Jak zachęcić szynszylę do jedzenia siana - szynszyle - chillbill

Jak zachęcić szynszylę do jedzenia siana?

| 12 komentarzy

Prawidłowo wysuszone, pięknie pachnące łąką. Zielone, o twardych źdźbłach siano może nie być jednak wystarczającą zachętą dla naszego wybrednego pupila.

Jako dobrzy opiekunowie dwoimy się i troimy, kupując coraz to nowe paśniki lub wszelkiego rodzaju siana z przeróżnymi dodatkami. Ale mimo prób przekonania naszego pupila do jedzenia, on dalej pozostaje nieugięty. Co więc zrobić, gdy nasza szynszyla nawet nie raczy spojrzeć na kulę pełną siana, a dodatkowe smakołyki w nim zawarte nawet przez chwilę nie zachęcają jej do konsumpcji?

Dlaczego szynszyla nie chce jeść siana?

Spróbujmy zrozumieć szynszylę

Wyobraźmy sobie, że codziennie dostajemy przepyszne smakołyki i smaczne potrawy podane na talerzu. I gdzieś pomiędzy pysznościami znajduje się wielka paka np. (znienawidzonego przez dzieci) szpinaku. Leży sobie obok innych naszych ulubionych (często niezdrowych) pyszności. Mając do dyspozycji wiele smakołyków wydaje mi się, że na taki szpinak byśmy nawet nie spojrzeli. Oczywiście jedyne co powstrzymywałoby nas przed zjedzeniem dużej ilości jedzenia to to, że wiemy jakie będą tego konsekwencje w przyszłości. Szynszyle jednak myślą zupełnie inaczej. One instynktownie wybierają pokarm najbardziej kaloryczny z możliwych. Oznacza to, że siano na tle przeróżnych smakołyków wypada naprawdę marnie.

dlaczego szynszyla nie chce jeść siana

Siano jest głównym elementem diety szynszyli. Ważne jest więc, aby umiejętnie zachęcić swojego pupila do jedzenia siana.

szynszyla nie chce jeść siana

Szynszyla zawsze wybierze pokarm wysokokaloryczny. Jednak naszym obowiązkiem jest przestrzeganie prawidłowej diety naszego pupila.

Smaki szynszyli na wolności

To, że szynszyle na wolności żywią się roślinnością adekwatną do klimatu półpustynnego, wcale nie oznacza, że takie jedzenie im bardzo smakuje. Co więcej, szynszyla na wolności również jest dużym łakomczuchem i nie pogardzi żadnym smakołykiem, który dostanie od człowieka.

Mimo wszystko siano w żywieniu szynszyli (w warunkach hodowlanych) jest bardzo ważne, gdyż naśladuje pożywienie z ich naturalnego środowiska (Ameryki Południowej). Dlatego też naszym obowiązkiem jest dbanie o prawidłową dietę naszego pupila, nie zważając na to, co nasz wybredny pupil lubi najbardziej.

Jak zachęcić szynszylę do jedzenia siana?

  • Paśnik niespodzianka – do paśnika z sianem dodajemy ulubione smakołyki naszego pupila. Podczas przebierania w sianie szynszyla będzie zmuszona odrywać zębami źdźbła tak, aby dostać się do smakołyków.
  • Intrygujący zapach – do dużego pudełka wkładamy siano, obok kładąc suszone, pięknie pachnące, ulubione zioła i smakołyki. Pudełko zamykamy tak, aby zapach ziół mógł przeniknąć do siana. Po pewnym czasie, tak przygotowane siano wkładamy do paśnika. Szynszyla zaintrygowana pysznymi zapachami zacznie z ciekawości skubać sianko.
  • Nachalne siano – gotowe siano w kształcie kuli lub mały paśnik z zawartością siana wkładamy bezpośrednio do domku szynszyli. (Idealnie, aby paśnik miał dzwoneczek, który dodatkowo pobudzi do działania leniwą szynszylę). Ta chcąc wyrzucić kulę z wygodnego domku zacznie gryźć i skubać siano.
  • Inwazja siana – kilka mniejszych paśników (najlepiej w postaci kuli) zawieszamy w takie miejsca klatki, w których szynszyla najchętniej przebywa. Podobnie jak w powyższym przypadku, szynszyla będzie chciała strącić kulę gryząc przy tym źdźbła.
  • Pyszny wybór – do kilku paśników wkładamy siano różnego rodzaju. W ten sposób próbujemy zaciekawić naszego pupila różnorodnością wyboru. Te, które zasmakuje naszej szynszyli, zacznie ochoczo skubać.

