Domki dla szynszyli - Dlaczego każda szynszyla ich potrzebuje

Domki dla szynszyli – Dlaczego każda szynszyla ich potrzebuje?

| 15 komentarzy

Domki drewniane lub materiałowe. Narożne, kwadratowe, albo prostokątne. Parterowe lub piętrowe, jadalne i niejadalne. Rodzajów domków dla szynszyli jest mnóstwo. Zachęcają do kupna swoją nietypową kolorystyką, kształtem czy ciekawym wzornictwem. Jakie są rodzaje domków dla szynszyli? Jak wybrać odpowiedni domek dla pupila? Czy domki dla szynszyli są im naprawdę potrzebne?

Czy wiesz, że..?

W środowisku naturalnym szynszyla kryje się wraz z innymi szynszylowymi towarzyszami głęboko w ciemnych i chłodnych norach. Otwory znajdujące się w skałach zapewniają szynszyli przede wszystkim ochronę przed drapieżnikami oraz przynoszą ulgę przed wysoką temperaturą i gorącymi, jasnymi promieniami Słońca.

Domki dla szynszyli – dlaczego każda szynszyla ich potrzebuje?

W środowisku naturalnym szynszyle mają domki

Prawdą jest, że w środowisku naturalnym szynszyli gotowe domki zwyczajnie nie występują. Nie leżą na skałach i nie wiszą swobodnie między kaktusami. Niemniej jednak, każda dziko żyjąca szynszyla ma swoje schronienie w postaci nory ukrytej w skale, która zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa. To właśnie tam szynszyle instynktownie kierują się podczas ucieczki, kiedy wyczuwają zagrożenie. To właśnie w norze oddają się wielogodzinnej drzemce, i to tam samica szynszyli rodzi, karmi i opiekuje się młodymi (szynszyle to zwierzęta niebywale społeczne. Zarówno samiec jak i samica szynszyli są bardzo opiekuńczymi gryzoniami, które pomagają wychowywać potomstwo również innych szynszyli żyjących w grupie).

Szynszyla jest zwierzęciem znajdującym się na końcu łańcucha pokarmowego i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Oznacza to, że w środowisku naturalnym na te gryzonie poluje niemal wszystko (do niedawna z ludźmi włącznie). Gryzoń ten, choć bywa niezwykle waleczny i doprowadzony do ostateczności potrafi walczyć z przeciwnikiem (wystrzał moczem, głośne krzyki i gryzienie), to w obliczu zagrożenia najpierw ratuje się ucieczką, głośno przy tym krzycząc i ostrzegając przed zagrożeniem innych członków stada. Pochwycona przez drapieżnika lub wystraszona nieznanym dźwiękiem szynszyla, potrafi też gubić całe pęki futra (w dobrych, domowych warunkach zjawisko gubienia futra przez szynszylę jest bardzo rzadko spotykane. Ujawnia się czasami podczas łączenia szynszyli lub zmiany futra z zimowego na letnie. Udomowione szynszyle nie są też tak bardzo płochliwe i wrażliwe na hałas i nie gubią futra np. na dźwięk odkurzacza).

Bez domku nie ma szynszyli

domek dla szynszyli

W środowisku naturalnym szynszyla nie byłaby w stanie przeżyć ani jednego dnia i ani jednej nocy będąc pozbawioną schronienia i żyjąc wyłącznie na otwartej przestrzeni. Dlatego też nora (dla dziko żyjącej szynszyli) lub domek (dla szynszyli żyjącej w domowych warunkach) jest instynktownym i nieodłącznym wyborem w jej życiu. Z tego względu jest obowiązkowym elementem wyposażenia klatki/woliery oraz wybiegu (jeśli szynszyla nie ma dostępu do otwartej klatki/woliery na czas biegania).

Dlaczego nie chcesz kupić szynszyli domku?

Bardzo częstym powodem, dla którego niektórzy posiadacze szynszyli nie chcą zakupić domku dla swojego pupila jest przekonanie, że zwierzę nie będzie chciało wychodzić za często z domku, przez co będzie płochliwe i mało kontaktowe, a to przekłada się potem na atrakcyjność zwierzęcia. Nic bardziej mylnego. Domek, czyli bezpieczny azyl, daje szynszyli poczucie bezpieczeństwa, a pewna siebie szynszyla chętniej poznaje otoczenie i szybciej się aklimatyzuje.

