Różnice między samcem a samicą szynszyli - szynszyle - chillbill

Różnice między samcem a samicą szynszyli

| 9 komentarzy

Głośne szczekanie rozzłoszczonej samiczki. Naprzemienne tupanie łapkami i niespodziewany wystrzał moczu w przeciwnika. Obok siedzi samiec – ze stoickim spokojem przygląda się nerwowej samiczce.

Mniej więcej tak wygląda opinia na temat wizerunku samiczki szynszyli. Ale czy właśnie tak jest naprawdę? Jakie są więc różnice między samcem, a samicą?

Dymorfizm płciowy

Szynszyle to gryzonie, u których występuje dymorfizm płciowy w wadze i rozmiarach ciała. Oznacza to, że samiczka szynszyli znacznie różni się wizualnie od samca. Samice szynszyli zawsze są większe od samców (osiągają od 20 do nawet 39 cm długości). Natomiast różnica wagi między samcem, a samicą może wynosić aż 200 g.

jak rozpoznać samca i samicę szynszyla

W pełni ukształtowany narząd płciowy samca szynszyli. Na zdjęciu widzimy zarys całkowicie rozwiniętych już jąder i charakterystyczny większy odstęp między prąciem a odbytem

jak rozróżnić samiczkę od samca szynszyli

Całkowicie rozwinięty narząd płciowy dorosłej już samicy szynszyli. Porównując oba zdjęcia, bardzo łatwo zauważyć ogromne różnice w narządach płciowych między samcem, a samicą

Różnice charakteru

Temperament

Przyjęło się, że to samiczki są tymi bardziej nerwowymi, wrednymi szynszylami, które nieoswojone potrafią wykazywać niezwykłą agresję, nawet w stosunku do swojego opiekuna. Po części jest to niestety prawda.

Samice nie tylko różnią się od samców budową ciała, ale też wyróżnia je niezwykle uparty i zadziorny charakter. Żeńska część szynszyli ma tendencję do agresywnych zachowań, huśtawek nastrojów czy napadów furii. Samiczki bardziej kierują się emocjami, aniżeli surową oceną sytuacji (jak ma to miejsce w przypadku nieco rozsądniejszych i spokojniejszych samców szynszyli). Są bardzo pewne swoich możliwości, dlatego nie potrafią realnie ocenić zagrożenia i swoich szans w stosunku do przeciwnika. Samiec i samica wykazują jednak identyczne, równie troskliwe zachowania wobec swoich lub obcych, młodych szynszyli.

Oswajanie i łączenie

Męskie grono szynszyli jest o wiele bardziej ze sobą zgodne, niż ma to miejsce w przypadku kilku narwanych samiczek. Nawet doświadczonym hodowcom czasami bardzo trudno jest połączyć samiczki z pozostałymi szynszylami, a zwłaszcza, gdy chodzi o łączenie kilku samiczek (samice są bardziej terytorialne niż samce). Do niełatwych zadań należy również oswajanie samicy, dlatego początkującym hodowcom zaleca się wybór na pupila, samca szynszyli. Nieumiejętne podejście hodowcy do wybuchowej z natury samiczki, bardzo często kończy się tym, że może ona nigdy nie zostać w pełni oswojona.

Pozycja w stadzie

Pozornie waleczny i wybuchowy charakter powoduje, że to samiczki stoją najwyżej w hierarchii całego stada i to one przewodzą nawet wielką grupą szynszyli. Samce (niezależnie od wieku) zwykle ustępują samicom i pozwalają im sobą rządzić. Często można zauważyć, że niekiedy samiec wykonuje bardzo dokładne polecenia swojej partnerki.

Niezwykle wojowniczy, zadziorny temperament samiczek sprawia, że jeśli wyczują słabszego od nich przeciwnika, potrafią go zaczepiać i nawoływać pozostałych do agresji wobec wroga. Takie zachowanie jednak, można zaobserwować tylko w domowej hodowli (w mieszanej grupie szynszyli) wobec innego zwierzęcia domowego. Natomiast w trakcie realnego zagrożenia (zazwyczaj w środowisku naturalnym), to samce wykazują się odwagą, wychodząc wrogowi naprzeciw. Co więcej, w naturze, to samce jako pierwsi wychodzą z nor w celu obserwacji i oceny bezpieczeństwa otoczenia.

jak odróżnić samca od samicy?

Niezależnie od płci, każda szynszyla ma swój własny, indywidualny charakter. Natomiast płeć nie jest w żaden sposób wyznacznikiem większej inteligencji.

Podsumowanie

Tak naprawdę wybór samca czy samicy jako domowego pupila jest niezwykle trudny. Szynszyle, podobnie jak ludzie mają zupełnie różne charaktery. Mimo tendencji płci do zupełnie innych zachowań i różnicy temperamentów, nie możemy jednoznacznie stwierdzić jaki charakter będzie posiadała dana szynszyla. Płeć zwierzęcia nie zagwarantuje nam pozytywnego łączenia, a jedynie odpowiednia wiedza, doświadczenie i umiejętne, indywidualne podejście do każdego osobnika.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot._Chag, Terri Oda).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

9 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)