymi elementami, piłki sizalowe, rolki i wstążki ze słomy.
  • Interaktywne zabawki na inteligencję – to przedmioty, które mają za zadanie rozbudzić wyobraźnię i zmusić umysł do pracy zwierzęcia, a wszystko to motywowane jest zdobyciem przez pupila upragnionego smakołyku. Do zabawek na inteligencję zaliczamy produkty z wszelkimi szufladkami i przegrodami utrudniającymi dojście do przysmaku.
  • Zabawki utrzymujące sprawność fizyczną – mają za zadanie utrzymać zwierzę w dobrej kondycji fizycznej. Do takich zabawek zaliczamy m.in. karuzelę lub kołowrotek, drewniane, wiklinowe lub korkowe tunele, huśtawki i drewniane drapaki służące do wspinaczki (bardzo popularne za granicą).

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla szynszyli?

Nie wszystkie zabawki nadają się do użytkowania przez szynszylę. Co więcej, nie każda zabawka dedykowana gryzoniom jest dla naszego pupila odpowiednia. Aby zabawka dla szynszyli była bezpieczna, musi spełniać kilka kryteriów:

  • Bezpieczny i naturalny materiał – nie każde naturalne drewno jest bezpiecznym surowcem dla szynszyli. Dlatego tak ważne jest, aby uważnie czytać informacje znajdujące się na opakowaniach produktowych. Ponadto unikajmy też zabawek dla szynszyli posiadających elementy plastikowe, gumowe lub dodatki piór i szkła.
  • Naturalne i nietoksyczne substancje – zwróćmy uwagę na rodzaj i jakość farby jaką pomalowana jest zabawka dla szynszyli. Najlepsze farby do zabawek dla gryzoni to te, które są wykonane z naturalnych barwników. Idealnie, jeśli jakość produktu dodatkowo potwierdzona jest specjalnym certyfikatem bezpieczeństwa (coraz częściej widnieje na naturalnych zabawkach dla dzieci).
  • Bezpieczne ruchome elementy i łagodny kształt – ważne jest, aby w zabawkach dla szynszyli znajdowały się tylko i wyłącznie bezpieczne, o łagodnym, opływowym kształcie ruchome elementy. Unikajmy zabawek, które mają ostre wykończenie, wystające metalowe lub plastikowe elementy oraz ogólną kiepską jakość wykonania. W ten sposób unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji mogących zagrozić zdrowiu zwierzęciu.

Każda szynszyla lubi zabawki, wystarczy tylko dobrze znać zachowanie i indywidualne potrzeby naszej szynszyli i na tej podstawie dobrać zabawkę dla gryzoni tak, aby była ona bezpieczna dla naszego pupila.

Jakich zabawek dla szynszyli należy unikać?

Z reguły powinniśmy unikać zabawek niededykowanych gryzoniom. Wszelkie pluszowe misie z wątpliwej jakości wypełnieniem lub maskotki z dodatkiem gumy polecane dla psa czy kota są niewskazane dla szynszyli, bowiem ze względu na rodzaj materiałów z jakich są wykonane te przedmioty mogą stanowić realne zagrożenie zdrowia dla gryzonia. Ponadto powinniśmy unikać zabawek, które posiadają elementy dźwiękowe aktywujące się podczas nacisku (np. melodyjka, piszczałka, klakson).

Czy można podawać zabawki niededykowane szynszylom?

Wyjątek mogą stanowić niektóre przedmioty zupełnie niededykowane szynszylom. Ważne jednak, aby przed zakupem upewnić się, że produkty te są wykonane z bezpiecznego dla szynszyli drewna, nietoksycznych farb oraz pozbawione są wszelkich gumowych, plastikowych elementów i efektów dźwiękowych. Warto zwrócić uwagę na:

  • Naturalne, certyfikowane zabawki dla dzieci – drewniane klocki, ciężarówki, ciuchcie i traktory cieszą nie tylko oko właściciela, ale też są fajną zabawką dla szynszyli.
  • Naturalne zabawki dla kotów – Nie wszystkie zabawki dla kotów nadają się dla szynszyli. Niemniej jednak istnieją też takie, które są wykonane z bezpiecznych i ekologicznych materiałów jak np.: wiklinowe kosze, drewniane drapaki i budki, kartony, piłki wiklinowe, drewniane i sizalowe.
  • Drewniane zabawki dla ptaków – Istnieją bezpieczne, wykonane z naturalnych farb zawieszki zabawki dedykowane papugom, które śmiało można zastosować u naszych szynszyli. Ważne jest, aby wyjąć wszelkie plastikowe elementy znajdujące się na zawieszce lub takie, które mogą stwarzać zagrożenie (np. lusterko czy ostre, metalowe elementy).
  • Naturalne zabawki dla psów – Niektóre zabawki dla psów mają w swojej ofercie kilka produktów mogących odpowiadać szynszyli np. drewniane, różnej wielkości hantle, bawełniany sznur czy piłki.

Jak korzystać z zabawki dla szynszyli?

O tym w jaki sposób korzystać z zabawki dla szynszyli decyduje przede wszystkim rodzaj zabawki i samo zwierzę, które na swój sposób będzie się nią bawić. Niemniej jednak mamy duży wpływ na bezpieczeństwo podczas korzystania przez pupila z zabawki. Wybór odpowiedniej, bezpiecznej i dobrej jakościowo zabawki dla szynszyli jest niezmiernie ważny. Równie ważny jest też sposób jego podania. Musimy wiedzieć, że większe i cięższe zabawki dla szynszyli ze względu na możliwość ich zrzucenia, powinny znajdować się na dole klatki/woliery lub (w zależności od rodzaju zabawki) być dostępne tylko podczas wybiegu. Z kolei zabawki w formie zawieszki zawsze powinny zostać starannie przymocowane, karuzela lub kołowrotek mocno dokręcone, a w jego pobliżu nie powinny znajdować się, żadne luźne przedmioty (m.in. miska, gałęzie, patyki i gryzaki czy zabawki).

Jakie są konsekwencje kupna nieodpowiedniej zabawki?

Każde zwierzę ma inny charakter i potrzeby uwarunkowane przede wszystkim jego gatunkiem. Dlatego też odpowiedni dobór zabawki do gatunku zwierzęcia jest niezmiernie ważny. Nieodpowiednie, niedopasowane do potrzeb szynszyli zabawki mogą być przyczyną chorób i prowadzić do wielu innych przykrych incydentów, zagrażających zdrowiu i życiu pupila. Zwichnięcia i złamania delikatnych kończyn, obicia, otarcia i skaleczenia oraz zatrucie szkodliwą substancją – to tylko niektóre z wielu ryzykownych sytuacji sprowokowanych nieodpowiednią zabawką.

Gdzie można kupić zabawki dla szynszyli?

zabawka dla szynszyli

Bezpieczne produkty do zabawy dla gryzoni możemy znaleźć w każdym dobrym stacjonarnym lub internetowym sklepie zoologicznym. A przy odrobinie kreatywności i wykorzystaniu do tego wszelkich bezpiecznych dla gryzonia materiałów, można zabawkę zrobić samemu w domu.

Podsumowanie

Świadomość właścicieli szynszyli powoli wzrasta, dlatego zabawki dla szynszyli z każdym rokiem zyskują na popularności. Kuszą kształtem i kolorem, ciekawią pomysłowością wykonania, a przede wszystkim są funkcjonalne i przyczyniają się do utrzymania prawidłowego zdrowia naszego pupila. A czy Wy kupujecie zabawki swoim szynszylom? Jakie zabawki Wasze zwierzaki lubią najbardziej?

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

8 odpowiedzi na “Zabawki dla szynszyli – Czy szynszyla naprawdę ich potrzebuje?”

  1. Anna pisze:

    Super wpis ! 😊

  2. Anna pisze:

    Dzień chłopca kiedy nowy wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)