Zalety posiadania domku dla szynszyli

Z obserwacji szynszyli zarówno w warunkach domowych jak i w ich środowisku naturalnym wynika, że nora/domek odgrywa kluczową rolę w ich życiu:

  • Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i wycisza.
  • Chroni przed potencjalnym zagrożeniem i agresywnymi promieniami Słońca.
  • Zwiększa pewność siebie.
  • Poprawia jakość snu (szczególnie w przypadku szynszyli, które jeszcze nie zaaklimatyzowały się w nowym otoczeniu).
  • Pomaga w budowaniu więzi z opiekunem.
  • Przyspiesza proces oswajania i aklimatyzacji.

Czy wszystkie szynszyle chcą mieć domek?

Nie wszystkie szynszyle korzystają z domku, ale dzieje się tak tylko dlatego, że nie wszystkie są nieoswojone. Zdrowa, pewna siebie i dobrze czująca się w swoim otoczeniu szynszyla chętniej będzie testowała i korzystała z innych udostępnionych dla niej wygód, takich jak np. polarowy hamak, miękka poduszka czy zwykła półka. A robi tak, ponieważ ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa poprzez harmonijne otoczenie. Niezależnie od tego czy nasza szynszyla preferuje półki czy hamaki, musimy pozostawić naszemu pupilowi wybór i uszanować jego prywatność, umożliwiając nieograniczony dostęp do domku.




Jak zachowuje się szynszyla bez domku?

Zwierzę pozbawione swojego bezpiecznego schronienia czuje się bardzo niekomfortowo, co ma negatywny wpływ na jego psychikę i relacje z otoczeniem. Szynszyla bez możliwości swobodnego ukrycia się w domku, skazana jedynie na półki i hamaki (które w żaden sposób nie mogą jej osłonić) jest rozdrażniona, bo nie może się w pełni zrelaksować i wyciszyć. Kiepskiej jakości sen w ciągu dnia sprawia, że szynszyla jest apatyczna, niewyspana i marudna nie tylko za dnia, ale i w nocy. Ponadto szynszyla bez domku, przesiadująca jedynie na półkach w klatce lub wolierze może być niepewna siebie i wycofana. Czasem też bywa wprost przeciwnie i szynszyla może być aż nadto agresywna i nieufna. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę ma świadomość, że nie może się nigdzie skryć, czuje się osaczone, przez co zawsze jest gotowe do obrony, a jak wiemy, najlepszą obroną dla szynszyli (jeśli nie ma możliwości ucieczki) jest atak.

Jak korzystać z domku dla szynszyli?

Na częstotliwość i sposób korzystania przez szynszylę z domku ma wpływ wiele czynników, takich jak zdrowie fizyczne i psychiczne zwierzęcia (np. samice w ciąży i z młodymi częściej przebywają w domku), ogólnych warunków, sytuacji w jakiej zwierzę się znajduje lub po prostu ochoty. Ważne jest jednak, aby nigdy nie przeszkadzać szynszyli podczas przebywania w domku. Nie wolno nam zaglądać do domku, podnosić go i przesuwać czy na siłę wyciągać z niego zwierzęcia. Takie zachowania nie tylko bardzo je stresują, ale całkowicie przekreślają szanse na pomyśle oswojenie i stworzenie więzi opartej na zaufaniu i bezpieczeństwie.

Domki dla szynszyli – Jak wybrać odpowiedni domek dla pupila?

domek dla szynszyla

Odpowiedni domek dla naszej szynszyli to taki, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia zwierzęcia. Dobry domek powinien być wykonany z naturalnych i bezpiecznych materiałów oraz nieszkodliwych farb. Domek dla szynszyli powinien też mieć stabilną konstrukcję i odpowiedni rozmiar. Nie zapominajmy, że szynszyla jest skocznym, średniej wielkości gryzoniem, dlatego też odpowiedni dla niej domek powinien być nie mniejszy niż 25×25 cm. Taki wymiar pozwoli szynszyli na swobodne i wygodne ułożenie całego ciała.

Jakich domków dla szynszyli unikać?

Unikajmy domków wykonanych z kiepskiej jakości materiałów oraz tych stworzonych z wątpliwego pochodzenia drewna lub plastiku i sklejonych klejem. Zwróćmy też uwagę na to czy produkt jest stabilny, mocny i dobrze wykonany. Nie kupujmy domków zrobionych z plastiku czy delikatnego tworzywa.

