jak rozpoznać płeć szynszyla

Jak rozpoznać płeć szynszyli? Różnice między samcem a samicą

| 27 komentarzy

Dzięki krępej budowie i niezwykle puszystemu futerku, zarówno samice jak i samce szynszyli, posiadają charakterystyczny, kulisty kształt. Początkującemu właścicielowi szynszyli bardzo trudno jest na pierwszy rzut oka ocenić płeć szynszyli, szczególnie jeśli zwierzę jest jeszcze bardzo młode. Jakie są różnice między samcem, a samicą szynszyli? Jaka jest budowa ciała tych gryzoni?

Czy wiesz, że..?

Wprawny hodowca i pasjonat szynszyli bardzo szybko jest w stanie trafnie rozpoznać ich płeć, tylko i wyłącznie po zachowaniu dorosłej szynszyli lub ogólnym wyglądzie, nie patrząc na narządy rodne.

Jaka jest budowa ciała szynszyli?

Zanim zaczniemy rozpoznawać płeć szynszyli, musimy szczegółowo zapoznać się z ogólną budową ich ciała.

Budowa ciała szynszyli

Ciało szynszyli niezależnie od jej płci jest dość krępe, masywne i posiada bardzo gęste futro, które wzmacnia ten efekt. Długość tułowia szynszyli waha się w granicach od 20 do 26cm (bez ogona). Temperatura ciała szynszyli wynosi 37,5-39,5 ° C, a puls 40-100-240 / min. Okres pokwitania to od 6 do 8 miesięcy w przypadku samic (natomiast dojrzałość do rozrodu nie wcześniej niż w wieku 10 miesięcy) i od 4 do 5 miesięcy u samców szynszyli.

szynszyla samiec czy samica

Samice szynszyli są znacznie większe od samców

Głowa szynszyli

Głowa szynszyli osadzona jest na mało widocznej szyi, co potęguje wrażenie krępej, kulistej budowy ciała. Kształtem bardzo różni się od tych żyjących na wolności. Przede wszystkim jest szersza i posiada znacznie większy otwór oczodołowy, pod którym znajduje się przyczep mięśni żwaczowych (mięśnie te uczestniczą w procesie żucia). Co więcej, inaczej wygląda również budowa żuchwy i ułożenie kości łzowej, ciemieniowej, skroniowej i potylicznej.

Łapki szynszyli

Przednie łapki szynszyli są znacznie mniejsze od tylnych i przez kontrast wielkości, przypominają raczej rączki Tyranozaura. Jednak w przeciwieństwie do niego, są niebywale chwytne. Dzięki nim szynszyla nie tylko sprawnie biega, ale też chwyta i spożywa trzymany w łapkach pokarm. Co więcej, przednie łapki służą jej również do odpychania, trzymania i przytulania. Małe łapki u szynszyli mają 5 palców, z czego tylko 4 chwytne, natomiast tylne łapki są bardzo długie i posiadają 4 palce, w tym jeden boczny mało rozwinięty. Na końcach palców znajdują się małe, kwadratowe, krótkie pazurki, kształtem przypominające ludzkie. Pod przednimi jak i tylnymi łapkami znajdują się mięciutkie opuszki (potocznie zwane poduszkami), mające kolor od różowego po ciemny szary. Zapewniają ciche poruszanie się i amortyzują upadek z wysokości.

Futro szynszyli

Futro szynszyli to najdelikatniejsze i najdroższe futro na świecie, które jest obiektem wielu westchnień i przyczyną ich smutnej historii. Futro szynszyli jest bardzo gęste, a ich długość na grzbiecie wynosi 21 – 28 mm. Rośnie w pęczkach po 50 do 90 włosów z jednego mieszka włosowego. Dla porównania, u ludzi z jednego mieszka włosowego wyrasta jeden włos. Tak gęste i delikatne futro chroni szynszylę przed zagnieżdżeniem się pasożytów. Chroni też przed zimnem jak i nadmiernym przegrzaniem (tam skąd pochodzą szynszyle dobowe wahania temperatur przyjmują skrajne wartości, dlatego też futro szynszyli składa się przeważnie z włosów puchowych, które tworzą doskonałą warstwę izolacyjną). Futro szynszyli pozbawione jest niemal wszystkich szkodliwych alergenów, co oznacza, że nie można być na nie uczulonym.

