Projekt woliery dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Projekt woliery dla szynszyli

| 21 komentarzy

Woliera to świetny pomysł nie tylko na większe lokum dla szynszyli, ale także na ciekawy wystrój naszego mieszkania. Starannie zaprojektowana, z dbałością o najmniejszy szczegół, może stać się piękną atrakcją każdego pomieszczenia.

W sklepach dostępnych jest wiele klatek czy wolier, ale tylko nieliczne dostosowane są do tak wymagających zwierząt jakimi są szynszyle. Również nie każda konstrukcja zbudowana według własnego projektu zasługuje na miano dobrej woliery czy klatki. Nie wystarczy duża zagroda z siatki i jakieś tam półki – to za mało. Pomysł na projekt budowy kącika dla szynszyli musi być starannie przemyślany. Powinniśmy zaplanować rozmieszczenie każdego elementu, jaki powinien znajdować się wewnątrz. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz pupil czuł się tam komfortowo, a powrót do klatki nie stał się dla niego przykrym obowiązkiem.

Poniżej znajduje się filmik, w którym pokazana jest budowa przykładowej woliery dla szynszyli, wykonanej z konstrukcji opartej na aluminium.

Jak zacząć budowę mieszkania dla szynszyli?

Pomysł

Najpierw wyobraźmy sobie co mogłoby spodobać się nam i naszym pupilom. Co sprawia, że woliera wydaje nam się atrakcyjniejsza od klatki? Jakie byłyby korzyści ze zmiany lokum dla szynszyli? Spróbujmy stworzyć zarys projektu za pomocą rysunku, który pomoże zilustrować wyobrażenie.

Burza mózgów

Warto omówić plan z innymi osobami, które opiszą własny punkt widzenia. To pozwoli przewidzieć ewentualne błędy przy pracy lub podsunie nam dodatkowe pomysły.

Plan

W tym miejscu powinniśmy zaplanować ilość i wielkość półek, a także dodatkowych akcesoriów (drabinki, hamaki, rury, domki, karuzele). Zaplanowane powinny być wszelkiego rodzaju mocowania do zawieszenia niezbędnych akcesoriów. Należy wziąć pod uwagę materiały, potrzebne do realizacji celu, miejsce i możliwy czas realizacji.

Kosztorys

Chyba jeden z ważniejszych punktów i jednocześnie dość problemowy. Musimy obliczyć koszt materiałów potrzebnych do zbudowania woliery i ewentualny koszt pracy osoby, która pomoże nam przy budowie.

Praca

W tym momencie zaczynamy realizację naszego projektu, biorąc pod uwagę pojęcie idealnej woliery dla naszej szynszyli.

  • Ustalamy długość, szerokość, głębokość i wysokość woliery.
  • Mierzymy grubość, szerokość i długość planowanych półek, biorąc pod uwagę wysokości także między półkami.
  • Wszelkie mocowania niezbędne do zawieszenia planowanych akcesoriów montujemy z uprzednim ustaleniem dokładnego wymiaru.
  • Obliczamy średnicę ewentualnych dodatków takich jak tunel czy rura, uwzględniając wielkość szynszyli.
  • Mocujemy odpowiednio dobraną siatkę na wcześniej przygotowanych frontach.
  • Tworzymy dół klatki (wysuwana szuflada, kuweta lub wycięta pod wymiar pleksi).
  • Jeśli w planach jest mowa o wolierze na kółkach to należy je przymocować (najlepiej sprawdzą się małe koła kauczukowe).
  • Teraz czas na zamontowanie gustownych dodatków w stylu dopasowanym do naszych i pupila oczekiwań (hamaki, domki itp.).
  • Tak przygotowana woliera jest gotowa na przyjęcie naszej szynszyli.
projekt woliery dla szynszyli

Rozmieszczenie półek powinno być przemyślane. Źródło: http://tnij.at/40652

projekt woliery dla szynszyli

Woliera powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Źródło: http://tnij.at/40653

Idealna woliera

Warta uwagi, metalowa woliera, dopasowana do potrzeb szynszyli w każdym calu. Imponująca wielkość oraz wspaniałe, w pełni przemyślane rozmieszczenie i przydatne akcesoria. Oto woliera idealna.

Bez znaczenia czy woliera zostanie wykonana z konstrukcji metalowej, drewnianej czy płyt. Może być kolorowa lub w jednym kolorze, stylowa i gustowna lub efektowna i prosta. Najważniejsze to dostosować klatkę bezpośrednio do wymagań pupila. Ważne jest, aby zapewnić szynszyli odpowiednie warunki tak, aby miała zaspokojone wszelkie swoje potrzeby. Dzięki temu zwierzę będzie cieszyć się dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Szynszyla będzie szczęśliwa, a my razem z nią.

Woliery, których lepiej unikać

Poniżej przedstawiam wolierę i klatkę, które mocno odbiegają od jakichkolwiek standardów. Podejrzewam też, że żadna szynszyla nie byłaby w takich miejscach szczęśliwa.

projekt woliery dla szynsyzli

Woliera kompletnie nie dostosowana do potrzeb szynszyli. Nie wiedzieć czemu posiada bardzo małe, niepraktyczne półki. Źródło: http://tnij.at/40660

projekt woliery dla szynszyli

Klatka zbudowana z siatki i blachy rodem z filmu Piła, aż chce się powiedzieć: Zagrajmy w grę. Masz 24h na wydostanie się z klatki. Źródło: http://tnij.at/40663

Odpowiedzialność

Musimy pamiętać, że zwierzę to ogromna odpowiedzialność, a zapewnienie jej dobrobytu wiąże się mimo wszystko z dużymi kosztami. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza przy kupnie bądź adopcji jakiegokolwiek zwierzęcia. Przy wyborze pupila zawsze musimy brać pod uwagę nie tylko warunki życia jakie możemy zapewnić zwierzęciu, ale też to czy nas stać na jego utrzymanie.

Jeśli z różnych powodów nie możemy posiadać klatki czy woliery, dopasowanej pod szynszylę, to niestety nie powinniśmy takiego zwierzaka mieć wcale.

Zdjęcie wyróżniające, źródło: http://tnij.at/40659
Zdjęcie nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzi z podanego pod zdjęciem źródła.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

21 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)