
Projekt woliery dla szynszyli
| 24 komentarze
Woliera to świetny pomysł nie tylko na większe lokum dla szynszyli, ale także na ciekawy wystrój naszego mieszkania. Starannie zaprojektowana, z dbałością o najmniejszy szczegół, może stać się piękną atrakcją każdego pomieszczenia.
Czy wiesz, że..?
W sklepach zoologicznych stacjonarnych lub internetowych dostępnych jest wiele klatek czy wolier, ale tylko nieliczne dostosowane są do tak wymagających zwierząt jakimi są szynszyle. Również nie każda konstrukcja zbudowana według własnego projektu zasługuje na miano dobrej woliery czy klatki. Nie wystarczy duża zagroda z siatki i jakieś tam półki – to za mało.
Jak zacząć projekt woliery dla szynszyli?
Pomysł na projekt budowy kącika dla szynszyli musi być starannie przemyślany. Powinniśmy zaplanować rozmieszczenie każdego elementu, jaki powinien znajdować się wewnątrz. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz pupil czuł się tam komfortowo, a powrót do klatki nie stał się dla niego przykrym obowiązkiem.
Pomysł
Najpierw wyobraźmy sobie co mogłoby spodobać się nam i naszym pupilom. Co sprawia, że woliera wydaje nam się atrakcyjniejsza od klatki? Jakie byłyby korzyści ze zmiany lokum dla szynszyli? Spróbujmy stworzyć zarys projektu za pomocą rysunku, który pomoże zilustrować wyobrażenie.
Burza mózgów
Warto omówić plan z innymi osobami, które opiszą własny punkt widzenia. To pozwoli przewidzieć ewentualne błędy przy pracy lub podsunie nam dodatkowe pomysły.
Plan
W tym miejscu powinniśmy zaplanować ilość i wielkość półek, a także dodatkowych akcesoriów (zabawki, drabinki, hamaki, domki i rondelki, kołowrotek, kąpielówka oraz miska, paśnik i poidło). Zaplanowane powinny być wszelkiego rodzaju mocowania do zawieszenia niezbędnych akcesoriów. Należy wziąć pod uwagę materiały, potrzebne do realizacji celu, miejsce i możliwy czas realizacji.
Kosztorys
Chyba jeden z ważniejszych punktów i jednocześnie dość problemowy. Musimy obliczyć koszt materiałów potrzebnych do zbudowania woliery i ewentualny koszt pracy osoby, która pomoże nam przy budowie.
Praca
W tym momencie zaczynamy realizację naszego projektu, biorąc pod uwagę pojęcie idealnej woliery dla naszej szynszyli.
- Ustalamy długość, szerokość, głębokość i wysokość woliery.
- Mierzymy grubość, szerokość i długość planowanych półek, biorąc pod uwagę wysokości także między półkami.
- Wszelkie mocowania niezbędne do zawieszenia planowanych akcesoriów montujemy z uprzednim ustaleniem dokładnego wymiaru.
- Obliczamy średnicę ewentualnych dodatków takich jak tunel czy rura, uwzględniając wielkość szynszyli.
- Mocujemy odpowiednio dobraną siatkę na wcześniej przygotowanych frontach.
- Tworzymy dół klatki (wysuwana szuflada, kuweta lub wycięta pod wymiar pleksi).
- Jeśli w planach jest mowa o wolierze na kółkach to należy je przymocować (najlepiej sprawdzą się małe koła kauczukowe).
- Teraz czas na zamontowanie gustownych dodatków w stylu dopasowanym do naszych i pupila oczekiwań (hamaki, domki itp.).
- Tak przygotowana woliera jest gotowa na przyjęcie naszej szynszyli.
Idealna woliera
Bez znaczenia czy woliera zostanie wykonana z konstrukcji metalowej, drewnianej czy płyt. Może być kolorowa lub w jednym kolorze, stylowa i gustowna lub efektowna i prosta. Najważniejsze to dostosować klatkę bezpośrednio do wymagań pupila. Ważne jest, aby zapewnić szynszyli odpowiednie warunki tak, aby miała zaspokojone wszelkie swoje potrzeby. Dzięki temu zwierzę będzie cieszyć się dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Szynszyla będzie szczęśliwa, a my razem z nią.
Warta uwagi, metalowa woliera, dopasowana do potrzeb szynszyli w każdym calu. Imponująca wielkość oraz wspaniałe, w pełni przemyślane rozmieszczenie i przydatne akcesoria. Oto woliera idealna.
Jakich projektów woliery dla szynszyli należy unikać?
Poniżej przedstawiam wolierę i klatkę, które mocno odbiegają od jakichkolwiek standardów. Podejrzewam też, że żadna szynszyla nie byłaby w takich miejscach szczęśliwa.

Woliera kompletnie nie dostosowana do potrzeb szynszyli. Nie wiedzieć czemu posiada bardzo małe, niepraktyczne półki. Źródło: http://tnij.at/40660

Klatka zbudowana z siatki i blachy rodem z filmu Piła, aż chce się powiedzieć: Zagrajmy w grę. Masz 24h na wydostanie się z klatki. Źródło: http://tnij.at/40663
Odpowiedzialność
Musimy pamiętać, że zwierzę to ogromna odpowiedzialność, a zapewnienie jej dobrobytu wiąże się mimo wszystko z dużymi kosztami. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza przy kupnie bądź adopcji jakiegokolwiek zwierzęcia. Przy wyborze pupila zawsze musimy brać pod uwagę nie tylko warunki życia jakie możemy zapewnić zwierzęciu, ale też to czy nas stać na jego utrzymanie.
Jeśli z różnych powodów nie możemy posiadać klatki czy woliery, dopasowanej pod szynszylę, to niestety nie powinniśmy takiego zwierzaka mieć wcale.
Zdjęcie wyróżniające, źródło: http://tnij.at/40659
Zdjęcie nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzi z podanego pod zdjęciem źródła.
Dlaczego szynszyla ma nie być szczęśliwa w klatce na samym końcu ze zdjęcia – to chyba tylko człowiekowi przeszkadza ich wygląd. Szynszyla nie zwraca uwagi na to, czy jej klatka jest piękna i droga. Dla niej ważniejsze jest to, czy jest bezpieczna i komfortowa – czyli wysoka. Tak naprawdę to klatka może być z czegokolwiek, jeśli spełnia swoje zadanie. :) Lepsze takie coś niż małe klatki dla królików czy chomików, jak niektórzy trzymają w nich szynszyle.
Klatka, która jest przedstawiona na samym końcu wpisu jest najgorszą z możliwych opcji dla zwierzęcia – jakiegokolwiek. Półki i drabinki wykonane z prętów i siatki to szczyt nieodpowiedzialności. Jest tylko kwestią czasu, gdy zwierzak zaklinuje i złamie sobie łapkę. Jeśli ktoś posiada taką klatkę i ma zamiar trzymać w niej zwierzaka, to lepiej, aby szynszyli nie miał w ogóle. Klatka NIGDY nie powinna być wykonana z „czegokolwiek”. Nieznanego pochodzenia materiały mogą stanowić zagrożenie dla nas i gryzonia. „Wysoka” klatka nie zawsze jest bezpieczna i komfortowa. Samo to nie wystarczy. Często jest tak, że klatki są wysokie, ale co z tego,… Czytaj więcej »
Dokładnie, sama mam dwa szynszyle i nigdy, przenigdy nie wsadziłabym moich chłopaków do czegokolwiek. Przecież wiadomo, że gryzonie lubią sobie pojeść trochę półeczek, a kiedy będą z metalu lub drutu to o nieszczęście nietrudno. Piękny artykuł, dziękuję. Pozdrawiam, Karolina :)
Bardzo przydatny wpis! :) Masz najlepszego szynszylowego bloga! :))))
To najbardziej profesjonalny blog jaki widziałam. :) Dużo przydatnych wiadomości i do tego przepiękne fotki! :) Tak trzymaj!!! :)
Witam mam takie pytanko gdzie mogę kupić gotową wolierę tak jak tu widać na zdjęciach drewnianą?
Wydaje mi się, że taką możesz mieć tylko na zamówienie.
Dziendobry . Moglabym wiedziec ile miejwiecej kosztuje klatka z 1 lub 2 zdjecia ?