Ogon szynszyli

Ogon szynszyli pokryty jest sztywnymi, ościstymi włosami, krótszymi u nasady (około 30 – 40 mm) i dłuższymi przy jego końcu (około 50 – 60 mm). Bywa często podwinięty do góry lub zakręcony i może osiągać nawet do 1/3 długości ciała, czyli od 7 do 17 cm. Ogon szynszyli służy do zachowania równowagi, komunikacji i wyrażania emocji między innymi osobnikami.

Uszy szynszyli

Uszy szynszyli nie tylko są doskonałym narządem słuchu, ale też służą do uzewnętrzniania emocji. Szynszyla zaciekawiona lub przestraszona stawia je pionowo, nieco do przodu, a zrelaksowana lub senna, kładzie uszy wzdłuż tułowia). Cienkie, zaokrąglone i szeroko rozstawione uszy szynszyli osiągają długość od 3 do nawet 6 cm, na których znajduje się sieć naczyń krwionośnych. Czerwone uszy szynszyli są jednym z pierwszych sygnałów zgrzania się lub przegrzania organizmu zwierzęcia. W dotyku uszy szynszyli przypominają zamsz, bowiem mają niewielką ilość meszku na na delikatnej skórze. Zakres słyszenia szynszyli (od 20 Hz do 30 kHz) oraz wielkość ślimaka (część ucha wewnętrznego) są zbliżone do ludzkiego, niemniej jednak szynszyla jest w stanie wychwycić dźwięki niesłyszalne dla człowieka.
Oczy szynszyli

Podobnie jak uszy, oczy szynszyli mogą mieć różny kolor w zależności od odmiany barwnej zwierzęcia. Oczy szynszyli są duże, okrągłe, szkliste i lekko wypukłe. Doskonale widzą po zmierzchu.

Włosy czuciowe szynszyli

Na czubku pyszczka znajduje się mały nos, a po jego bokach sterczą długie wibrysy, zwane inaczej włosami czuciowymi, których długość może dochodzić do 12 cm. Dzięki wibrysom szynszyla dokładniej bada otaczający ją świat i w porach nocnych nie wpada na przypadkowe przedmioty. Od czasu do czasu, szynszyle gubią jeden z wibrysów, ale jest to naturalny proces i nie ma powodów do niepokoju.

Jakie są różnice między samcem a samicą szynszyli?

Dymorfizm płciowy

Szynszyle to gryzonie, u których występuje dymorfizm płciowy w wadze i rozmiarach ciała. Oznacza to, że samiczka szynszyli znacznie różni się m.in. wizualnie od samca. Samice szynszyli zawsze są znacznie większe, dłuższe i nieco bardziej okrąglejsze. W hodowli osiągają od 20 do nawet 39 cm długości i ważą ok. 800 – 900g. Natomiast samce szynszyli w hodowli ważą ok. 600 – 700g. Różnica wagi między samcem, a samicą może więc wynosić aż 300 gram. Temperatura ciała szynszyli w hodowli (mierzona w odbycie) wynosi 35,8 °C dla samców i 36,4 °C dla samic. Liczba oddechów szynszyli to 40 – 120 / min i liczba uderzeń serca 40 -240 / min.

szynszyl samiec czy samica

W pełni ukształtowany narząd płciowy samca szynszyli. Na zdjęciu widzimy zarys całkowicie rozwiniętych już jąder i charakterystyczny, większy odstęp między prąciem a odbytem

jak rozróżnić samiczkę od samca szynszyli

Całkowicie rozwinięty narząd płciowy dorosłej już samicy szynszyli. Porównując oba zdjęcia, bardzo łatwo zauważyć różnice w narządach płciowych między samcem, a samicą

Jakie są różnice w charakterze między samcem a samicą szynszyli?

Przyjęło się, że to samiczki są tymi bardziej nerwowymi, stawiającymi na swoim szynszylami, które nieoswojone potrafią wykazywać niezwykłą agresję, nawet w stosunku do swojego opiekuna. Po części jest to niestety prawda.

Samice nie tylko różnią się od samców budową ciała, ale też wyróżnia je niezwykle uparty, stanowczy i zadziorny charakter. Żeńska część szynszyli ma tendencję do agresywnych zachowań, huśtawek nastrojów czy napadów furii. Samiczki bardziej kierują się emocjami, aniżeli surową oceną sytuacji (jak ma to miejsce w przypadku nieco rozsądniejszych i spokojniejszych samców). Są bardzo pewne swoich możliwości, dlatego nie potrafią realnie ocenić zagrożenia i swoich szans w stosunku do przeciwnika. Samiec i samica wykazują jednak identyczne, bardzo troskliwe zachowania wobec swoich lub obcych, małych i młodych szynszyli.

