hipertermia u szynszyli

Hipertermia i udar cieplny u szynszyli


Czerwone uszka, wilgotne futerko. Do tego szybki i płytki oddech przez otwarty pyszczek. Jak rozpoznać pierwsze objawy przegrzania organizmu u szynszyli? I co robić w przypadku udaru cieplnego naszego pupila?

Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała, spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu. Często jest mylona z udarem cieplnym, który z kolei jest śmiertelnym następstwem przegrzania. W porę nie leczony jest zagrożeniem życia nie tylko zwierząt, ale i ludzi.

Przyczyny hipertermii i udaru cieplnego

Przyczyną hipertermii i udaru cieplnego u szynszyli jest przede wszystkim utrzymująca się wysoka temperatura (powyżej 25 stopni Celsjusza) i zbyt duża wilgotność powietrza. Do udaru cieplnego dochodzi w momencie, kiedy to organizm szynszyli nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła w ciele. Proces regulacji temperatury ciała u szynszyli nie przebiega tak sprawnie jak u ludzi, ponieważ szynszyla nie poci się tak jak człowiek. Dlatego też nie są one w stanie oddawać ciepła do otoczenia w celu ochłodzenia organizmu.

udar cieplny u szynszyla

Szynszyle to piękne zwierzątka, które wyglądają wprost przesłodko leżąc na boku. Ale czasami taka pozycja może być sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego.

Niepokojące objawy u szynszyli

  • gorące uszy oraz łapki – to jeden z głównych objawów gorączki u szynszyli.
  • płytki i szybki oddech – szynszyla zaczyna oddychać przez pyszczek, a z każdą minutą oddychanie sprawia jej coraz większe trudności.
  • utrata przytomności – w tej sytuacji musimy bezzwłocznie podjąć próbę reanimacji zwierzęcia i natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • osowiałość i brak aktywności – szynszyla jest wyczerpana wysoką temperaturą, więc leży w bezruchu na boku. Prawdopodobnie zwierzę może mieć również zawroty głowy.
  • niepokój – wysokie temperatury są dużym obciążeniem dla organizmu szynszyli. Dla małego zwierzęcia to duży stres, dlatego też nasz pupil może stać się nerwowy i drażliwy.
  • wzmożone pragnienie – podczas upałów szynszyla wypija znacznie więcej wody niż zwykle. Dlatego nie ograniczajmy jej ilości i dbajmy, aby czysta woda stale była w poidle.
  • krwawa wydzielina – płuca szynszyli ulegają przekrwieniu, dlatego też z jamy ustnej i nosa może wypłynąć pienista wydzielina z krwią.

Co robić w przypadku udaru cieplnego?

Ocucenie szynszyli za pomocą wody

Jeśli zauważyliśmy niepokojące zachowanie szynszyli, zwłaszcza w upalne dni, to nie zwlekajmy i natychmiast udzielmy zwierzęciu pomocy. Przede wszystkim sprawdźmy czy nasz pupil oddycha i czy bije mu serce. Jeśli występują oznaki życia musimy przenieść szynszylę w chłodne miejsce. Aby ocucić naszego pupila powinniśmy łapki i uszy lekko przemyć w zimnej wodzie lub bezpośrednio dmuchnąć szynszyli w nozdrza. Jednocześnie masujemy ciało w celu pobudzenia naszego zwierzaka do życia. Jeśli szynszyla się ocknie, należy ją stopniowo zamoczyć w letniej wodzie. Musimy wiedzieć, że wkładając szynszylę bezpośrednio do lodowatej wody narażamy ją na wstrząs. Dlatego tak ważna jest odpowiednia temperatura wody. Zamiast moczenia szynszyli w wodzie możemy owinąć ją mokrym, zimnym ręcznikiem.

Reanimacja szynszyli

Jeśli szynszyla pomimo naszych interwencji nie budzi się, musimy wykonać jej masaż serca. W tym celu kładziemy szynszylę w pozycji bocznej i uciskamy klatkę piersiową po lewej stronie. Masaż serca wykonujemy w następujący sposób: 1 ucisk na 1 sekundę. Starajmy się to robić stanowczo (ugniatając klatkę piersiową do połowy jej głębokości), ale jednocześnie delikatnie. Szynszyle mają małe i kruche ciałka, dlatego musimy zwrócić uwagę, aby nie zrobić im krzywdy. Jeśli mimo naszych starań zwierzę nadal jest nieprzytomne, musimy natychmiast udać się z nim do lekarza weterynarii.

udar cieplny u szynszyli

Wilgotny, schłodzony zimną wodą ręcznik powinien przynieść ulgę naszej szynszyli.

Podsumowanie

Odwodnienie czy przegrzanie organizmu w przypadku szynszyli jest bardzo poważną sprawą. Nie lekceważmy pierwszych objawów udaru cieplnego, który może mieć dla naszego pupila tragiczne skutki.

Bądźmy odpowiedzialni

W czasie gorących dni nie miejmy głupich pomysłów i nie narażajmy zwierzęcia na długie przebywanie w gorącym pomieszczeniu. Nie wystawiajmy zatem szynszyli na słoneczny balkon czy w inne, narażone na długą eksploatację słońca miejsca.

W żadnym wypadku nie wychodźmy z szynszylą na dwór i nie podróżujmy z nią w nieklimatyzowanych środkach transportu. I podobnie jak w przypadku innych zwierząt i ludzi, nie pozostawiajmy szynszyli samej w zamkniętym aucie. Pamiętajmy, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale także ogromna troska i odpowiedzialność – nie zapominajmy o tym.

Zdjęcia nieoznaczone logiem ChILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Danny Kim, Maciej Kasprzyk).

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *