Jak przygotować wybieg dla szynszyli - szynszyle -chillbill

Jak przygotować wybieg dla szynszyli?

| 3 komentarze

Głośne odbijanie od ściany, szybki tupot łapek i dźwięk, jakby ktoś chrupał szafkę lub książkę. No tak, to szynszyla na wybiegu. Jak przygotować pomieszczenie tak, aby nie stanowił zagrożenia dla szynszyli i naszych rzeczy?

Czy wiesz, że..?

Szynszyla poza klatką lub wolierą to znak, że wszystkie ściany, książki, kwiatki i meble są zagrożone. To gryzoń, którego celem życiowym jest gryzienie wszystkiego co nie jest twardsze od ich zębów. Dlatego też nie miejmy złudzeń. Szynszyla nie doceni naszej ślicznej tapety czy ciekawych książek i pogryzie wszystko łącznie z dywanikiem.

Jak przygotować wybieg dla szynszyli?

Musimy wiedzieć, że tak naprawdę nie ma znaczenia gdzie wypuścimy szynszylę. Ważne jest, aby pomieszczenie do wybiegu było czyste, przyjemne i nie stanowiło zagrożenia dla niej i dla nas.

Kuchnia

Pomieszczenie samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla szynszyli. Jednak problem pojawia się, gdy podczas wybiegu przyrządzamy posiłek. W trakcie puszczania szynszyli nie powinniśmy gotować. W takich sytuacjach o wypadek nie trudno, zwłaszcza przy takich gryzoniach jakimi są szynszyle. Aby kuchnia była pomieszczeniem bezpiecznym dla gryzonia, powinniśmy wyłączyć płytę grzewczą, czajnik i schować przedmioty takie jak: sztućce, talerze, szklanki, garnki.

Łazienka

Również nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa, jeśli jest prawidłowo przygotowana na nadejście szynszyli. W łazience powinniśmy zabezpieczyć sedes, zamykając klapę. W trakcie wybiegu szynszyli nie zapalamy romantycznych świeczek czy kadzideł ani nie napuszczamy wody do wanny. Do szafek chowamy wszelkie detergenty i leki. Wszystkie szklane przedmioty również powinniśmy schować w bezpieczne miejsce. Ważne, abyśmy nie zapomnieli o przewodzie od pralki, który powinniśmy zabezpieczyć, przykrywając np. kocem.

Pokój

Jeśli szynszylę puszczamy po pokoju, powinniśmy zabezpieczyć wszelkie kable tak, aby zwierzę nie miało do nich dostępu. Przed zmoczeniem naszej kanapy warto zabezpieczyć ją kocem, podobnie jak dywan, który nie zostanie niezauważony. Nie wszystkie kwiaty stanowią zagrożenie dla szynszyli. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy nasze kwiaty nie są trujące, lepiej na czas biegania przenieść je w bezpieczne miejsce.
9 zagrożeń na wybiegu szynszyli

 • Przewody – w trakcie przegryzania kabla podłączonego do kontaktu/pod napięciem szynszyla może poparzyć sobie jamę ustną i zostać porażona prądem, często ze śmiertelnym skutkiem. Nadgryzione przewody to także duże zagrożenie dla nas.
 • Detergenty – niezależnie od tego czy są to silnie żrące środki, płyny do mycia czy kosmetyki, każda substancja może spowodować zatrucie i stanowić zagrożenie dla życia szynszyli.
 • Kwiaty – niektóre z gatunków kwiatów są dla szynszyli szkodliwe. Musimy również wiedzieć, że szynszyle lubią wygrzebywać ziemię z doniczek.
 • Otwarte pomieszczenie – drzwi i okna nie powinny być otwarte podczas wybiegu. Szynszyla może uciec lub wypaść z okna.
 • Inne zwierzęta – niezależnie czy zwierzę jest naszym domownikiem czy nie, zawsze podczas wybiegu należy kontrolować zachowanie obu pupili. Najlepiej jednak nie dopuszczać do wybiegu zwierzęcia większego od szynszyli.
 • Gorące napoje – podczas wybiegu nie powinniśmy stawiać gorących napojów czy potraw w tym samym pomieszczeniu. W chwili nieuwagi może dojść do poparzenia jednego z naszych domowników i szynszyli.
 • Muszla klozetowa – klapa od muszli klozetowej zawsze powinna być zamknięta, aby zwierzę nie wpadło do środka.
 • Przedmioty ostre – wszelkie przedmioty typu noże, widelce, cyrkle, pilniki oraz przedmioty szklane na czas wybiegu powinny być zabrane z pomieszczenia.
 • Włączony sprzęt – np. włączona płyta grzewcza czy żelazko stanowią ogromne zagrożenie poparzenia zwierzęcia.

Podsumowanie

Naszym obowiązkiem jest przynajmniej kilka razy w tygodniu wypuszczenie szynszyli z klatki lub woliery, minimum na 1h dziennie. Musimy wiedzieć, że puszczanie zwierzaka wolno po pokoju to nie tylko niesamowita frajda dla niego, ale i dla nas. To na wybiegu dzieje się wiele zabawnych sytuacji, za które przecież tak kochamy te gryzonie. Poza klatką mamy możliwość poznania charakteru, zwyczajów czy upodobań naszej szynszyli. Dzięki regularnym, aktywnym zabawom wzmacniamy więź między nami a gryzoniem. Zwierze będzie czuło, że jest kochane i bezpieczne.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.pl pochodzą z serwisu:Flickr.com (fot. Adam Collins).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

3 odpowiedzi na “Jak przygotować wybieg dla szynszyli?”

 1. Monika pisze:

  kuchnia zawsze będzie złym pomysłem – w końcu to miejsce, gdzie przygotowuje się jedzenie, a nie gdzie się puszcza zwierzęta, które zostawiają swoje odchody, futro itp… są lepsze miejsca – pokój, przedpokój

  • Asia pisze:

   Oczywiście, kuchnia nie jest najlepszym miejscem, ale są różne mieszkania i czasem inne pomieszczenia nadają się do tego jeszcze mniej. Co więcej nowoczesne kuchnie są tak zagospodarowane, że nie ma w nich niebezpiecznych elementów i zakamarków. Posiłków natomiast nie przygotowuje się przez cały dzień. A odchody i futro powinniśmy sprzątać po swoim pupilu raczej na bieżąco. :)

 2. Paula pisze:

  co jeśli szynszyle się obraziły? od dwóch tygodni nie dają się dotknąć i nic im nie zrobiłam. Według mnie nie mają powodu. jak są na wybiegu od razu bym próbują wskoczyć do woliery także muszę ją zamykać żeby choć trochę po biegały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)