Jaką płeć szynszyli łatwiej oswoić i łączyć?

Męskie grono szynszyli jest o wiele bardziej zgodne, niż ma to miejsce w przypadku kilku narwanych samiczek. Nawet doświadczonym hodowcom czasami bardzo trudno jest połączyć samiczki z pozostałymi szynszylami, a zwłaszcza, gdy chodzi o łączenie kilku samiczek (samice są bardziej terytorialne niż samce). Do niełatwych zadań należy również oswajanie samicy szynszyli, dlatego początkującym hodowcom zaleca się wybór na pupila samca szynszyli. Nieumiejętne podejście hodowcy do wybuchowej z natury samiczki, bardzo często kończy się tym, że może ona nigdy nie zostać w pełni oswojona.

Jaka płeć ma wyższą pozycję w stadzie szynszyli?

Pozornie waleczny i wybuchowy charakter powoduje, że to samiczki szynszyli stoją najwyżej w hierarchii całego stada i to one przewodzą nawet wielką grupą szynszyli. Samce (niezależnie od wieku) zwykle ustępują samicom i pozwalają im sobą rządzić. Często można zauważyć, że niekiedy samiec wykonuje bardzo dokładne polecenia swojej partnerki.

Niezwykle wojowniczy, zadziorny temperament samiczek sprawia, że jeśli wyczują słabszego od nich przeciwnika, potrafią go zaczepiać i nawoływać pozostałych do agresji wobec upatrzonego celu. Takie zachowanie jednak, można zaobserwować tylko w domowej hodowli (w mieszanej grupie szynszyli) wobec innego zwierzęcia domowego. Natomiast w trakcie realnego zagrożenia, to samce wykazują się odwagą, wychodząc wrogowi naprzeciw. W naturze szynszyle raczej od razu kierują się ucieczką, niezależnie od płci. Natomiast co ciekawe, to właśnie samce szynszyli jako pierwsze wychodzą z nor w celu obserwacji i oceny bezpieczeństwa otoczenia.

Podsumowanie

Jak rozpoznać płeć szynszyli?

Płeć szynszyli można rozpoznać poprzez ocenę ich narządów rozrodczych. W przypadku samców są one rozmieszczone w większej odległości od siebie. Ponadto u szynszyli występuje dymorfizm płciowy, który wyraża się większymi rozmiarami i wagą samic.

Tak naprawdę wybór samca czy samicy szynszyli jako domowego pupila jest niezwykle trudny. Szynszyle, podobnie jak ludzie mają zupełnie różne charaktery. Mimo tendencji płci do zupełnie innych zachowań i różnicy temperamentów, nie możemy jednoznacznie stwierdzić jaki charakter będzie posiadała dana szynszyla. Płeć zwierzęcia nie zagwarantuje nam pozytywnego łączenia, a jedynie odpowiednia wiedza, doświadczenie i umiejętne, indywidualne podejście do każdego osobnika.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Adam Collins).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

27 odpowiedzi na “Jak rozpoznać płeć szynszyli? Różnice między samcem a samicą”

 1. SzynszylaStella pisze:

  Mam pytanie moja koleżanka też ma szynszyle i czy moja szynszyla mogła by się pobawić z jej. Moja to samiczka a od niej samiec.

  • Asia pisze:

   W żadnym wypadku samca z samicą (jeśli nie jest wykastrowany) nie puszczamy razem na wybiegu.

   • SzynszylaStella pisze:

    Dziękuję :-)

   • SzynszylaStella pisze:

    A samice z samicą ?

    • Asia pisze:

     U szynszyli nie ma czegoś takiego jak „pobawienie się” tak, jak ma to miejsce w przypadku np. psów. Gdy nieznane sobie dotąd psy spotykają się na spacerze, zaczynają się obwąchiwać, merdać ogonem. W ten sposób porozumiewają się ze sobą, poznają i jest duża szansa, że jeszcze w tym samym dniu się ze sobą bawią.

     U szynszyli jest inaczej. Jeśli zaprosisz szynszylę koleżanki do domu i zapoznasz ją ze swoją, to trzeba będzie zacząć proces łączenia. Szynszyle to nie dzieci, nie będą się ładnie ze sobą bawiły, jeśli uprzednio nie ustalą między sobą hierarchii.