Pozdrawiam :)
Nie wiem ile kosztują takie klatki. Zdjęcia w tym poście są tylko przykładowe.
Ja kupiłam na alegro za około 450 zł. Można znaleść pod hasłem „woiliera dla szynszyla”. Woiliera inna za to szynszyl się świetnie czuje i ma gdzie bezpiecznie skoczyć.
Mogę zrobić
Witam :) mam pytanko, bo wlasnie zrobiliśmy wolierę z chłopakiem dla naszego pupilka ze straej szafy:) czym najlepiej wyścielić podłoże szuflady z dołu ? nie chce żeby sikał w to drewno.. mamy granulat i koc, możemy dokupić inne rzeczy jęsli będą bardziej sprawdzone:) co polecasz?
Proponuję drewniany dół woliery najpierw zabezpieczyć przed moczem plexi. Odpowiedniego rozmiaru kawałek plastikowego materiału zabezpieczy w ten sposób szufladę przed wsiąknięciem moczu na dnie kuwety.
Na to możecie położyć granulat lub koc. Wszystko zależy od tego jak Wam wygodniej będzie sprzątać.
Z doświadczenia jednak wiem, że przy wolierach bardzo dobrze sprawdzają się Dry Bedy lub koce polarowe. :)
A ja proponuję kupić kuwetę dla gryzoni, wsypać do niej trochę podłoża-drewnianego- i wymieniać w razie potrzeby. Mój szynszyl bardzo chętnie korzysta :-)
Chciałbym zamówić jakąś większą woliere dla szynszylki czy mogła byś mi poradzić gdzie moge jakąś fajną i dużą woliere kupić
A raczej zamówić
Witam, moja córka jest posiadaczką dwóch szynszyli.
Chcemy zakupić dla nich wolierę. Podoba mi się ta prezentowana na początku.
Gdzie można ją dostać. Pozdrawiam
Jakie wymiary ma woliera na ostatnim filmiku?
Po drewniana woliere chyba najlepiej do stolarza sie udac. Ja na przyklad zrobilem Cypisowi woliere z paneli drewnianych i drzwiczki z drewnianych listewek z siatka oczko 2 cm na 2 cm. Wymiary to 1.25 m wysokosci, szerokosc 0.7 m i glebokosc 0.6m. Zastanawiam sie czy takie wymiary sa ok, jakies opinie? Bede wdzieczny
Witam, planuję zbudować własną wolierę i mam parę pytań dotyczących drewna. Czy ma jakiekolwiek znaczenie jakiego użyję? np. deski, listewki sosnowe ze sklepów budowlanych (Leroy Merlin, Castorama). Czy niektóre rodzaje mogą być szkodliwe?
Pozdrawiam
Jezu, ludzie, czytajcie ze zrozumieniem! Klatki są przykładowe, a autorka nie zna cen klatek produkowanych na ZAMÓWIENIE! Ileż można pytać o to samo? Ale żeby było merytorycznie… Ja swoją „klatkę” zbudowałem samodzielnie. Nie jestem stolarzem, a klatkę robiłem po raz pierwszy w życiu. Dodatkowo o tyle trudniejsze, że klatka musiała pasować wystrojem i poziomem wykonania do salonu. Problem jest w tym, że płyty (MDF, HDF, OSB, sklejka) są robione z drewna klejonego. Klej nie jest zdrowy. Pozostaje jedynie lite drewno i to liściaste, bo iglaste jest niezdrowe dla szyszek. Tak więc możliwości bardzo się kurczą. Osobiście zdecydowałem się na opcję… Czytaj więcej »
Masz racje ,nie dosc ze klej to jeszcze dodatek formaldehydu ktory jest rakotworczy
Witam, świetny artykuł. Do tych ostatnich klatek to nawet na chwilę nie powinno się wkładać zwierzątka, zwłaszcza do metalowej…
Mam takie może nietypowe pytanie. Można gdzieś znaleźć plany takiej aluminiowej woliery (i materiały do niej w Polsce)?
Plany to raczej nie ale zamkniete profile aluminiowe i plastikowe łączniki kupisz w PL.Siatki tez mozna kupic rozne wiec nie jest tak zle .