Podsumowanie

Nie ma idealnego sposobu na to, jak zachęcić naszą szynszylę do jedzenia tego, czego nie lubi. Wszelkie mniej lub bardziej kreatywne próby namówienia gryzonia do jedzenia siana są krótkotrwałe i na dłuższą metę nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Tak naprawdę brak zainteresowania sianem jest wynikiem błędu w diecie naszego pupila. Prawidłowa dieta szynszyli polega na ograniczeniu produktów wysokoenergetycznych i zastąpieniu ich dużą porcją siana i ziół. Oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z niezdrowych karm, dropsów, chrupek czy kolb. Natomiast karmę, zdrowe smakołyki czy zioła, musimy znacznie (na czas zachęty do siana) ograniczyć. Szynszyla, która wybrzydza jedzenie wie, że może sobie na to pozwolić.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Danny Kim, Carlos Gracia, Sweet – Rainb0w).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

12
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paulina
Gość
Paulina

Moim zdaniem tylko ten pomysł z nachalnym sianem może nie być do końca trafiony. Głównie dlatego, że kiedyś szyszka mojej koleżanki włożyła łepek do kuli i był problem, żeby go wyjąć. Koleżanka przeżyła dramat, wyglądało to bardzo groźnie… lepiej tego nie polecać, kula powinna wisieć wysoko. :)

MartaB
Gość
MartaB

Świetne pomysły! Z naszym Miko przetestowaliśmy i jesteśmy na tak! :))

Iśka
Gość
Iśka

Asia niepotrzebnie odpowiadasz. Widać, że koment Pauliny jest pisany specjalnie, tylko po to żeby Ci dowalić. Ktoś tu nie może znieść, że Twój blog jest bardzo dobry i żal mu d*** ściska… Chyba nawet wiem kto za tym stoi.

Paulina
Gość
Paulina

Przykro mi, że tak odebrałaś mój komentarz i nic mi niczego nie ściska. Jestem zwykłym czytelnikiem bloga i nie wiem, czemu mnie obrażasz… Jestem po prostu ostrożna, bo ludzie mają różne pomysły. Np doprecyzowanie o kuli z naturalnych gałązek (plecione) już zmienia postać rzeczy, bo nawet jeśli włoży do takiej, to można łatwo przeciąć i wyjąć :).

Kamiii
Gość
Kamiii

Hej Asiu jestem nowa w temacie szynszyli a planuje ją kupić doradzisz mi jak mam się za to zabrać.

Tosia
Gość
Tosia

Hej chciałam zapytać. Czy nadal wrzucasz coś na tego bloga i nadal na niego zaglądasz? Bo w sumie z tego co widziałam to wpisy były głównie z 2015 i kilka z 2016. W ogóle super ten blog i uwielbiam czytać go w wolnym czasie. Bardzo chciałabym mieć szynszyle ale mam również psa który szaleje na widok myszy królika czy chomika. Jeszcze nie widziałam jego reakcji na szyle ale pewnie byłaby podobna co do innych gryzoni i zajęczaków

Karolina
Gość
Karolina

Hej Asiu! Czy masz może jakieś sprawdzone sianko, które szynszyle chętnie jedzą? Moja kluska dosyć wybrzydza 😅

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)