     W Twoim przypadku (jeśli druga szynszyla jest koleżanki) nie ma sensu narażać gryzoni na stres i zaczynać bezsensowne i bezcelowe w tym przypadku łączenie. Dlaczego bezcelowe? Bo gdy spotkają się za tydzień lub miesiąc, to proces łączenia będzie trzeba zacząć od początku.

  • Maja pisze:

   Zalezy czy jest wykastrowany to tak ale jak nie i je razem chcesz puścić to mogą być dzieci

 2. Aśka pisze:

  Witam od półtora tygodnia jestem właścicielką pięciomiesięcznej samiczki szynszyla, żeby było Tośce wygodnie zbudowaliśmy z mężem klatkę naprawdę dużą klatkę bardzo chciałabym aby nie była sama możesz podpowiedzieć mi jaka płeć i w jakim wieku najlepiej byłoby znaleźć jej kompana, z tego co wiem lubią mieć towarzystwo, dodam że niedawno oddzieliłam Tośkę od brata Jasia którego wzięła moja mama z racji niechcianej ciąży i powinowactwa więc wolę zapytać niż zrobić coś głupiego pozdrawiam Aśka

 3. Kamiii pisze:

  Asiu czy samiczka z samiczka mogą mieszkać w jednej klatce?Nie wiem co zrobić ponieważ bardzo chce kupić dwie słodkie samiczki

 4. Vanya pisze:

  U mnie jest zupelnie inaczej. Samica jest mniejsza od samców. Na dodatek odkad do stada dołączyłam drugiego samca to Misia znalazla sie na samym dole w hierarchi, aczkolwiek nie dopuszcza zadnego z samcow do pokrycia bo zyja sobie tak razem od dwoch lat i Misia nie ma z nimi mlodych (jest plodna bo juz miala mlode).

 5. Natek pisze:

  Przez 3 lata myślałam, że moja szynszyla to samiczka. Gdyby nie dorwała, a raczej dorwał pluszaka i nie zaczął robić niegrzecznych rzeczy, to do teraz bym nie widziała. Porównałam też to zdjęcia i jest to 100% samiec. Pozdrawiam c’:

 6. SzynszylaStefcia pisze:

  Cześć Asiu!Mam 4 letnią samiczkę Stefcie.Odmiana biała Wilsona.Waży 800g(wiem dużo) i ma ok 30cm długości i 15 centymetrowy szarawy ogonek.Ale jest samotna.:'( Boję się czy jak kupię jej towarzyszkę w wieku 1 całkiem małą o umaszczenie standard ale boję się że się nie zaakceptują.A 2 ,,problem” to że ona nienawidzi być łapana piszczy w tedy i mnie gryzie.Myślę że jest to związane z tym że nienawidzi być dotykana po plecach.Ale jak była malutka nie było problemu.Wtedy lubiła też być dotykana po brzuchu A teraz nie.I mam nadzieję że odpiszesz:)
  Pozdrawia Stefa🐀🐀🐀

  • Asia pisze:

   Myślę, że to doskonały pomysł, aby kupić towarzyszkę dla Twojej Stefci! Zwłaszcza, że szynszyle są gryzoniami bardzo stadnymi, które muszą być trzymane razem (minimum dwie w klatce/wolierze najlepiej tej samej płci lub wykastrowane/wysterylizowane przeciwnej płci). Co do łączenia, wszystko zależy od charakteru i temperamentu obu szynszyli. Nie mam pojęcia jaki charakter ma Twoja Stefcia, a jaki roczna szylka. Nie mogę też zgadywać jak będzie przebiegać łączenie. Może być tak, że młodsza od razu ustąpi i w ciągu kilku minut będzie zgoda w stadzie. A może być też tak, że to właśnie ta młodsza ma silniejszy charakter i będzie chciała dominować nad starszą szynszylą (pamiętajmy, że roczna szynszyla to w pełni dorosła szynszyla).
   Niemniej jednak myślę, że to dobrze, że chcesz dać młodszą szynszylę do starszej. Teoretycznie młodsza, roczna szynszyla powinna raczej się dostosować do tej 4 – letniej (łączenie dwóch samic bywa trudne, ale jeszcze trudniejsze jest łączenie samic w podobnym do siebie wieku – szczególnie tych starszych, choć i na to nie ma reguły). Napiszę tyle: Próbuj bo warto! Nie bój się, kup i łącz szynszyle! :) (o tym jak prawidłowo łączyć szynszyle poświęciłam odrębny wpis: http://chillbill.pl/prawidlowe-laczenie-szynszyli/ ). Życzę powodzenia w łączeniu szylek! :)

