Mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w anime - szynszyle - chillbill

Mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w Anime

| 4 komentarze

Sympatyczny śpioch o szerokim uśmiechu. Wielki, puszysty leśny przyjaciel. Totoro bo o nim mowa, jest niemalże identyczny jak szynszyla. Czy jest on postacią wzorowaną na naszym ulubieńcu?

Czy wiesz, że..?

Mój sąsiad Totoro to japoński film anime (jap.Tonari no Totoro), w reżyserii Hayao Miyazakiego. Podobno film jest częściowo biografią samego twórcy. On również sam został z ojcem, gdy jego matka musiała zostać w szpitalu. Premiera anime na świecie odbyła się w 1988 roku. Za produkcją filmu stoi słynne studio Ghibli. Wizerunek tytułowego bohatera jest częścią logo wytwórni. A film „Mój sąsiad Totoro” stał się niemal obiektem kultu narodowego w Japonii.

Mój sąsiad Totoro

„Mori no naka ni, mukashi kara sunderu” („Od wieków mieszka w lesie”) – tak opisywany jest puchaty stwór w piosence z anime „Mój sąsiad Totoro”. Dokładniej mieszka on w wielkim drzewie, w samym środku lasu. Imię Totoro pochodzi od słowa „troll”, jednak zostało one zniekształcone w wymowie przez małą dziewczynkę Mei. Sam Totoro to nic innego jak leśny duszek, który potrafi w ciągu jednej nocy wyczarować las. Nie mieszka on sam. Żyje wśród mniejszych, leśnych duszków – totorzątek.

mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w bajce

Scena z bajki „Mój sąsiad Totoro”

szynszyla Totoro

Mei wraz z Totoro i Kotobusem

Akcja filmu anime rozgrywa się w latach 50/60 XX wieku. Pan Kusakabe wraz z dwiema córkami (Satsuki i Mei) przeprowadza się na wieś. Mieszkają oni w opuszczonej, nieco tajemniczej chatce. Dziewczynki szybko zawierają nowe znajomości i zwiedzają nieznane miejsca, które jak się okazuje przepełnione są magią. Satsuki i Mei spotykają małe, czarne kulki, zamieszkujące ich dom – Susuwatari (niegroźne duszki, które zawsze opuszczają dom, zaraz po wprowadzeniu się ludzi). Później, podczas zabawy w pobliskim lesie Satsuki i jej młodsza siostra przypadkiem poznają Totoro. Wielkiego, przyjaznego duszka mieszkającego w pobliskim lesie. Dziewczynki szybko się zaprzyjaźniają z pluszowym potworkiem i innymi mniejszymi duszkami lasu. Miłe chwile przerywają wieści ze szpitala. Mama Mei i Satsuki nie może wrócić do domu w ustalonym terminie. Młodsza córka postanawia więc na własną rękę wyruszyć do mamy.

szynszyla totoro

Bajka nie tylko dla dzieci

To film, który porusza temat japońskich wierzeń i uczy szacunku do przyrody. Pokazuje jak ważna jest miłość i jak cenna jest przyjaźń. Pełna nadziei i optymizmu opowieść o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wspaniała, wzruszająca historia o losach typowej, zwykłej rodziny. To magiczna podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Dorośli choć na chwilę mogą oderwać się od spraw przyziemnych i przypomnieć sobie chwile swojego dzieciństwa.

Mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w Anime

Czy reżyser tworząc postać duszka lasu wzorował się na szynszyli? – tego nie wiadomo. Kolorystyka futra przypomina dokładnie takie jakie posiada szynszyla standard. Natomiast kształt sylwetki i zachowanie tytułowego bohatera mogłoby wskazywać, że mamy do czynienia z wielkim gryzoniem. Jedno wiem na pewno. Każde zwierzę jest dobre, wyjątkowe i magiczne na swój sposób. A gdybyśmy mogli zrozumieć jego mowę, to mogłoby się okazać, że jest dokładnie takie, jak ten bajkowy, przyjazny Totoro.

Poniżej przedstawiam krótki film, w którym możemy zobaczyć różnej wielkości maskotki z wizerunkiem Totoro.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.Pl pochodzą z serwisu:Flickr.com (fot. Magadem, Andrew Mitchell, Frantisek, Patrick Lauke).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4 odpowiedzi na “Mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w Anime”

 1. nitka pisze:

  super post :) nie znalam tej bajki…właśnie obejrzałam i jestem zachwycona :) moja znajoma własnie robi mi poduszke – szynszylową postać Totoro :)

 2. Marli (szynszyla chinchilla) pisze:

  Jestem na etapie polykania wszystkiego ,co na tej stronie ,narazie jestem wdzięczna autorce na film o zabawcę na inteligencje i artykule o Totoro, o którym nie mialam pojęcia!

 3. SzynszylaStefcia pisze:

  I LOVE TEN FILM
  Cały czas rysuje Totoro,kupię sobie maskotkę i kigurumi😍 Wszystkim polecam ,,Mój sąsiad Totoro ” to jest cudnee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)