Jakie są rodzaje domków dla szynszyli?

Rodzajów domków dla szynszyli jest mnóstwo. Różnią się one w zależności od koloru, kształtu i materiału z jakiego zostały wykonane. Można je jednak podzielić na 4 główne typy:

  • Jadalne domki – to takie produkty, które wykonane są z jadalnych przez szynszylę i bezpiecznych dla niej produktów jak siano czy suszone przysmaki.
  • Drewniane domki – wykonane są z surowego, bezpiecznego dla szynszyli drewna w różnych kształtach i wariantach kolorystycznych.
  • Materiałowe domki – wykonane są zwykle z nietoksycznej bawełnianej lub niezwykle miękkiej polarowej tkaniny o różnym, nierzadko fantazyjnym kształcie.
  • Naturalne domki – to takie, które zrobione są z konaru drzewa lub wydrążone w skale imitującej norę z naturalnego środowiska szynszyli (bardzo popularne na zachodzie).

Ile domków powinna mieć szynszyla?

domki dla szynszyli

Zwykle ilość domków zależna jest od liczby szynszyli w klatce/wolierze. Zaleca się więc, aby jeden domek przypadał na jedną szynszylę, choć tak naprawdę jeśli przestrzeń jest naprawdę duża, to możemy wykazać się kreatywnością i stworzyć wiele prywatnych i bezpiecznych stref dla naszego pupila.

Gdzie można kupić domek dla szynszyli?

Domek (niezależnie od materiału użytego do jego wykonania) jest obowiązkowym i stałym elementem wyposażenia każdej klatki lub woliery (i niekiedy wybiegu) dla szynszyli. Ze względu na rosnącą popularność szynszyli oraz stale zwiększającą się świadomość ich opiekunów, coraz łatwiej znaleźć domek dla szynszyli niemalże w każdym dobrym stacjonarnym lub internetowym sklepie zoologicznym. Taki przedmiot jest dość prosty w konstrukcji, możemy więc sami próbować stworzyć domek dla naszego pupila. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni i trochę bezpiecznych materiałów. Można też stworzyć domek dla naszej szynszyli z gotowych przedmiotów, takich jak np. duża betonowa lub drewniana doniczka z otworem lub gliniany dzban.

Jeśli szukasz świetnej jakości domku materiałowego dla swojego pupila to zapraszamy do naszego szynszylowego sklepu, który oferuje akcesoria dla szynszyli oraz innych gryzoni o podobnej wielkości i wymaganiach.

Podsumowanie

Niepozorny domek odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu każdej (nawet dziko żyjącej) szynszyli. A czy Wasze szynszyle mają już swój domek?

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

15 odpowiedzi na “Domki dla szynszyli – Dlaczego każda szynszyla ich potrzebuje?”

  1. Koko pisze:

    U mnie jedna szynszyla korzysta tylko z legowiska. Miała polarowy tunel ale nie chowała się w nim nigdy. Druga na początku właśnie spala w tunelu prawie z niego nie wychodziła ale jak już się oswoiła to też śpi tylko na poduszce a do tunelu ucieka w razie czego gdy poczuje się niepewnie. Teraz czeka ją przeprowadzka do nowej klatki i do nowego pomieszczenia więc dostanie też nowe mebleki i wlansie będzie mieć domek kostkę 😁

  2. Szynaszylka pisze:

    Super post. 😊😊😊

  3. Ida Śmiałkowska pisze:

    Swojej szynszyli zrobiłam domek z kartonu, wyłożony od wewnątrz i zewnątrz ręcznikami. Czy takie schronienie też da radę, czy muszę kupować gotowy domek?

    • Asia pisze:

      Myślę, że jak najbardziej taki domek wystarczy. :) Najważniejsze jest to, aby szynszyla czuła się bezpiecznie.