   Co do drugiego problemu. Jeśli kiedyś nie przeszkadzało jej dotykanie po plecach czy brzuchu, a teraz tak, to przede wszystkim należy sprawdzić czy ze stanem zdrowia szynszyli jest wszystko w porządku. Może szynszyla jest rozdrażniona bo odczuwa ból/dyskomfort. A może być też tak, że faktycznie nie lubi być dotykana po plecach czy brzuchu i już. Większość szynszyli nie lubi być głaskana pełną ręką wzdłuż kręgosłupa (tak jak głaszczemy kota lub psa), ani dotykana w obrębie brzucha czy tylnych łapek. Najbardziej szynszyle lubią być głaskane palcami przy pyszczku oraz za i między uszami.

   (Pamiętajmy też, że szynszyle to płochliwe gryzonie, które w środowisku naturalnym są ofiarami innych drapieżników co oznacza, że z natury, instynktownie szynszyla nie lubi być trzymana/noszona na rękach. W ten sposób czuje się osaczona ze świadomością braku możliwości ewentualnej ucieczki).

   Pozdrawiam Serdecznie Ciebie i Stefcię :)

   (ps: Samiczki szynszyli mogą ważyć mniej więcej od 650g – do max. 800g :) )

 7. SzynszylaStefcia pisze:

  Cześć Asiu! Przygarnęłam nową szynszylkę (Koko) jeszcze się nie widziała ze Stefcią ale krzyczy ile sił w płucach(szczeka) o co chodzi?

  • Asia pisze:

   Powodów może być kilka, a wszystko zależy też od tego jakiego rodzaju są to dźwięki. Szynszyle wydają szereg różnych dźwięków przeznaczonych zarówno dla innych szynszyli jak i dla nas (podobnie jak w przypadku kotów i ich „miau”, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla ludzi). Może być tak, że nowa szynszyla tęskni i nawołuje inne szynszyle lub wyczuwa to, że w pobliżu znajduje się inna szynszyla ( w tym przypadku Stefcia).

 8. SzynszylaStefcia pisze:

  Koko nie wydaje już tych dźwięków. Jest u nas 2 dzień ale martwię się o nią,ponieważ siedzi cały czas w jednym miejscu w rogu klatki na wybiegu tak samo,ale daje się głaskać i pozytywnie na nas reaguję.Kiedy połączyć ją ze Stefcią? Czy może najpierw zabrać ją do weterynarza?

  • Asia pisze:

   Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swojej szynszyli to niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza weterynarii (specjalisty od małych zwierząt egzotycznych). Co do łączenia, tak jak pisałam wcześniej w zależności od sytuacji, wieku, zdrowia i temperamentu szynszyli zwierzęta te, można połączyć już na drugi dzień od przybycia nowej szynszyli lub jeszcze w tym samym dniu.

 9. SzynszylaStefcia pisze:

  Z Koko już dobrze:) A jak szylki znoszą podróże? Bo w moim mieście najbliższy specjalista od małych zwierząt egzotycznych jest 1,5km od mojego domu

 10. Ola pisze:

  Bardzo fajny i obszerny artykuł. ;)

 11. Maja pisze:

  Asiu moja samiczka sofi urodzila 4dni temu chłopca i dziewczynkę z chłopcem wszystko spk ale sofi coś robi dorci (córka ) ze dorcia ma bardzo czerwona pusie a sofi już miała parę razy albo 1 dzieci i poprzedniej właścicielki i było ok.

 12. szyla pisze:

  moim zdaniem powinnno się mieć chów monogamiczny czyli samiec + samiczka = małe szynszylki

 13. Anka pisze:

  Chciałam spytac bo mam samiczke szynszyla jest u mnie zaledwie 1 rok a jest juz dosyć ostojona ale zdecydpwalam się ba zakup drugiego szynszyla i czy lepiej do mojej samicy wziasc samczyka czy samice

 14. Ja i moja Pączusia pisze:

  Dzięki za to bardzo mi pomogłaś w rozpoznaniu płci mojej szylki ponieważ najpierw myślałam że to chłopiec a jednak to dziewczynka-pozdrawiam ja i moja szynszylka Pączusia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)