25 mniej znanych faktów o szynszylach - szynszyle - chillbill

25 mniej znanych faktów o szynszylach

| 9 komentarzy

Każdy kto kocha swoje szynszyle, nigdy nie przestaje uczyć się o nich nowych rzeczy. Tym razem przedstawiam 25 mniej znanych faktów o szynszylach, które mam nadzieję, pomogą Wam pogłębić wiedzę o swoich pupilach i jeszcze lepiej się nimi opiekować.

Szynszyle to jedne z najciekawszych, najcichszych i najczystszych gryzoni. W domowych hodowlach pojawiły się już 70 lat temu, ale ich miękkie futra znane są ludziom już od stuleci. Poniżej znajdziecie 25 faktów o szynszylach, o których mogliście do tej pory nie wiedzieć, a które pomogą Wam jeszcze lepiej zrozumieć te wspaniałe zwierzęta.

Ogólnie o szynszylach

1. Szynszyle pochodzą z Andów w Ameryce Południowej, gdzie żyją na bardzo dużych wysokościach i w stosunkowo niskich temperaturach.

2. Nazwa szynszyla pochodzi od plemienia Chincha, zamieszkującego Andy. Lud ten hodował je na futra i dla towarzystwa (głównie dzieci). Słowo Chinchilla więc, wywodzi się od pierwotnej nazwy z języka Quechua – mały Chincha.

3. Szynszyle na wolności są pokarmem dla wielu naturalnych drapieżników, dlatego zawsze pozostają czujne i wypatrują zagrożenia. A kiedy już wyczują zagrożenie, wydają z siebie wysokie piski, które mają za zadanie ostrzec ich resztę przyjaciół.

4. W naturalnym środowisku łączą się w grupy liczące nawet 100 osobników. Stadem szynszyli zawsze rządzą samice.

5. Żaden samiec (podobnie jak w przypadku wilków) nigdy nie zaatakuje samicy.

6. Szynszyle to bardzo troskliwe zwierzęta. Jeśli jedna samica nie jest wstanie wykarmić swoich młodych, inna samica w stadzie zrobi to za nią.

Zdolności

7. Dzięki swoim długim kończynom, szynszyle są wstanie skończyć (i zeskoczyć) nawet na wysokość 6 stóp (nie 6 metrów!), czyli ok 1,8 m.

8. Potrafią doskonale się wspinać nawet po ostrych skałach, nie robiąc sobie przy tym krzywdy.

9. Szynszyle mają bardzo bogate słownictwo. Ich baza dźwięków składa się z wielu pisków, chrząknięć, szczeknięć, pomruków i ćwierknięć. Kiedy tego chcą, naprawdę potrafią wyrazić swoje uczucia!

10. Ich ogon jest dla nich bardzo ważny, ponieważ pomaga im utrzymać równowagę w czasie biegów i skoków. Za pomocą ogona szynszyle również wyrażają swój stan emocjonalny.

Futro

11. Futro szynszyli jest 30 razy bardziej miękkie niż ludzki włos i jest najbardziej miękkie ze wszystkich ssaków.

12. Jest tak gęste i miękkie, że jeśli zamkniesz oczy i dotkniesz opuszkami palców futra szynszyli, receptory skórne na Twojej dłoni nie zarejestrują kontaktu.

13. Wąsy szynszyli mogą osiągać długość nawet połowy długości ich ciała i pozwalają im wyczuwać to, co dzieje się w okół nich.

informacje o szynszylach

Szynszyle mają najbardziej miękkie futro ze wszystkich ssaków.

Uszy

14. Szynszyle słyszą i porozumiewają się między sobą również za pomocą ultradźwięków (wydają dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha).

15. Zasięg słuchu szynszyli jest podobny naszego.

16. Szynszyle ochładzają swoje ciało przesyłając ciepło do swoich dużych uszu. Sprawdź temperaturę ich uszu po dłuższej sesji na karuzeli lub kołowrotku.

Zdrowie

17. Szynszyle nie potrafią wymiotować.

18. Ich czerwone krwinki transportują znacznie więcej tlenu niż ma to miejsce w przypadku innych gryzoni i królików. Dzięki temu mogą żyć i swobodnie oddychać nawet w wysokich górach, gdzie tlenu jest o wiele mniej.

19. Są bardzo wrażliwe na ciepło i wilgoć. W upalne dni mogą doznać udaru cieplnego, jeśli nie zostaną otoczone odpowiednią opieką.

20. Szynszyle są gryzoniami, co oznacza, że zęby rosną im przez całe życie.

Szynszyle w domu

21. Szynszyle to zwierzęta aktywne nocą i śpiące w ciągu dnia. Jeśli jednak ustawisz ich klatkę lub w wolierę w nasłonecznionym miejscu, będą spać, jeśli w zaciemnionym pokoju, zaczną być aktywne.

22. Jeśli zdarzy Ci się zapędzić przestraszoną lub wściekłą szynszylę do narożnika, może opryskać Cię moczem. Jest to bowiem jedna z technik obronnych tych gryzoni.

23. Szynszyle idealnie nadają się na zwierzątko domowe, ponieważ są bezwonne, nie wymagają żadnych szczepień i nie mają pcheł, a ich futro nie uczula. W przypadku leczenia, wymagają jednak wyspecjalizowanego w tych gryzoniach lekarza weterynarii.

24. Zdecydowanie wolą żyć w grupie z innymi szynszylami niż samotnie.

25. Wyczuwają nie tylko nastrój swojego właściciela, ale także wiedzą czy opiekun jest pod wpływem np. alkoholu.

Podsumowanie

Wiem, że dla każdego szynszylomaniaka nawet najmniejsza, nowa informacja o naszych małych przyjaciołach daje wiele radości. Dlatego mam nadzieję, że powyższy wpis pomógł Wam choć w niewielkim stopniu pogłębić Waszą wiedzę o szynszylach. Dajcie znać w komentarzach, ile z tych faktów znaliście, co was najbardziej zadziwiło lub czego do tej pory nie wiedzieliście.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 13-letniego Bandziorka, 12-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 3-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

9 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)