Szynszyla dla dziecka - szynszyle - chillbill

Szynszyla dla dziecka

| 3 komentarze

Mięciutka kulka, którą aż chce się utulić. Przyjazny, roślinożerny zwierz o subtelnym, słodkim spojrzeniu. Szynszyle wydają się być idealną przytulanką, w sam raz dla naszych pociech, ale czy na pewno jest to odpowiedni zwierzak dla dzieci?

Prawdziwa natura szynszyli

Szynszyle to z natury bardzo niecierpliwe gryzonie, które nie lubią być długo głaskane czy trzymane na rękach. Nie nadają się więc na słodką przytulankę, którą można przytulać bez końca. Do tego niepohamowana żądza gryzienia wszystkiego co stanie na ich drodze, niebywały spryt i szybkość czynią z nich niezawodnych szkodników domowych. Daleko więc im do roli kanapowca czy towarzysza codziennych zabaw. Za nic mają śpiących domowników, w najlepsze urządzając nocne harce i hulanki. A za dnia? Bez smakołyka lepiej się do nich nie zbliżać, bowiem właśnie wtedy śpią.

Wbrew pozorom szynszyle są bardzo inteligentne i świetnie zdają sobie sprawę czy mają do czynienia z osobą dorosłą czy dzieckiem. Oznacza to, ze w przypadku dziecka pozwalają sobie na jeszcze więcej psot.

Szynszyla nie dla dzieci

Niemowlę a szynszyla

Bardzo kiepskim pomysłem jest wsadzanie szynszyli do kołyski i pozwalanie na bliski kontakt z niemowlęciem. Taka sytuacja nawet dla samej szynszyli jest dość niekomfortowa. Szynszyla to nie maskotka, a żywe zwierzę więc musimy się liczyć z tym, że prócz ubrudzonego koca, zostawi po sobie obgryzione przedmioty czy ubranie. Szynszyla w stosunku do niemowlęcia czy małego dziecka ma ambiwalentny stosunek i nigdy nie atakuje z premedytacją.

Sama szynszyla nie uczula (choć w Polsce nie istnieją próby uczuleniowe na szynszyle), natomiast jej ślina, pył wulkaniczny, siano czy trociny mogą powodować reakcje alergiczne.

Dziecko a szynszyla

Dzieci nie mają wyczucia swojej siły i nie wiedzą, że w danym momencie sprawiają zwierzęciu ból. Nieprawidłowo trzymana szynszyla będzie czuła się zagrożona i nierzadko odwdzięczy się jedną ze swoich słynnych technik obronnych. Co więcej, małemu czy też nieco większemu dziecku będzie bardzo trudno złapać szynszylę na wybiegu czy nawet utrzymać w prawidłowy sposób w rękach.

Nastolatek a szynszyla

Często jest tak, że szynszyla zakupiona jeszcze w podstawówce, już w gimnazjum czy liceum może się nie podobać. Dzieje się tak ponieważ dziecko dorasta, z każdym rokiem mając coraz ważniejsze lub mniej ważne sprawy. Przychodzi czas nauki, pierwszych zauroczeń czy nowych znajomości, więc nie w głowie mu szczegółowa opieka nad tak wymagającym zwierzęciem jakim jest szynszyla.

Jeśli szynszyla nie dla dzieci to dla kogo?

Bez znaczenia czy to chomik czy żółw, zawsze, niezależnie od gatunku, każde zwierzę jest dla osób odpowiedzialnych, pełnych empatii, wyobraźni i zaangażowania. Szynszyle są gryzoniami egzotycznymi o charakterystycznych, skomplikowanych wymaganiach żywieniowych i hodowlanych. To bardzo specyficzne zwierzęta, które moim zdaniem powinny być hodowane głównie przez pasjonatów i miłośników tego gatunku.

szynszyla dla dziecka

Dziecko trzymające szynszylę, pod czujnym okiem rodziców

Nauka miłości do zwierząt

Jestem ogromną fanką uczenia dzieci miłości do zwierząt poprzez wychowanie i obcowanie z nimi na co dzień.

Dzieciństwo spędzone wśród zwierząt pozytywnie wpływa na relację między ludźmi i zwierzętami w życiu dorosłym.

Poprzez wychowanie i dorastanie wśród zwierzęcych przyjaciół, dziecko uczy się ogromnej wrażliwości na otaczający je świat, poznaje pojęcie troski i dowiaduje się czym jest prawdziwa przyjaźń.

Warto dać szansę dziecku sprawowania opieki nad zwierzęcym przyjacielem, z góry nie przekreślając go z racji wieku. Czasami niepozorny, młody człowiek może wykazać się większym współczuciem, odpowiedzialnością i troską niż o wiele starsza od niego, dorosła osoba.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że jeśli zastanawiamy się nad kupnem zwierzęcia dla dziecka, to musimy liczyć się z tym, że to głównie my będziemy sprawować opiekę nad zwierzęciem. Dziecku natomiast powinniśmy pokazać jak w prawidłowy sposób zajmować się pupilem, uczyć go przy tym odpowiedzialności i systematyczności.

Pamiętajmy, że za zwierzę jesteśmy odpowiedzialni i to my powinniśmy dawać dobry przykład dzieciom. Naszym obowiązkiem jest nie tylko prawidłowa, stała opieka nad pupilem, ale też ciągłe poszerzanie wiedzy w zakresie znajomości tego gatunku.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Princeton Public Library, frankjuarez, Micah Sittig).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

3 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)