Nieodpowiednie klatki dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Nieodpowiednie klatki dla szynszyli

| 3 komentarze

W klatce ciasno, smutno i ciemno. Wszędzie tylko pordzewiałe kraty i popękane półki. Nie ma gdzie skoczyć, nie ma jak się odbić, pozostało więc tylko siedzieć w bezruchu. A to tylko kilka problemów nieodpowiedniej klatki dla szynszyli.

Czy wiesz, że..?

Niestety, nadal bardzo często można znaleźć w Internecie klatki, absolutnie niedostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego gatunku zwierzęcia. I tak, chomika trzymamy w plastikowej, często przypominającej małe pudełko klatce, złotą rybkę w kuli, a świnkę morską wciskamy do małego akwarium. Niestety dobrego przykładu nie dają nawet stacjonarne sklepy zoologiczne, gdzie większość z nich trzyma zwierzęta w nieodpowiednich, kiepskich dla nich warunkach. A jak wygląda nieodpowiednia klatka dla szynszyli?

zakazana klatka dla szynszyli

Kupując klatkę w sklepie zoologicznym lub projektując wolierę pamiętajmy, że klatka nie może być więzieniem, lecz nowym, bezpiecznym i przytulnym domem dla naszego pupila

nieodpowiedni projekt woliery dla szynszyli

Własny projekt woliery nie wystarczy. Klatka musi mieć wiele przemyślanych rozwiązań i urozmaiceń, a przede wszystkim powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego gatunku

Nieodpowiednie klatki dla szynszyli

 • Szynszyle są skocznymi gryzoniami, które uwielbiają wspinać się ku górze. Za niska klatka niestety im to uniemożliwia.
 • Z kolei za mała klatka jest błędem nie tylko popełnianym przez posiadaczy szynszyli, lecz także właścicieli pozostałych gryzoni. Nie wiedzieć czemu, jesteśmy wprost przekonani, że im zwierzę jest mniejsze, tym mniejszą klatkę potrzebuje. I tu możemy się mocno zdziwić, bowiem malutki chomiczek czy mysz, w klatce potrzebuje na prawdę sporo przestrzeni. Musimy pamiętać także, że im większa klatka, tym lepiej, niezależnie od rozmiarów naszego pupila.
 • Akwarium i terrarium to zmory chyba wszystkich świnek morskich, królików, szczurów, koszatniczek i szynszyli. Duże Akwaria czy terraria nadadzą się tylko i wyłącznie dla chomików, rybek, płazów czy gadów.
 • Projektując wolierę dla zwierzęcia, zwróćmy uwagę na to, aby siatka otaczająca klatkę nie była wykonana z grubych i bardzo gęstych splotów. W takiej klatce zwierzę czuje się źle i niepewnie. Siatka lub metalowa krata w żadnym wypadku nie mogą być również jednym z elementów w klatce pupila, takich jak: półki, drabinki czy dno klatki. Tego typu akcesoria nie tylko powodują duże ryzyko złamań kończyn skocznej szynszyli, ale są też mało przytulnym elementem.
 • Szynszyle uwielbiają się wspinać, dlatego potrzebują dużej liczby, odpowiednio rozmieszczonych drewnianych półek. Jest to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdej klatki i woliery szynszyli.
 • Materiałowe lub drewniane domki, rondelki, tunele, hamaki czy drewniane zabawki są obowiązkowym wyposażeniem klatki każdego gryzonia i zajęczaka. Takie akcesoria to nie tylko świetna ozdoba do klatki naszego pupila. To także urozmaicenie zwierzęciu dnia, a dzięki możliwości wyboru legowiska lub półek, szynszyla może (zwłaszcza po kłótni z towarzyszem) pobyć sama, w jednym z jej ulubionych miejsc.
 • Duża liczba, gęsto oplecionych gałęzi także nie jest odpowiednia dla szynszyli. Zwierzę podczas niefortunnego skoku może zaklinować łapkę pomiędzy drobnymi gałęziami. Najlepiej więc umieścić w wolierze kilka, ale za to dostatecznie grubych gałęzi. Szynszyla to nie małpa – nie skacze sprawnie po drzewach, dlatego musimy pamiętać, że gałęzie są jedynie dodatkiem ozdobnym do klatki lub woliery i pomocą w ścieraniu jej stale rosnących zębów, a nie jej głównym elementem i zamiennikiem półek.
przykłady złych klatek dla szynszyli

Nie stosujmy w klatce lub wolierze akcesoriów wykonanych z siatki czy kratownicy. Takie elementy nie są miłe dla szynszyli, a co najważniejsze, zwiększają ryzyko urazów kończyn naszego pupila

zakazana klatka dla szynszyli

Klatka utworzona z gęstych prętów siatki nie jest odpowiednia dla żadnego zwierzęcia. Będąc w takiej klatce zwierzę czuje się niekomfortowo, wzrasta w nim niepokój i nasila się stres

Podsumowanie

Zanim wprowadzimy nowe zwierzę do naszego domu, powinniśmy zdobyć o nim jak najwięcej informacji, a następnie dostosować warunki do indywidualnych potrzeb jego gatunku. Wybierając klatkę lub projektując wolierę pamiętajmy, że klatka to nie więzienie, a nowy dom. Sekretem idealnego domu dla pupila jest wczucie się w jego sytuacje i zaprojektowanie takiej woliery, w jakiej sami chcielibyśmy mieszkać.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Caroline Sanstead, Stefano Petroni, Sebastian Gamboa, joliene, gigijin ).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

3 odpowiedzi na “Nieodpowiednie klatki dla szynszyli”

 1. Marta pisze:

  Ciekawy wpis, czekam na więcej :) Pozdrawiam :)

 2. Mariusz pisze:

  Witam,
  Czy moglibyście polecić konkretnej firmy, lakier lub drewnochron do drewna sosnowego z którego chce wykonać woliere dla szynszyla mojego szynszyla. Chciałbym zabezpieczyć półki przed wnikaniem moczu.
  Pozdrawiam.

  • Ania pisze:

   Ja nie mam pomalowanych półek w klatce, ponieważ moje szynszyle gryzą je i boję się że mogą się zatruć. Myślę że nie musisz się martwić o to żeby je malować będą na nie sikać ale nie zniszczą jej tym, co najmniej ją lekko przebarwią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)