Podłoże do klatki dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Podłoże do klatki dla szynszyli

| 5 komentarzy

Wybór podłoża do klatek jest ogromny, ale tylko nieliczne nadają się jako ściółka dla szynszyli. Jak więc z pośród tylu dostępnych rodzajów wybrać odpowiedni?

Wbrew pozorom podłoże do klatki to bardzo ważny element wyposażenia. Dzięki odpowiedniemu wyścieleniu zachowujemy czystość w klatce, dbamy o higienę i zdrowie naszych pupili. Ważne, abyśmy dobrali ściółkę odpowiednio do gatunku zwierzęcia. Dobre podłoże dobrze chłonie zapachy, mocz, wysusza odchody, a co równie ważne, nie uczula nas i naszego pupila.

Jak wybrać ściółkę do klatki?

Niezależnie od tego jaki typ podłoża wybierzemy, zawsze należy się dokładnie przyjrzeć w jaki sposób produkt został zapakowany i zabezpieczony. Ważne jest, aby w środku opakowania jak i na zewnątrz nie było oznak pleśni czy kropel wody. Przed zakupem powinniśmy dokładnie obejrzeć opakowanie. Nie może być dziurawe czy wilgotne. W przypadku koców musimy zwrócić uwagę, aby nie były one prane w mocnych detergentach. Do tego typu prania świetnie się sprawdzi delikatny proszek dla niemowląt lub płyn. Taki podkład należy prać w temperaturze dostosowanej do materiału.

Podłoże do klatki szynszyli

Podłoże w formie drewnianego pelletu

Podłoże do klatki dla szynszyli

Koce polarowe lub dry bed często spotykane są za granicą

Podłoże do klatki

  • Trociny – jeśli decydujemy się na trociny, to starajmy się wybierać te, które posiadają duże wióry. Trociny powinny być naturalne, raczej bezzapachowe. Unikajmy mocno zmielonych wiórów, które przy wysypywaniu tworzą chmurę pyłu. Trociny należy kupować dobrej jakości i tylko w dobrych sklepach zoologicznych. Niezależnie od typu trocin, mogą one podrażniać drogi oddechowe i przyczyniać się do chorób delikatnej skóry szynszyli.
  • Granulat drewniany – wyściółka uniwersalna, nadająca się do podłoża kuwety czy klatki dla gryzonia. Niezwykle chłonny i bezpieczny. Istnieją także granulaty słomkowe lub kukurydziane. Wszystkie są wykonane z naturalnych włókien roślinnych bez zbędnych dodatków. Można je kompostować lub usuwać wraz z naturalnymi odpadami.
  • Podściółka z papieru – najbardziej polecane podłoże na bazie papieru. Jest niesamowicie wydajne, jednocześnie nieszkodliwe i naturalne.
  • Podściółka z konopi – wykonana w pełni z konopi. Dzięki opracowanej strukturze świetnie chłonie wodę i zapobiega tworzeniu się przykrych zapachów.
  • Podściółka lniana – lekka, drobna ściółka, która mimo swojej struktury nie pyli i nie podrażnia. Dobrze chłonie wilgoć i brzydkie zapachy.
  • Zrębki – poddawane są obróbce suszenia w bardzo wysokich temperaturach (ok. 600 stopni Celsjusza). Podczas procesu następuje całkowita likwidacja zarodników pleśni, grzybów i drobnoustrojów znajdujących się w przerabianej masie drzewnej. Zrębki mogą być bukowe, olchowe czy z wierzby energetycznej.
  • Podkład – często w postaci miękkiego koca lub specjalnego, miękkiego podkładu. Czysty i higieniczny, jednak tylko wtedy, gdy zmieniamy go codziennie. Nie maskuje brzydkich zapachów, jednak jest w pełni bezpieczny dla wrażliwej skóry szynszyli.

Poniżej przedstawiam filmik, w którym pokazane jest interesujące zastosowanie koca w klatce szynszyli.

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby stosować wyściółkę zgodnie z gatunkiem i charakterem zwierzęcia. Każdy przecież jest inny i każdy potrzebuje innych rozwiązań. Musimy wiedzieć, że inne jest podłoże dla gadów a inne dla małych lub większych gryzoni. Warto wiedzieć, że trociny dobrze się sprawdzą dla mniejszych gryzoni, takich jak chomik czy myszka. Żwir powinniśmy raczej stosować dla zwierząt, które korzystają z kuwety, takich jak kot czy fretka. Dość popularnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest drewniany granulat, który jest uniwersalny. Można go stosować dla wszystkich zwierząt domowych. Ciekawą alternatywą są miękkie, pluszowe koce położone na dnie klatki. To bardzo bezpieczne i higieniczne rozwiązanie, zwłaszcza dla delikatnej i wrażliwej skóry szynszyli.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z sewisu: Flickr.com (fot. Terri Oda, Christian Schnettelker, Inga Munsinger Cotton).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

5 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)