      • Szynaszylka pisze:

        Dzień dobry Pani Asiu. Kiedy wpis Billunieczka ? 💗

        • Asia pisze:

          Witam, wpis Billy’ego powinien być jutro (najdalej pojutrze) wieczorem. :)

        • Szynaszylka pisze:

          Dzięki za info. A Pani kiedy napisze wpis ? ☆ Dla Bandziusia 🍒🍓🍍🍇🍎🍌🍑🍉🍐🍈🍊🍋🍅🍆 Dla Billusia 🍒🍆🍅🍋🍊🍏🍈🍐🍉🍑🍌🍎🍇🍍🍓🍠🌰🌹 Dla Pani 🍒🌰🍠🍍🍓🍇🍎🍌🍑🍉🍐🍈🍏🍊🍋🍅🍆🍒🌻 Dla Merlina🍳🍖🍗🍲🍞🍜🌺 dla Theo🍜🍞🍗🍲🍖🍳🌷.( Nie wiem jak Pani ale koty są raczej niestety mięsorzerne) 😊😊😊

        • Asia pisze:

          Jeszcze dziś będzie nowy wpis na blogu ;)

        • Szynaszylka pisze:

          A Pani koty są mięsorzerne ?

  4. Szynaszylka pisze:

    Dzień dobry Pani Asiu. Dlaczego Pani napisała ,że wpis Billego powinien być jutro najdalej po jutrze a wpisu jak nie ma tak nie ma ?

    • Asia pisze:

      To prawda, bardzo mi przykro. Niestety natłok obowiązków sprawił, że zwyczajnie nie mam odpowiedniej ilości czasu na to, aby opublikować ten post. Prawdą jest, że wpis „Opowieść Billy’ego” już powstał, ale to nie jest tak, że skoro jest już napisany to koniec – można opublikować. Zależy mi na wysokiej jakości wszystkich moich postów, a to oznacza, że (każdy) artykuł muszę jeszcze przeczytać ponownie, zredagować, a także zrobić, wybrać, przygotować i wstawić zdjęcia.

      • Ania pisze:

        Witam. Znalazlam ten post przez przypadek. Mam 9 letniego szynszyla. No i mamy problem z domkiem. Jaki bysmy mu sie kupili on go poprostu zjada. Mowie tu o drewnianym domku. Rozumiem gdyby byl glodny ale on ma wszystko. Karme, kolby ,rozne przekąski. Kiedys wyczytalismy ze lubia gałazki z drzew owocowych. Tez je dajemy. A on po nocach gryzie ten domek. Juz nic praktycznie z niego nie zostalo. I czas kupic nowe. Hamaki mial dwa . Zostal jeden poniewaz tez je niszczyl.

        • Asia pisze:

          Szynszyle to gryzonie, których naturalnym zachowaniem jest gryzienie wszystkiego co nie jest twardsze od ich zębów. W ten sposób szynszyle nie tylko poznają otaczający je świat, ale w naturalny sposób ścierają stale rosnące zęby.
          Ciężko określić na odległość co może być przyczyną tak namiętnego gryzienia u Twojej szynszyli (dlatego nie udzielam porad przez Internet). Niemniej jednak uważam, że problemem może być:
          A. Nieprawidłowa dieta Twojej szynszyli. Nie podajemy szynszyli karmy (chyba, że lekarz weterynarii zalecił inaczej), kolb, dropsów i innych sztucznych, przetworzonych produktów, które są szkodliwe dla szynszyli.
          O prawidłowej diecie szynszyli pisałam tu: http://chillbill.pl/co-jedza-szynszyle/
          B. Niedostateczna ilość drewnianych zabawek, patyków i gałęzi do gryzienia. Podobnie jak z sianem, tego typu produkty podajemy szynszyli bez ograniczeń. Nie dajemy więc zwierzakowi po 1 – 2 patyczki na dzień, a bierzemy całą garść i wrzucamy do klatki/woliery.
          C. Nuda (nieatrakcyjny dla szynszyli wybieg lub zbyt krótki czas spędzony poza klatką/wolierą) i/lub poczucie samotności, zwłaszcza jeśli zwierzę żyje samotnie w klatce/wolierze. O tym dlaczego należy trzymać zawsze minimum 2 szynszyle pisałam tu: http://chillbill.pl/jedna-szynszyla-w-domu-czy-szynszyla-moze-byc-sama/
          D. Ból i choroba. Szynszyla może czuć się sfrustrowana, zestresowana z wielu powodów m.in. z powodu: bólu, choroby, otoczenia (głośne, pełne zapachów otoczenie, obecność drapieżnika w pobliżu ect. wywołuje stres u gryzonia).

        • Ania pisze:

          Dziekuje za odpowiedz. Bedziemy musieli bardziej mu sie przyjrzeć . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)